Aktualności
Czy wiesz gdzie Twoje dziecko spędza ferie?
Nie można wykluczyć, że dziecko, tak naprawdę, spędza ferie w Internecie, czyli w smartfonie lub w tablecie Czy wiesz, rodzicu, co konkretnie wtedy robi? Z kim się spotyka, o czym rozmawia, jakich ma przyjaciół, a może nawet ważniejsze - na jakie niebezpieczeństwa może być narażone?
Badania z 2019 roku pokazują, że z przemocą w sieci spotkał się co trzeci nastolatek. Szokujące? Nie bardziej chyba niż to, że 32 proc nastolatków doświadczających przemocy w sieci nie szuka pomocy i nie zgłasza tego faktu. Nikomu.Rodzice, często nie chcecie się wtrącać, prawda? Boicie się, że „nie ogarniecie" i że nie będziecie wiedzieć, co robić. Zatem odpuszczacie, a dzieci robią w sieci, co im się żywnie podoba. Są bezkarne i - co gorsza - dziecięco beztroskie.
Wystarczy, że będziesz!
Eksperci podpowiadają: „Nie znasz się? Nic straconego". Nadal możesz chronić dziecko przed zagrożeniami w sieci, nawet jeśli nie masz kont w mediach społecznościowych, a najnowsze technologie nie są Twoją mocną stroną. Wystarczy, że będziesz się życzliwie interesował i - czasem stanowczo - reagował.
Niech Twoja pociecha wie, że może, a wręcz powinna zwierzyć Ci się z tego, co ją spotkało. Że wysłuchasz, wesprzesz, pomożesz... Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że najczęściej wymienianymi przez dzieci emocjami związanymi ze szkodliwymi treściami są obrzydzenie i strach? Te wrażenia pozostają z dzieckiem jeszcze długo po tym, jak zamknie stronę internetową lub wyloguje się z serwisu społecznościowego.
Dzieci lubią wiedzieć, że rodzice czuwają nad ich działaniami, że nie wszystko im wolno. Paradoksalnie, czują się wtedy bezpiecznie, ponieważ znają granice, w jakich mogą się poruszać. Bądź zatem rozsądnym rodzicem. Dziecko powinno mieć pewność, że gdyby stało się coś złego, zawsze może na Ciebie liczyć, a Ty każdą sprawę potraktujesz poważnie Nie będziesz dziecka karać, odbierając mu dostęp do smartfona czy komputera, a spokojnie porozmawiasz.
Rodzicu! Zachęć dziecko do odłożenia smarfona, zatrzymania się na chwilę i do skupienia się na tu i teraz. Na feriach!
Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych ferii.
Jeśli nie chcecie zgubić swoich dzieci w sieci zajrzyjcie na stronę:
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci
Violetta Plenzler-Ciebiera
Dyrektor
Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie
źródło tekstu: Angora nr 6 (9 II 2020)
źródło zdjęcia: http://hiperpharm.pl/blog/jak-odciagnac-dziecko-od-komputera/