Aktualności ze szpitala
Szpital w Resku
- Aktualne informacje dotyczące szpitala w Resku.
Wicestarosta Powiatu Łobeskiego Pani Grażyna Karpowicz, której w ramach pełnionej funkcji podlegają sprawy służby zdrowia oraz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wiesław Mały, odbyli w dniu 04.12.2014 r. spotkanie w szpitalu w Resku z Pełnomocnikiem Dyrektora SPZZOZ w Gryficach – Oddział Zamiejscowy w Resku Panem Arturem Mickiewiczem.
Spotkanie poświęcone było sprawom realizacji zawartej pomiędzy Powiatem Łobeskim a SPZZOZ w Gryficach umowy dzierżawy, planowanych inwestycjach na terenie szpitala w Resku, współpracy w realizacji programów zdrowotnych skierowanych do mieszkańców powiatu łobeskiego w roku 2015 oraz możliwości realizacji projektu rozbudowy szpitala dla celów leczenia pacjentów geriatrycznych.
W 2015 r. SPZZOZ w Gryficach wykona na terenie szpitala w Resku przebudowę instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Aktualnie opracowywana jest dokumentacja budowy przyłącza wodociągowego w celu włączenia się do wodociągu miejskiego. Kolejne inwestycje konieczne do wykonania w szpitalu w Resku to; przebudowa sal chorych i węzłów sanitarnych na oddziałach szpitalnych, wymiana windy, remont dróg i chodników oraz najpilniejsza inwestycja do wykonania to przebudowa budynku tlenowni oraz instalacji tlenu wraz z zakupem i montażem koncentratora tlenu.
2. Informacja o funkcjonowaniu oddziału chirurgii w związku z pogłoskami o zwalnianiu pracowników i likwidacji oddziału.
Osoby rozpowszechniające taką informację delikatnie mówiąc mijają się z prawdą.
Zgodnie z zawartą umową dzierżawy szpitala w Resku Wydzierżawiający SPZZOZ w Gryficach ma obowiązek prowadzić w szpitalu w Resku dwa oddziały, oddział chirurgii ogólnej oraz oddział chorób wewnętrznych, zawierając na ich prowadzenie stosowane umowy z NFZ. Z tego zobowiązania do chwili obecnej, Dzierżawca szpitala SPZZOZ w Gryficach się wywiązuje.
Po zasięgnięciu informacji u źródła tj. Pełnomocnika Dyrektora SPZZOZ w Gryficach Oddział zamiejscowy w Resku Pana Artura Mickiewicza odnośnie funkcjonowania oddziału chirurgii szpitala w Resku, uzyskaliśmy informację, że przerwa w funkcjonowaniu wynikła z wcześniejszej realizacji kontraktu przyznanego na chirurgię w roku 2014. Szpital w Resku wykorzystał przyznany limit do końca miesiąca sierpnia. Funkcjonowanie oddziału chirurgii w miesiącu wrześniu, październiku i częściowo listopadzie odbywało się w ramach środków własnych. Powstało tzw. nadwykonanie kontraktu i wcale nie jest pewne czy NFZ za powyższe, zwróci dla szpitala w Resku poniesione nakłady na prowadzenie oddziału chirurgii.
Przerwa w funkcjonowaniu oddziału chirurgii potrwa do końca tego roku a od stycznia 2015 r. będą na oddział przyjmowani pacjenci już w ramach nowego kontraktu którego wysokość jest obecnie negocjowana przez Dyrektora SPZZOZ w Gryficach z NFZ.
Pracownicy zatrudnieni w oddziale chirurgicznym szpitala w Resku na czas przerwy w udzielaniu świadczeń przez ten oddział, zostali przeniesieni do innych jednostek podległych SPZZOZ w Gryficach miedzy innymi, Przychodni MEDICAM w Łobzie, szpitala w Gryficach oraz na miejscu w szpitalu w Resku.. Po rozpoczęciu funkcjonowania oddziału, powrócą na swoje poprzednie stanowiska pracy.
3. Kilka zdań na temat Przychodni MEDICAM w Łobzie przy ul. Sikorskiego 6 prowadzonej przez SPZZOZ w Gryficach.
Przychodnia prowadzona jest przez SPZZOZ w Gryficach w wydzierżawionych od powiatu stargardzkiego obiektach.
Po przeprowadzonym przez SPZZOZ w Gryficach gruntownym remoncie obiektu, jest on obecnie przystosowany również dla osób niepełnosprawnych. Przy przychodni zamontowano podjazd dla osób niepełnosprawnych, a w budynku znajduje się winda umożliwiająca wjazd na piętro gdzie mieszczą się gabinety lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, rehabilitacja oraz poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.
W przychodni funkcjonuje też Punkt Pobrań Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, zapewniający szeroki pakiet badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych który jest czynny w godzinach od 8,oo do 9,30.
W ramach umowy z N.F.Z. w przychodni realizowana jest bezpłatna podstawowa opieka zdrowotna obejmująca porady lekarza rodzinnego i lekarza pediatry oraz opiekę pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej.
W przychodni świadczone są bezpłatne usługi rehabilitacyjne w poradni rehabilitacyjnej oraz zabiegi rehabilitacyjne w zakresie; laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, kinetoterapii oraz zabiegi ultradźwiękami ultradźwiękami i światłolecznictwo. W roku przyszłym planuje się tu uruchomić usługi poradni kardiologicznej oraz inne w zależności od podpisanych z N.F.Z. kontraktów.