Aktualności
Od 1998 roku, co roku, 22 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania (ISAD od ang. International Stuttering Awareness Day)
Święto to ustanowiono w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Jąkających (ISA) się podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA). Celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na skalę problemu, jakim jest jąkanie.
Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się co roku pod innym hasłem. Tegoroczne hasło to: Growth through speaking -Wzrastać poprzez mówienie.
A czym jest jąkanie? To niepłynność mówienia, polegająca na powtarzaniu sylab, całych wyrazów a także blokach mięśni odpowiedzialnych za artykulację, czyli tzw. zacięcia. Zaawansowane jąkanie powoduje tzw. logofobię, czyli lęk przed mówieniem, co znacznie upośledza jakość życia. Jąkanie to także poważny problem w życiu w społeczeństwie – to trudności w codziennych zakupach, w edukacji szkolnej oraz na współczesnym rynku pracy czy w załatwianiu najprostszych spraw przez telefon. Jąkanie staje się też przyczyną wykluczenia społecznego i dyskryminacji na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest szerzenie postaw akceptacji oraz wyraźny sprzeciw wobec wszelkich przejawów dyskryminacji w stosunku do osób jąkających się.
JEŚLI MASZ JĄKAJĄCE SIĘ DZIECKO
Jąkanie u dzieci czasem mija samoistnie, zwłaszcza przy umiejętnym podejściu rodziców, rodziny i całego otoczenia dziecka jąkającego się. Jeśli zauważysz, że dziecko jąka się, przede wszystkim nie wpadaj w panikę, uspokój się, daj się dziecku wypowiedzieć i sam zwolnij tempo mowy. Musisz pamiętać o tym, że jąkania nie zlikwiduje się przerywaniem, pouczaniem dziecka w stylu „mów wolniej" czy strofowaniem. Najlepiej po prostu idź z dzieckiem do logopedy.
Iga Jandzio
logopeda
Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie
źródło foto: www.isad.osastutter.org