Aktualności
Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę i pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej. W walkach z bronią w ręku zginęło ponad 20 tysięcy żołnierzy, na około 4,5 tysiącach został wykonany wyrok śmierci, a ponad 2000 tysiące trafiło do więzień i obozów pracy.
Nazwa „ Żołnierze wyklęci” została nadana żołnierzom biorącym aktywny udział w antykomunistycznym, niepodległościowym ruchu partyzanckim sprzeciwiającym się sowietyzacji oraz podporządkowaniu Polski ZSRR. Pomimo, że 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy, niewątpliwie jest to symboliczny dzień upamiętniający bohaterską śmierć naszych rodaków.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...
– Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI z naszego powiatu.
Śp. ppor. Wiktor Sumiński „Kropidło”
W Gminie Resko mieszkał Bohater Śp. ppor. Wiktor Sumiński „Kropidło” 1921-2018 - Członek Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej (ZWZ – AK), a następnie oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) w latach 1945-1947, w dawnym powiecie gostynińskim- Żołnierz Wyklęty. Niestety zmarł w 2018 roku, miał 96 lat, był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych.
FOTO źródło: resko24.pl / rok 2017./ Śp. ppor. Wiktor Sumiński „Kropidło” 1921-2018
wraz z Renatą Kulik Starostą Łobeskim.
Śp. płk. Andrzej Kiszka ps „Dąb” 1921-2017.
Śp. płk. Andrzej Kiszka ps „Dąb” 1921-2017 mieszkał w Siennie Dolnym niedaleko Radowa Małego. Był żołnierzem Batalionów Chłopskich, później walczył w Armii Krajowej, a po 1945 roku działał w oddziale partyzanckim Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zmarł w 2017 roku.
Zachęcamy do lektury artukułów na stronie resko24.pl oraz lobez24.pl.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu łobeskiego i wszystkich Polaków do uroczystego upamiętnienia Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia poprzez wywieszenie narodowych flag, złożenie kwiatów, zapaleniu zniczy i wspomnieniu poległych żołnierzy w modlitwie.