Aktualności
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
źródło foto - http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej z 2004roku. Jest on obchodzony w całej Unii Europejskiej. Dzień ten ma na celu propagowanie działań i zachowań na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu i jego zasobów. Rodzice dbają o bezpieczeństwo i komfort swoich pociech, jest to zupełnie naturalne. Internet stał się integralną częścią życia jednak wciąż wielu rodziców nie wie w jaki sposób zadbać w nim o swoje dziecko. Dobra wiadomość jest taka, że jak dotąd nie znaleziono dowodów wskazujących, że rozsądne korzystanie z komputera może zaszkodzić nam lub naszym rodzinom. Ale i tak zalecane są pewne środki ostrożności:
- Bardzo ważna jest odpowiednia postawa, aby chronić mięśnie i stawy. Powinniśmy upewnić się, że nasze łokcie są ustawione pod kątem 90 stopni, a krzesło, na którym siedzimy ma dobre oparcie dla pleców.
- Jeżeli to możliwe, ustaw monitor w odległości 60 cm, ponieważ to ułatwi naszym oczom koncentrację.
- Rób regularne przerwy, aby dać odpocząć oczom i rozciągnąć ciało.
- Najczęstsze problemy związane z korzystaniem z komputera obejmują bóle spowodowane powtarzającym się lub ciągłym napięciem (np. zapalenie pochewki ścięgna) i zespół cieśni nadgarstka (drętwienie wierzchu dłoni). Problemy te są spowodowane niewielkimi i powtarzalnymi ruchami dłoni. Aby chronić dłonie i nadgarstki, zaciśnij pięść, a następnie co jakiś czas rozciągaj palce.
- Pamiętaj o mruganiu! Główną przyczyną przemęczenia oczu jest ich suchość.
Niestety Internet to także zagrożenie uzależnieniem. Coraz częstsze spędzanie życia w wirtualnym świecie powoduje oderwanie od rzeczywistości i szereg trudność społecznych. Obserwuje się to zjawisko szczególnie u dzieci i młodzieży. Poza brakiem rozróżnienia realnych od wymyślonych postaci i zachowań w sieci doskwiera im emocjonalne upośledzenie kompetencji społecznych, uboga komunikacja międzyludzka, interakcja. Brak ruchu, aktywności i kreatywności w życiu codziennym sprzyja licznym patologiom, stąd przy korzystaniu z sieci winno się zachować umiar. Coraz więcej dzieci i młodzieży nie umie sobie wyobrazić dnia bez dostępu do sieci i życia.
Fazy rozwoju uzależnienia od Internetu:
- Faza wstępna - przebywanie w sieci sprawia przyjemność, wzrost ochoty na coraz częstsze przebywanie w sieci,
- Faza ostrzegawcza szukanie okazji do jak najczęstszego przebywania w sieci, rozładowanie napięcia poprzez siec, próby korzystania z sieci w ukryciu, faza krytyczna, spadek innymi zainteresowaniami nie związanymi z siecią, zaniedbywanie wyglądu zewnętrznego,
- Faza chroniczna - Jedyny świat to świat wirtualny.
Co by się stało gdyby Internet nagle przestał działać?...
Broszurka informacyjna dotycząca bezpieczeństwa w sieci
źródło broszurki - http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
Monika Wytracz
Pedagog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie