Aktualności
1. 26-28 czerwca 2017 r. Zapraszamy 10 osób (projekt międzypokoleniowy, od 12 r.ż.) na trzydniowy projekt fotograficzny "Bonin światłem malowany" - warsztaty pod okiem fotografików ze Stowarzyszenia "Kontur", (każdy uczestnik będzie miał wydrukowane wielkoformatowe zdjęcie i zamieszczone w katalogu) noclegi i poczęstunek- bezpłatne.
2. "Polityczne graffiti w Polsce i Niemczech w kontekście zmieniającej się historii"
data: 24 – 29. 07. 2017 w Trebnitz
uczestnicy pl: 8 osób z Fundacji Bonin,
uczestnicy de: 12 osób z regionu Märkisch-Oderland
wiek: od 16 – 19 lat
opłata: 40 Euro
zespół: 1 koordynatorka projektu, 2 warsztatowców, 2 pośredniczki językowe
Więcej informacji:
Wiesława Piećko Fundacja Bonin
tel: 600 037 107
http://www.fundacjabonin.org/
Opis projektu:
Sztuka graffiti jako część kultury młodzieżowej ma w tym projekcie zostać poddana krytycznej i zróżnicowanej ocenie, przy czym główny nacisk zostanie położony na graffiti o podłożu politycznym. Uczestniczki i uczestnicy zostaną wprowadzeni w ogólną historię sztuki tworzenia graffiti, jak również pochylą się nad historycznymi uwarunkowaniami, które stanowiły żyzną glebę dla powstawania politycznie nacechowanych graffiti w Polsce i Niemczech w okresie przed transformacją.
W ten sposób młodzież ma zastanowić się nad związkiem pomiędzy sytuacją społeczno-polityczną, która motywowała ludzi do wyrażania swojej krytyki oraz życzeniem równouprawnionego użytkowania przestrzeni publicznej i sprzeciwem wobec cenzury. Uczestniczki i uczestnicy w praktyczny sposób zapoznają się z różnymi technikami tworzenia graffiti, których używano i używa się w celu poddawania dyskusji danych zagadnień społeczno-politycznych. Poza tym młodzi ludzie będą mieli okazję zastanowić się nad sposobem postrzegana graffiti, które oscyluje pomiędzy wandalizmem, cywilnym nieposłuszeństwem a sztuką.
Aby skonfrontować się z różnymi aspektami artystycznymi graffiti zorganizowane zostaną także warsztaty, podczas których młodzież będzie mogła wypracować własne formy artystycznego wyrazu dla tych tematów, które są dla nich obecnie ważne i które chcieliby poruszyć i uwidocznić w przestrzeni publicznej. Projekt ten jest kierowany do młodzieży z Polski i Niemiec w wieku ok. 16 lat.
By umożliwić grupie prawdziwe poznanie się oraz by wesprzeć proces integracji w grupie zostaną także zastosowane różne metody z zakresu pedagogiki gier: gry zapoznawcze, integracyjne, kooperacyjne oraz animacje językowe. Dzięki pracy w mieszanych polsko-niemieckich grupach warsztatowych oraz wzajemne poznanie się młodzieży z kraju sąsiada rozwijana będzie otwartość międzykulturowa uczestniczek i uczestników projektu. Poza tym na jeden dzień zaplanowano także wspólną wycieczkę do Berlina.
Więcej informacji:
Wiesława Piećko Fundacja Bonin
tel: 600 037 107
http://www.fundacjabonin.org/