Aktualności
Światowy Dzień AIDS (World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.
Wg danych NIZP- PZH w Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. stwierdzono zakażenie HIV u 20 756 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6187 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1512 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 2 889 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3408 zachorowań na AIDS; 1348 chorych zmarło (źródło: www.pzh.gov.pl).
W woj. zachodniopomorskim w 2015 r. (wg danych skumulowanych od 1985r) zarejestrowano łącznie 777 osób zakażonych wirusem HIV, natomiast w samym 2015 r. zarejestrowano 52 nowe zakażenia. W woj. zachodniopomorskim w 2015 r. zespół AIDS rozpoznano u 8 osób. Od początku epidemii do końca 2015 r. zachorowało łącznie 170 osób, z których 58 zmarło.
Należy zauważyć, że w 2016r.(do 16.11.2016r.)w rejestrze w WSSE w Szczecinie odnotowano już 58 nowych zakażeń HIV oraz 6 zachorowań na AIDS.
Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna tj. podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów seksualnych.
Podkreślenia wymaga fakt iż długość życia osób HIV+ jest porównywalna z długością życia ogółu społeczeństwa, o ile rozpoczną one leczenie we właściwym czasie. Ponadto zażywanie leków ARV zgodnie z zaleceniami znacznie redukuje prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na innych.
NIE DAJ SZANSY AIDS- ZRÓB TEST W KIERUNKU HIV!!!!
W naszym województwie Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny prowadzony przez Krajowe Centrum ds. AIDS, w którym można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na HIV mieści się w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego 160 ( budynek Granicznej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie) czynny: poniedziałki i środy w godz.: 15.30-19.30 oraz piątki w godz:15.30- 17.30 ; tel.91 4860025 ( czynny w godz. pracy Punktu).
W dniach 05-09 grudnia 2016r. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Szczecinie włącza się w inicjatywę Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV oraz obchody Światowego Dnia AIDS 1 grudnia poprzez zwiększenie dostępności do testowania.
W tym okresie Punkt będzie czynny codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 15.30-19.30. Każda osoba może skorzystać z możliwości nieodpłatnego wykonania testu w kierunku HIV, poprzedzonego profesjonalną rozmową przed i po teście z doradcą.
WARTO PAMIĘTAĆ……
- zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.
- Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną tj. z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią)
- Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.
- Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie z wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.
Można uniknąć zakażenia HIV…..m.in. poprzez:
- Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.
- Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.
- Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych- co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.
- Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.
Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.