Aktualności
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day). Data obchodów 21.03 nie jest przypadkowa, symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.
Występujące, charakterystyczne cechy w wyglądzie osób z zespołem Downa określane są mianem cech dysmorficznych. Obserwuje się między innymi: płaski profil twarzy, skośne ustawienie szpar powiekowych, zmarszczkę nakątną (kącik oka przykryty fałdem skórnym), małe, nisko osadzone uszy, nadmiar skóry na karku, małe, szerokie dłonie z pojedynczą bruzdą zgięciową.
Choć nie ma możliwości wyleczenia Zespołu Downa, wczesne podjęcie wielostronnej stymulacji - przede wszystkim rehabilitacji ruchowej i umysłowej może w znaczącym stopniu poprawić rozwój i komfort życia dziecka ZD.
Terapia jest nieocenionym sposobem na wspomożenie rozwoju psychospołecznego dziecka, a wychowanie go w ciepłej atmosferze przez kochających rodziców daje szanse na stworzenie więzi i poczucia bezpieczeństwa, które są szczególnie istotne w pierwszych latach życia każdego dziecka.
W naszym społeczeństwie zarówno osoby z zespołem Downa jak i ich rodziny nadal często spotykają się z niezrozumieniem i wykluczeniem. Dlatego warto kłaść większy nacisk na zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie, by zapewnić chorym i ich rodzicom maksymalne wsparcie i warunki do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Dlatego też 21 marca załóż dwie kolorowe skarpetki w wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary i pokaż, że integrujesz się z osobami z Zespołem Downa – zachęcają organizacje działające na rzecz osób z trisomią 21.
źródło foto: http://www.zespoldowna.info