Aktualności
W dniu 13 lipca 2019 r. odbył się kolejny Radowski Kociołek - Sydonia 2019! W tym niezwykłym wydarzeniu udział wzięli Renata Kulik Starosta Łobeski oraz Andrzej Gradus Członek Zarządu Powiatu w Łobzie. Jak zawsze było bajecznie i magicznie. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy organizacji!
Czarownice – mogą wzbudzać strach, trwogę; przerażają, fascynują, tworzą atmosferę napięcia, a przy tym też zachwytu. Ich życiorysy urastają wręcz do mitycznego wymiaru, a myśl o tym, że jeszcze parę wieków temu przechadzały się naszymi ulicami, dodatkowo potęguje szeroko pojętą magię.
Z ziemiami powiatu łobeskiego, a dokładnie z gminą Radowo Małe związana jest historia jednej z nich – odważniej, pięknej i mądrej kobiety, która uznana została za czarownicę. Sydonia von Borck, bo o niej mowa, to postać na tyle zakorzeniona w świadomości mieszkańców, że upamiętnienie jej skomplikowanych losów w Radowie Małym stało się już wakacyjną tradycją.
Pomorska czarownica przyszła na świat w Strzmielach, na zamku zwanym Wilczym Gniazdem. Jej życie pełne było rozczarowań, zwątpienia, tułaczki, walki o siebie oraz wielu prób zrozumienia ludzi, którzy nie rozumieli jej. Osamotniona, z poczuciem zeznawanej zewsząd krzywdy, rzekomo rzuciła klątwę na ród Gryfitów, uprawiała ziołolecznictwo, złorzeczyła, otaczała się jedynie zwierzętami. Postawiono jej ponad 70 zarzutów, w wyniku których, jako już osiemdziesięcioletnia kobieta została ścięta, a następnie spalona. To tylko kropla w morzu tragizmu postaci i wystarczający powód na poświęcenie jej całego dnia we współczesnym świecie.
13 lipca 2019 roku odbył się więc Radowski Kociołek – Sydonia. Wydarzenie rozpoczął spektakl teatralny dla dzieci pt. „Pippi Skarpetka” w wykonaniu Grupy Teatralnej Krak-Art z Krakowa. Wesoła i zwariowana bohaterka, podobnie jak Sydonia, obdarzona została nadludzką siłą. Wprowadziła się wraz ze swoją małpką i koniem do Willi zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowywała się sama, bez opieki dorosłych, przez to często też wpadała w niebywałe kłopoty. Przedstawienie niosło oczywiście walor edukacyjny, zwracając szczególną uwagę właśnie na kwestie bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska poznały znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu drogowego. Spektakl ukazał, jak ważne jest to, aby nawzajem się słuchać, uczyć od siebie i przede wszystkim szanować, bez względu na wiek.
Następnie, Grupa Pasjonatów Rekonstrukcji Odtwórstwa Historycznego ,,Belhird” z Białogardu przeniosła wszystkich uczestników w czasy średniowiecza. Na śmiałków czekała nauka dawnych rzemiosł, walki mieczem, strzelania z łuku i szycia strojów rodem ze średniowiecznych zamków. Odbyły się także warsztaty, podczas których każdy mógł własnoręczne wykonać dla siebie biżuterię i wytopić świeczkę… Ponadto można było wziąć udział w średniowiecznych zabawach, konkurencjach i nauce tańca. Zwieńczeniem był efektowny pokaz rycerskich walk, który dostarczył mnóstwa emocji!
W międzyczasie, nawiązując do nazwy wydarzenia, w ogromnym, czarodziejskim kotle powstała „zupa rozmaitości”, czyli pyszna zupa gulaszowa, którą mógł skosztować każdy uczestnik zupełnie za darmo.
Kolejną atrakcją było przedstawienie, w fenomenalny sposób łączące taniec z żywiołem ognia. Grupa ŚWIATŁOGIEŃ LED&FIRESHOW ze Szczecina przygotowała widowisko pt. „Rycerz szuka żony”, w bezpośredni sposób nawiązujące do losów Sydonii. Bowiem należy pamiętać, że o jej rękę starało się aż piętnastu mężczyzn. Emocjonująca historia przedstawiona w tak innowacyjny i piękny sposób zaczarowała całą widownię, jednocześnie sprawiając, że pamięć o pomorskiej czarownicy jest nadal żywa.
Na koniec, zgodnie z tradycją, odbyła się huczna zabawa taneczna, czyli „Sabat na patelni”, podczas którego uczestnicy wydarzenia do rana bawili się w takt radosnej muzyki. Organizatorom gratulujemy, tym samym mając nadzieję na kolejne, równie wspaniałe edycje wydarzenia!
Powyższe zdanie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Łobeskiego.
Pełna fotorelacja na www.facebook.pl/gminaradowo