Aktualności
Płodowy zespół alkoholowy (FAS) - to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne, które powstają na skutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy (FAS), ale już jednorazowe picie alkoholu może wywołać FAE, czyli lżejszą odmianę FAS.
Alkohol jest jednym z najsilniejszych teratogenów (czynników zewnętrznych) mających niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Wypity alkohol dociera do płodu przez łożysko wraz z krwią matki - nie szkodzi samej matce, ponieważ jej wątroba jest w stanie odtruć jej organizm, ale może zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku.
FAS jest jedną z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ: by dziecko nie cierpiało z powodu alkoholowego zespołu płodowego, wystarczy po prostu nie pić alkoholu. Tylko tyle. Warto wziąć to sobie do serca.
OBJAWY FAS:
Zasadnicze trudności szkolne i wychowawcze związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego przez alkohol:
- trudności w nauce,
- słaba pamięć,
- nadaktywność,
- niski iloraz inteligencji lub upośledzenie umysłowe,
- trudności w rozwiązywaniu problemów,
- zaburzenia uwagi,
- problemy z myśleniem abstrakcyjnym,
- problemy z kontrolowaniem impulsywnego zachowania,
- zaburzenia zapamiętywania i obniżona koncentracja uwagi,
- zaburzenia orientacji przestrzennej (braki integracji sensomotorycznej w wyniku zakłóconego przez alkohol sposobu odbierania bodźców),
- zaburzenia rytmów biologicznych (sen – aktywność, problemy w poczuciu czasu),
- brak zdolności przewidywania i rozumienia konsekwencji swoich działań,
- trudności w planowaniu, organizowaniu „stanowiska pracy”,
- problemy w zakresie widzenia – szczególnie peryferyjnego, słaba uwaga wzrokowa, trudności z wybieraniem obiektów zależnie od ich rangi (trudności w uczeniu się z podręcznika, rozproszenie,,uwagi wzrokowej”),
- problemy w zakresie słyszenia – nadwrażliwość lub niedowrażliwość słuchowa,
- zaburzenia czucia głębokiego, dotykowego, temperatury, bólu wpływają na niepełną, „świadomość” położenia ciała, upośledzają sprawności grafomotoryczne, utrudniają samoobsługę, zaburzają precyzję wykonywania ćwiczeń, wykresów, prac plastycznych,
- dobry rozwój mowy, obszerność i ,,kwiecistość” wypowiedzi maskują braki w zakresie rozumienia mowy innych i czytanego tekstu,
- nieumiejętność rozpoznawania uczuć u siebie i innych, brak empatii, trudności w rozumieniu metafor, alegorii, intencji.
FAKTY I MITY DOTYCZĄCE FAS
Oto 9 faktów i mitów o FAS. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
- Nie ma bezpiecznej określonej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju jej nienarodzonego dziecka.
- Nie u wszystkich dzieci wystąpią zaburzenia poalkoholowe, gdyż decydują o tym indywidualne uwarunkowania – np. genetyczne, modyfikujące przemiany metaboliczne alkoholu w organizmie, stan zdrowia kobiety w momencie wypicia alkoholu, waga ciała, dieta itp. Należy jednak pamiętać, że każda dawka alkoholu w ciąży jest potencjalnie szkodliwa dla dziecka.
- Łożysko nie stanowi bariery dla alkoholu. Po wypiciu alkoholu przez matkę stężenie alkoholu we krwi matki i dziecka jest takie samo. O ile wątroba matki potrafi usunąć małe dawki alkoholu z organizmu, o tyle u dziecka te procesy dopiero się kształtują i nie funkcjonują jeszcze poprawnie. Dlatego też stężenie alkoholu we krwi dziecka utrzymuje się dłużej niż u matki.
- Już po ok. 40 minutach płód ma takie samo upojenie alkoholowe jak matka. Z organizmu nienarodzonego dziecka jest on wydalany wolniej niż z organizmu matki, ze względu na niewykształcone procesy detoksykacyjne u dziecka.
- Na każdym etapie ciąży kobieta powinna zachować abstynencję. Alkohol wypity przez kobietę będącą na początku ciąży, może doprowadzić do szczególnie ciężkich uszkodzeń układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych dziecka.
- Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, który mogłaby wypić kobieta w ciąży. Alkohol wypity w trzecim trymestrze ciąży może znacząco spowolnić rozwój dziecka lub spowodować przedwczesne skurcze porodowe.
- Uszkodzeń w wyniku FAS nie można wyleczyć lub w prosty sposób „naprawić”. Możemy jedynie operacyjnie usunąć lub zmniejszyć niektóre wady narządów.
- Matka karmiąca piersią i pijąca alkohol przyczynia się do zwolnienie tempa rozwoju dziecka. Spożyty alkohol skutkuje u dziecka upojeniem alkoholowym oraz hipoglikemią, a te mogą spowodować u niego zaburzenia snu, łaknienia, uwagi, niesłabnące poczucie lęku i zagrożenia.
- Tylko alkohol jako jedyny z pośród używek jest toksyną, która ma wpływ na modulowanie genów u dziecka w łonie matki. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. (Institute of Medicine, 1996).
tekst źródłowy:
www.poradnikzdrowie.pl
dzieciniechcafas.pl
www.psychiatria.pl/artykul/alkoholowy-zespol-plodowy-fetal-alcohol-syndrome-fas-informacje/5753/2.html
zdjęcia:
1/ http://centrum.mlodych.pl/projekt/ciaza-bez-alkoholu
3/ http://rodzinazastepcza-domteczowychmotyli.blogspot.com/p/fas.html
2/ http://kobietamag.pl/ile-alkoholu-moze-wypic-kobieta-w-ciazy/