Aktualności
PIERWSZE OBJAWY
Nie zawsze od razu możemy dostrzec objawy depresji u osób z którymi mieszkamy lub żyjemy. Warto więc wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie wesprzeć bliską nam osobę.
Głównym objawem depresji jest ogólne pogorszenie nastroju. Taki stan może zdarzyć się oczywiście każdemu. Jeśli jednak trwa dłużej niż dwa tygodnie i towarzyszą mu inne objawy, można przypuszczać, że chodzi o depresję.
Do zauważalnych oznak choroby należą m.in.
- ciągły smutek, utrzymujący się przez większość dnia i prawie każdego dnia, niezależnie od tego co dzieje się w życiu,
- utrata zainteresowań i zadowolenia z aktywności, które zwykle sprawiały przyjemność, obojętność na to co dzieje się dookoła,
- zmniejszona energia lub zwiększona męczliwość.
Często chora osoba wysyła komunikaty świadczące o jej stanie, mówiąc np. „ciągle jestem w dołku”, „nic mi się nie chce”, „to wszystko nie ma sensu”. Niepokojące jest, gdy ktoś dotąd aktywny przestaje oddawać się swoim dotychczasowym pasjom. Zauważalna jest też niemożność cieszenia się z pozytywnych wydarzeń. Bez żadnej przyczyny pojawiają się stany lękowe, nasilające się w obliczu trudniejszych wyzwań i zadań.
Nierzadko oznaką depresji jest też utrata apetytu i szybkie chudnięcie (choć może być na odwrót – obżarstwo i nadwaga). Dołączają do tego kłopoty ze snem. Chory budzi się wcześnie i nie może zasnąć, albo odczuwa stale senność w ciągu dnia. Osoba z depresją może też narzekać na ciągłe bóle głowy, trudności w koncentracji. Ludziom dotychczas sprawnym umysłowo bardziej skomplikowane problemy zaczynają sprawiać kłopoty, wcześniej wykonywana praca wydaje się nie do ogarnięcia. U osób dotkniętych depresją można też zaobserwować ogólne spowolnienie, szybkie męczenie się, utratę sił fizycznych i psychicznych.
Gdy zauważymy, że u kogoś z naszych bliskich występuje kilka wymienionych powyżej objawów, powinniśmy koniecznie z nim porozmawiać i zalecić wizytę
u lekarza (najlepiej psychiatry), który rozpocznie leczenie depresji.
Gdy zauważymy u bliskiej osoby objawy depresji – zacznijmy działać. Przede wszystkim – NIE bagatelizujmy problemu, licząc, że rozwiąże się sam. NIE mówmy „to nic takiego”, „weź się za siebie”, „przesadzasz”. W ten sposób nie wyleczono nigdy żadnej choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty. Należy nakłonić chorego, by skontaktował się z psychiatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu. Depresję trzeba leczyć i należy o tym przekonać chorego.
TELEFON ZAUFANIA
22 594 91 00
- przy telefonie dyżuruje lekarz specjalista – psychiatra
- koszt połączenia jest równy stawce dla numerów stacjonarnych danego operatora
- udzielane porady są bezpłatne
- telefon jest skierowany zarówno do osób dotkniętych depresją, jak i ich bliskich
Zasady telefonu antydepresyjnego
- jest do dyspozycji w środy i czwartki od 17.00 do 19.00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy)
- obowiązuje kolejność połączeń
- kontakt nie wymaga podawania ŻADNYCH danych osobowych
- rozmowa telefoniczna nie zastępuje wizyty u lekarza specjalisty!!!
- przez telefon nie ma możliwość przepisania leków
UWAGA!!!!
23 lutego 2019 roku, na stronie Forum Przeciwko Depresji w godzinach 17:00 – 19:00 będzie można skonsultować się ze specjalistą na indywidualnym chacie (po wejściu, pojawi się specjalna belka z zachętą do rozpoczęcia rozmowy).
Violetta Plenzler- Ciebiera
Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie
źródło artykułu: https://forumprzeciwdepresji.pl/
żródło foto:http://www.szpital-bytow.com.pl/media/k2/items/cache/71f67488b0857639cee631943a3fc6fa_XL.jpg