Aktualności
Dziesięcioro uczniów klasy 2a LO wraz z opiekunem, czyli panią Jolantą Abramowską, wzięło udział w trzydniowych warsztatach przyrodniczych w Koninie. Zaproszono nas do udziału w projekcie „Centra i schroniska bioróżnorodności” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W warsztatach uczestniczyli również uczniowie LO nr 5 w Stargardzie Szczecińskim oraz licealiści ze Świdwina wraz ze swoimi opiekunami. Główne cele tego projektu to: rozwój i promocja turystyki szkolnej w oparciu o organizację programów edukacyjnych z zakresu ekologii, historii i kultury; prezentacja innowacyjnych form i metod pracy z uczniami w zakresie turystyki szkolnej; rozwój współpracy międzysektorowej w zakresie promocji walorów turystycznych regionu.
Choć warsztaty trwały tylko trzy dni (od 29 września do 1 października), udało nam się poznać uroki Konina, Kłodawy, Lichenia i Gniezna. Pierwszego dnia zostaliśmy zakwaterowani w całkiem przytulnym schronisku młodzieżowym. Po wspólnym posiłku zawieziono nas do kręgielni, gdzie niektórzy pierwszy raz w życiu mogli spróbować swoich sił w bowlingu. W „Hali Rondo” są zamontowane 4 tory kręgielni z maszynami sznurowymi. W obiekcie poza kręgielnią znajdują się sala widowiskowo-sportowa oraz basen. Było bardzo miło i mogliśmy porozmawiać z rówieśnikami z innych szkół ponadgimnazjalnych. Nie zauważyliśmy, kiedy minęły trzy godziny.
Drugiego dnia pokazano nam wieżę widokową „Złota Góra”, a następnie pojechaliśmy autokarem do Kłodawy. Zwiedziliśmy tam kopalnię soli. Przed zjazdem do kopalni każdy z nas otrzymał ochronne hełmy koloru żółtego, a opiekunowie dodatkowe latarki. W programie zwiedzania mieliśmy prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich, zastosowania soli oraz zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi. Zjazd windą z prędkością 6 m/s zrobił na nas niezapomniane wrażenie. Spacerując wyrobiskami korytarzowymi, doszliśmy do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzeliśmy też wyeksploatowane komory solne. Chłopcy byli zadowoleni z możliwości zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym. Przewodnik wyjaśnił nam, że kopalnia „Kłodawa” to kopalnia wciąż czynna. Jest producentem naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat temu) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, rolnictwa, przemysłu chemicznego i w drogownictwie (do zimowego utrzymania dróg i ).
Z Kłodawy udaliśmy się do Lichenia. Najpierw zawieziono nas do Lichenia Starego, gdzie mogliśmy podziwiać Sanktuarium Maryjne i poznać historię kowala Tomasza Kłossowskiego, fundatora cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej. Potem zwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski - obecnie największy kościół w Polsce w województwie wielkopolskim. Po powrocie do schroniska obejrzeliśmy film prezentujący walory przyrodnicze i turystyczne tego regionu. Potem uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Muzeum Okręgowego w Koninie. Główną siedzibę muzeum stanowi bezwieżowy zamek zbudowany nad południowo-wschodnim brzegiem Jeziora Gosławickiego w latach 1418-1426. W zamku podziwialiśmy różne wystawy stałe: Konin poprzez wieki - muzealna ilustracja dziejów miasta, Biżuteria i styl - wystawa pokazująca, że biżuteria jest kształtowana przez styl (klasycyzm, biedermeier, romantyzm, historyzm, realizm, secesję i art déco), Pradzieje Ziemi Konińskiej - najważniejsze etapy pradziejów regionu, Magia światła - ekspozycja ukazująca rozwój form oświetleniowych od czasów starożytnych do XX w, Judaika - zbiór kilkuset całych i fragmentarycznie zachowanych macew ze zniszczonych cmentarzy żydowskich na terenie konińskiego.
Na zakończenie warsztatów udaliśmy się do dworku Zofii Urbanowskiej, powieściopisarki i literatki, honorowej obywatelki Konina. Przewodniczka opowiedziała nam, jak wyglądało jej życie. Stamtąd pojechaliśmy do Gniezna. Zatrzymaliśmy się przy katedrze, która jest najciekawszym zabytkiem Gniezna. Została zbudowana w II poł. X w. przez Mieszka I i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.
Dawid Kamiński, kl. 2a LO