Aktualności
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Łobzie informuje, iż od listopada 2017 pacjenci z rozszczepem podniebienia oraz ci, u których występuję zaburzenia mowy spowodowane między innymi dysfunkcjami aparatu artykulacyjnego, mogą korzystać z zabiegów elektrostymulacji podniebienia i języka. Ta metoda terapeutyczna jest bardzo skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej i leczenia medycznego (chirurgicznego, ortodontycznego). Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji.
Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe podniebienia, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Szczególne wskazania do zabiegów elektrostymulacji mają pacjenci:
- po operacji rozszczepu podniebienia,
- z opóźnionym rozwojem mowy,
- z zaburzeniami mowy (głęboka dyslalia, afazja itp.)
- z mową nosową (rynolalia),
- z afazją mowy,
- z dyzartrią.
Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Dla uzyskania przepływu prądu, który pobudza mięśnie stosuje się dwie elektrody; jedną z elektrod umieszcza się na łopatce, karku lub przedramieniu pacjenta, natomiast drugą elektrodą punktową dotyka się bezpośrednio stymulowane miejsce. Zabieg jest komfortowy, bo zupełnie bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości skórnej pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć.
Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się 3 serie zabiegów. W każdej serii wykonuje się 10 zabiegów elektrostymulacji, po jednym zabiegu dziennie.
Zabieg przeprowadza pan Bogusław Adamowicz - filolog, psycholog, przeszkolony i uprawniony do przeprowadzania zabiegów elektrostymulacji.
Pan Bogusław przejeżdża do nas z Częstochowy. Z tej dodatkowej metody terapeutycznej korzysta siedmioro naszych dzieci. Jesteśmy po drugiej serii. Z trzecią (utrwalającą) ruszamy 3.01.2018.
Z dumą i radością informujemy, iż już widoczne i słyszalne są efekty zabiegów, co potwierdzają rodzice, pan Bogusław i neurologopedia rehabilitujący dzieci.
Beata Maroszczuk
neurologopeda
Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie