Aktualności
18 maja grupa gimnazjalistów z Łobza wybrała się do Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, żeby pogłębić wiedzę na temat uruchomionego w ubiegłym roku szkolnym nowego kierunku kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
W pracowni przedmiotowej uczniowie poznali wykorzystywane na lekcjach programy komputerowe: AutoCAD do sporządzania rysunków technicznych i wizualizacji dokumentacji projektowej, NormaPro do przygotowywania kosztorysów i przedmiarów w budownictwie. Druga część spotkania odbyła się w warsztatach szkolnych. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć na własne oczy wyposażenie pracowni kształcenia praktycznego: maszyny, urządzenia, aparaty, narzędzia i zapoznać się z techniką obróbki ręcznej i mechanicznej. Technicy oze z klasy I wykonali dla młodszych kolegów i koleżanek pokaz cięcia szlifierką kątową i przecinarką do metalu. Gimnazjaliści poznali różne rodzaje wierteł i aktywnie brali udział w zajęciach, wiercąc wiertarką ręczną otwór w drewnie, oczywiście pod nadzorem uczniów technikum i nauczyciela przedmiotu. Następnym elementem zajęć był pokaz działania wiertarki stołowej, w trakcie którego uczniowie dobierali i zmieniali wiertła. Gimnazjaliści zobaczyli technikę cięcia rur z tworzyw sztucznych i miedzianych oraz wykonali cięcie przecinakiem do rur i obcinakiem nożycowym. Później przyjrzeli się technice gięcia rur przy pomocy giętarki do rur stalowych i sprężyn do gięcia rur z tworzyw sztucznych. Własnoręcznie wykonali gwint zewnętrzny przy pomocy gwintownicy do rur i poznali narzędzia pomiarowe typu suwmiarka, mikrometr.
W ostatniej części zajęć uczniowie pracowali z zestawem doświadczalnym, dzięki któremu poznali metody wykorzystywania energii przy użyciu słonecznego ogniwa fotoelektrycznego do zasilenia migoczącego światła i małego wentylatora oraz przygotowanie modułu elektrolizera i produkcji wodoru za pomocą energii słonecznej. W efekcie wykonanych doświadczeń nauczyli się korzystać z ogniw paliwowych do konwersji wodoru w energię elektryczną. Uczniowie technikum wyjaśnili gimnazjalistom zasadę działania turbiny wiatrowej do zasilenia światełka LED i małego wentylatora, a także zasadę działania pompki wodnej, którą samodzielnie wykonali na lekcjach.
Spotkanie zakończyło się rozmową o zawodzie. Gimnazjaliści już teraz wiedzą, że technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zajmuje się nie tylko kolektorami, ogniwami czy wiatrakami, ale również instalacjami wodnymi, gazowymi, grzewczymi, gazowymi czy elektrycznymi. Uczy się także technik spawania gazowego i elektrycznego oraz metod lutowania miękkiego i twardego. Oczywiście nie obeszło się bez tego, aby przyszli technicy oze nie wymienili się informacjami o szerokich perspektywach zatrudnienia na rynku pracy - monterów, instalatorów czy też projektantów.
Małgorzata Konstanta, nauczyciel przedmiotów zawodowych
w klasie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
w Zespole Szkół w Łobzie