Aktualności
W roku szkolnym 2018/2019 w Branżowej Szkole I stopnia i w Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie kształci się 207 uczniów. Kierunki techniczne (technik hotelarstwa, technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) dzięki pozyskanym środkom unijnym prężnie się rozwijają – wzbogacamy bazę dydaktyczną, a uczniowie korzystają z kursów, szkoleń, staży, praktyk zawodowych i wyjazdów do zakładów pracy spójnych z ich kierunkiem kształcenia.
Już półtora roku realizujemy projekt „Budowa zintegrowanego szkolnictwa zawodowego na terenie Strefy Centralnej poprzez wzmocnienie specjalizacji regionalnych na obszarze powiatu łobeskiego” i możemy pochwalić się wieloma zrealizowanymi zadaniami.
Do tej pory 20 uczniów ukończyło kurs kelnerski, 10 - kurs baristy, 10 – kurs barmański, 9 – kurs carvingu. Technicy hotelarstwa doskonalili umiejętności kulinarne na warsztatach w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu. 10 uczniów ukończyło kurs na operatora wózków widłowych, 4 techników oze - kurs instalatorów systemów fotowoltaicznych, 6 uczniów – kurs obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. 16.12.2018 r. zakończyło się dwudniowe szkolenie na animatora czasu wolnego. Wszystkie formy były realizowane przez certyfikowane firmy i profesjonalnych prowadzących.
Młodzież świadomie inwestuje w siebie i wybiera kursy, które są zgodne z jej zainteresowaniami i predyspozycjami. W wyborach zawodowych, poznawaniu siebie i określaniu celów pomaga uczestnikom projektu doradca zawodowy, który prowadzi systematyczne indywidualne spotkania. Atrakcyjną formą wsparcia są też wyjazdy na międzynarodowe targi branżowe i do przedsiębiorstw, hoteli, firm produkcyjnych. W kwietniu uczniowie poznawali nowe kierunki rozwoju energetyki odnawialnej na targach GreenPower w Poznaniu, a w październiku technicy hotelarstwa wyjechali do Poznania na Międzynarodowe Targi Gastronomii i Wyposażenia Hoteli. Udział w targach to dla młodzieży dodatkowe doświadczenie zawodowe – poznanie nowych technologii, trendów, nowoczesnych rozwiązań, ciekawostek dotyczących branży, którą wybrali.
Młodzież wyjeżdża również do różnych zakładów pracy, by od menagerów, dyrektorów, programistów, pracowników usłyszeć o specyfice pracy w danych zawodzie, wymaganiach pracodawcy i koniecznych predyspozycjach. Uczniowie często nie ograniczają się do pytań typowo zawodowych, ale są też zainteresowani zarobkami, dodatkowymi profitami czy ciekawostkami, np. pobytem celebrytów w hotelu. Technicy hotelarstwa zwiedzili m.in. Hotel Novotel w Szczecinie i w Poznaniu, Republikę Wyobraźni w Mirosławcu i nowo otwarty Grand Park Hotel w Szczecinie. Informatycy byli w fabryce Philipsa w Pile, firmie informatycznej Asseco w Szczecinie i spotkali się z przedstawicielami firmy Globallogic w Szczecinie. Technicy oze zwiedzili firmę Adamus w Starym Węgorzynku, Przedsiębiorstwo SELFA w Starym Czarnowie i biogazownię w Przemysławiu. Dwukrotnie brali udział w zajęciach warsztatowych w Ośrodku Szkoleniowo – Badawczym w zakresie energii odnawialnej ZUT w Ostoi. Niezapomniane wrażenia przywieźli również z trzydniowej wizyty w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, w powiecie dzierżoniowskim. Młodzież wyjechała tam w ramach współpracy szkół kształcących w zakresie odnawialnych źródeł energii.
W naszej szkole doceniamy uczniów zaangażowanych, sumiennych i pracowitych. Najlepszym w Technikum Zawodowym przyznano bardzo wysokie stypendia naukowe, które są wypłacane przez 10 miesięcy. Kolejnych 6 osób wyróżniono możliwością bezpłatnego kursu na prawo jazdy.
Projekt jest w całości realizowany w ramach Kontraktu Samorządowego, a środki otrzymujemy z Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przed nami kolejne półtora roku realizacji zadań, co oznacza, że na uczniów TZ i BS I stopnia czeka jeszcze wiele form wsparcia. Nie zabraknie także propozycji dla nauczycieli i instruktorów zawodu.
Młodzież Zespołu Szkół myśli perspektywicznie i wie, że rynek pracy jest wymagający i ceni najlepszych w zawodzie. Uczniowie wykorzystują szanse, jakie im dajemy, a my cieszymy się, że absolwenci kończą szkołę wyposażeni w dodatkowe umiejętności pozaprogramowe i „twarde argumenty” dla przyszłych pracodawców.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę internetową szkoły www.zslobez.pl. Tam, w zakładce projekty unijne (lub klikając na logo UE) można obejrzeć zdjęcia i przeczytać o zrealizowanych przez szkołę działaniach.
Joanna Nikołajczyk, asystent
koordynatora projektu