Aktualności
W świecie ciszy…
Na co dzień się o nich nie pamięta, tylko czasem dziecko zapyta w autobusie: „Mamo, dlaczego te panie tak dziwnie machają rękami?”. Tymczasem wśród nas, ale jakby obok żyje nawet kilka milionów polaków mających problem ze słuchem. Szacuje się, że problem ze słuchem dotyczy 10-15% populacji świata.
Są trochę niczym cudzoziemcy, bo polski jest ich drugim językiem, najpierw uczą się migowego.
Z powodu bariery w komunikowaniu się osoby niesłyszące na co dzień borykają się z wieloma problemami. Szczególnie dotyczy to sfery zawodowej - znalezienie pracy nie należy do najłatwiejszych, podobnie, jak załatwienie zwykłych, codziennych spraw.
Tylko wczesne rozpoznanie i odpowiednie dalsze pokierowanie są kluczowe dla rozwoju umiejętności mowy i słuchania u niesłyszących i niedosłyszących. U małych dzieci szczególnie pierwsze sześć miesięcy życia to okres krytyczny, mający wpływ na długoterminowy rozwój dziecka. Dzieci, u których uszkodzenie słuchu jest rozpoznane przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, i które zostały odpowiednio pokierowane i włączone do odpowiednich programów interwencyjnych - mają szansę na znacznie lepszy rozwój mowy niż dzieci zdiagnozowane później.
Największa polską organizacją osób niesłyszących jest Polski Związek Głuchych. Przy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łobzie działa Poradnia Logopedyczna Polskiego Związku Głuchych zajmująca się m.in. osobami niedosłyszącymi i niesłyszącymi.
ALFABET PALCOWY STOSOWANY PRZEZ OSOBY NIESŁYSZĄCE
źródłó: http://pzg-bydgoszcz.manifo.com/nowa-podstrona-305
źródło tekst.: pzg, skarb nr 09/2016,