Aktualności
W styczniu 2016 roku Zarząd Powiatu w Łobzie ustanowił wyróżnienie Starosty Łobeskiego w dziedzinie przedsiębiorczości.
Wyróżnienie przyznawane jest zarejestrowanym przedsiębiorcom, bez względu na formę prawną, którzy:
1. mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie powiatu łobeskiego,
2. czynnie prowadzą działalność gospodarczą od minimum 20 lat, przy czym okres działalności firmy jest niezależny od zmian form własności,
3. wyrazili pisemną zgodę na zgłoszenie do wyróżnienia.
Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do wyróżnienia są:
1. firmy w swoim własnym imieniu,
2. organizacje reprezentujące przedsiębiorców,
3. jednostki samorządu terytorialnego z terenu powiatu łobeskiego.
Starosta Łobeski powołuje Kapitułę pod swoim przewodnictwem, jako organ doradczy, która weryfikuje przesłane zgłoszenia.
Tegoroczni laureaci to dziesięć najstarszych, zgłoszonych firm, które prowadzą swą działalność po dziś dzień na terenie Powiatu Łobeskiego.
Poznajmy bliżej laureatów wyróżnienia Starosty Łobeskiego w dziedzinie przedsiębiorczości.
Przychodnia Weterynaryjna „EKO-WET” Maciej Szymański i Grzegorz Popławski w Łobzie
mikroprzedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Piotra Ćwikłę Burmistrza Łobza
data założenia firmy – 1946 r. (od 1994 r. jako „EKO-WET” s. c.)
rodzaj prowadzonej działalności: lecznictwo i profilaktyka weterynaryjna
Firma pod nazwą Przychodnia Weterynaryjna Eko-Wet s.c. istnieje na rynku od 30.06.1994 r. i jest kontynuacją Państwowego Zakładu Leczniczego dla zwierząt, który powstał w okresie powojennym ok. 1946 r. i istniał do 01.09.1990 roku, w którym został sprywatyzowany w postaci trzech Zakładów Usług Weterynaryjnych, działających na terenie gmin Łobez, Resko, Węgorzyno.
30.06.1994r.- została zawiązana spółka Eko-Wet początkowo w pięcioosobowym składzie tzn.
lek. wet. Andrzej Blachura - obecny Pow. Lek. Wet. w Łobzie
lek. wet. Zdzisław Peczyński - obecnie wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w katedrze chorób koni.
lek. wet. Grzegorz Popławski
lek. wet. Halina Szymańska - obecnie wiceprezes ARiMR
lek. wet. Maciej Szymański
Początkowo siedzibą spółki był dawny obiekt PZLZ przy ulicy Rolnej 18, posiadający salę operacyjną dla dużych zwierząt, stacjonarkę i pomieszczenia biurowe. W tamtym okresie przeprowadzaliśmy badania monitoringowe i zwalczanie chorób zakaźnych i zaraźliwych oraz lecznictwo u kilku tysięcy bydła, owiec i kilkudziesięciu tysięcy trzody chlewnej oraz udzieliliśmy pomocy weterynaryjnej koniom stacjonującym w PSO Łobez i w nowo powstających gospodarstwach agroturystycznych.
15.11.2000 r. - W związku ze spadającym pogłowiem zwierząt hodowlanych, przenieśliśmy się do mniejszego obiektu przy ulicy Rolnej 18a, w którym prowadzimy działalność do dnia dzisiejszego.
Obecnie w skład firmy wchodzi dwóch lekarzy weterynarii: Grzegorz Popławski i Maciej Szymański.
Działalność Przychodni Weterynaryjnej ma charakter mieszany tzn. w dalszym ciągu jest to praca terenowa ze zwierzętami hodowlanymi, np. obsługujemy Gospodarstwo Rolne Pana Marcina Świątka, która od trzech lat zajmuje 1. miejsce w województwie zachodniopomorskim w ilości pozyskiwanego mleka od dojnej sztuki. W ścisłej współpracy z Powiatowym Lek. Wet. uczestniczymy w zwalczaniu chorób zakaźnych, czego efektem jest uwolnienie powiatu od białaczki bydła, gruźlicy bydła, brucelozy bydła, choroby Auyeszkyego świń itp. oraz lecznictwo, profilaktykę, chirurgię małych i dużych zwierząt towarzyszących.
Tak szeroki zakres działalności wymaga od nas ciągłego doszkalania na sympozjach, warsztatach, szkoleniach, a nawet praktykach zagranicznych.
Póki starczy sił i zdrowia, prowadzimy działalność całodobową, co nierzadko kończy się nocnymi lub świątecznymi interwencjami w terenie lub Przychodni.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „NOWAMYL” S.A. w Łobzie
średnie przedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Grzegorza Kotwickiego Przewodniczącego OT w Łobzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego „LEWIATAN”
Osoby reprezentujące firmę: Jerzy Jankowski – Prezes Zarządu
Elżbieta Kobiałka – Członek Zarządu
Aleksander Fedak – Członek Zarządu
data założenia firmy – 1948 r. (od 1994 r. Spółka Akcyjna)
Rodzaj prowadzonej działalności: Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych tj. produkcja skrobi ziemniaczanej i maltodekstryny.
Certyfikaty: Od 2015 r. Firma posiada certyfikat dla Systemu Zarządzania wg PN-EN ISO 220000:2006 – Produkcja i pakowanie w worki papierowe i big-bagi skrobi ziemniaczanej i maltodekstryny.
Działalność społeczna: Spółka NOWAMYL od wielu lat angażuje się w działalność społeczna i charytatywną. Corocznie wspiera przedsięwzięcia organizowane przez lokalne organizacje społeczne i samorząd, przekazując na ten cel kwotę ok. 10 tys. zł. Ponadto współuczestniczy w dystrybucji oraz przechowywaniu warzyw i owoców dla szkół, przedszkoli oraz innych jednostek z terenu powiatu łobeskiego.
GMK Łobez S.A.
średnie przedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Grzegorza Kotwickiego Przewodniczącego OT w Łobzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego „LEWIATAN”
Osoby reprezentujące firmę: Zygmunt Jędrzejczyk – Prezes Zarządu, Dyrektor
Marek Piórko - Dyrektor
data założenia firmy – 1949 r. (od 1990 r. Spółka Akcyjna)
Rodzaj prowadzonej działalności: GMK Łobez S.A. jest spółką akcyjną powstałą w wyniku przekształcenia firmy państwowej o nazwie Zakłady Naprawcze Mechanizacji Rolnictwa S.A. w Łobzie, a działającej na rynku już od 1949 roku. W chwili obecnej GMK Łobez S.A. jest przedsiębiorstwem usługowo produkcyjnym ukierunkowanym na: Kooperację z dużymi, jak i małymi firmami oraz klientami indywidualnymi działającymi w sektorze motoryzacyjnym, budowlanym, rolniczym oraz innych gałęziach przemysłu. Produkcja wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, obejmująca bardzo szeroka gamę wyrobów. Obecnie asortyment wyrobów obejmuje ponad 400 pozycji stałych i drugie tyle wykonywanych na indywidualne zamówienie. Wykonawstwo i montaż konstrukcji stalowych hal, wiat, zadaszeń, kontenerów, palet i innych wyrobów w zakresie robót mechanicznych i spawalniczych.
Certyfikaty: Firma od 2006 roku ma wdrożony System Zarządzania Jakością ISO 9001 nadzorowany przez DEKRA Certification.
Nadany Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej uprawniający do produkcji wyrobów dla wojska. Obecnie wdrażana jest norma PN-EN ISO 3834 i PN-EN 1090 jako Zintegrowany System Zapewnienia Jakości w Spawalnictwie i Zakładowej Kontroli Produkcji. Pracownicy posiadają uprawnienia spawalnicze wg PN-EN 287. Zarówno wdrożone systemy jak i odpowiednich materiałów stosowanych w produkcji gwarantują wysoką jakość wytwarzanych wyrobów.
Księgarnia „ WSPÓŁCZESNA” Jerzy Mechliński w Łobzie
mikroprzedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Jerzego Mechlińskiego – właściciela firmy
Osoby reprezentujące firmę:Jerzy Mechliński
data założenia firmy – 1952 r. (w 1990 r. - wpis do ewidencji działalności gospodarczej)
Rodzaj prowadzonej działalności: Księgarnia „WSPÓŁCZESNA” w Łobzie powstała w 1952 roku jako jednostka wchodząca w skład powołanego do życia Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” z siedzibą w Warszawie. Księgarnia mieściła się w lokalu przy ulicy B. Bieruta (obecnie Niepodległości, sklep mięsny firmy Stokłosa) do końca marca 1968 roku. Po wybudowaniu budynku przy ulicy Kościuszki 1-3, od 1 maja 1968 roku księgarnia została przeniesiona do lokalu, który obecnie zajmuje. Kierowniczkami księgarni w okresie funkcjonowania PP „Dom Książki” były panie Dyrałowa, Regina Wierzbowska i od 1986 roku Jadwiga Mechlińska. W dniu 31 sierpnia 1991 roku Jadwiga Mechlińska przejęła księgarnię od PP „Dom Książki” i prowadziła ją do 31 grudnia 1996 roku. W tym okresie Jerzy Mechliński był pełnomocnikiem. Od 1 stycznia 1997 roku właścicielem księgarni do chwili obecnej jest Jerzy Mechliński. Księgarnia prowadzi sprzedaż wszystkich rodzajów książek w segmentach : edukacyjnym, akademickim, dla dzieci, literatury faktu, poradniki, literatura piękna. Oprócz tego sprzedaje reprodukcje obrazów oraz artykuły szkolne i biurowe. Organizowane są spotkania autorskie z pisarzami i twórcami. Ostatnie spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Jarosławem Molendą odbyło się 22 listopada 2015r. Swoją obecnością zaszczycił spotkanie Starosta łobeski pan Paweł Marek oraz skarbnik pani Teresa Szulc. Na wielu spotkaniach byli obecni parlamentarzyści zachodniopomorscy i Burmistrz Reska pan Arkadiusz Czerwiński.
Certyfikaty jakości oraz wyróżnienia uzyskane przez Firmę, wraz z datą ich uzyskania:
GRYF POMORSKI złoty - 29.01.1990r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej
MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - 29.11.2013r. Prezydent RP B. Komorowski
Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej - 6.11.2014r. MKiDN M. Omilanowska
PRZYJACIEL KSIĄŻKI - tytuł Polskiej Izby Książki nadany 10.08.2015r.
FIRMA GODNA ZAUFANIA 2016 - 08.02.2016r. Centrum Badania Opinii Klientów
Działalność społeczna i charytatywna: Od samego początku księgarnia przekazywała i przekazuje nadal na rzecz organizacji pozarządowych ( Środowiskowe Ognisko Wychowawcze, PCK, Szkoła Tańca, Fundacja Pomocy Dzieciom, Klub Hubal, Parafia Rzymsko-Katolicka, sołectwa, TPD, policja) książki, artykuły szkolne i biurowe oraz pieniądze. Znaczącą pomoc finansową w latach 2000 - 2003 otrzymały Łobeskie szkoły : Gimnazjum - 12.736,80zł, Szkoła Podstawowa Nr 2 - 10.094,70zł, Szkoła Podstawowa Nr 1 - 6.289,20zł i Przedszkole Miejskie - ca 1.000,00zł.
Udzielano wsparcia Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, licytując złote serduszka - posiadam pięć pierwszych serduszek i cały czas wspieram tę akcję między innymi przekazując fanty na licytację do Domu Kultury w Łobzie.
W 2001r. Jerzy Mechliński był inicjatorem powołania do życia Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Księgarzy z siedzibą w Łobzie. W październiku 2001r. Sąd Rejestrowy wpisał Stowarzyszenie do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000052874. Na Walnym Zebraniu Członków w kwietniu 2005r. na wniosek księgarzy z województw Śląskiego i Małopolskiego zmieniona została nazwa na Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy z siedzibą w Łobzie. Przewodniczącym Stowarzyszenia już czwartą kadencję jest Jerzy Mechliński.
Jerzy Mechliński organizował cztery Fora Księgarzy : I Forum w dniach 26 - 27.09.2003r. w Łobzie, II Forum w dniach 04 - 06.11.2004r. w Łobzie, III Forum w dniach 10 - 11.02.2006r. w Łobzie oraz IV Forum w dniach 10 -11.11.2009r. w Darłowie.
Na III Forum Księgarzy został opracowany projekt ustawy o książce w oparciu o ustawy : francuską, niemiecką i austriacką, który następnie został wysłany do Marszałków Sejmu i Senatu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Premiera. Jerzy Mechliński był pomysłodawcą zorganizowania w Warszawie „Okrągłego stołu” wydawniczo - księgarskiego na którym szukano poparcia wydawców dla ustawowej regulacji rynku książki w Polsce.
Jerzy Mechliński jest pomysłodawcą zorganizowania Międzyszkolnego Konkursu Geograficzno - Astronomicznego w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie : I Konkurs - 12 marca 2008r., II Konkurs 2 kwietnia 2009r., III Konkurs 8 kwietnia 2011r., IV Konkurs 26 kwietnia 2013r. i fundatorem nagród za zajęcie pierwszego miejsca dla ucznia ze szkół gimnazjalnych (wartość ca 300,00zł).
Ponadto jest wydawcą książki „Historia miasta Labes - Łobez na Pomorzu Zachodnim” w 2009r. i „Łabuź Leona” wspólnie z Żebraczą Inicjatywą Wydawniczą Klubu Literackiego „Łabuź” w 2010r. Jerzy Mechliński jest członkiem Rady Programowej Polskiej Akademii Księgarstwa w Warszawie przy UW (studia podyplomowe dla księgarzy).
W 2011r. we wrześniu z okazji 10-lecia OSK zorganizował konferencję naukową pt. „Książka dobrem kultury i źródłem wiedzy”. W 2014r. wspólnie z panią Dziekan Wydziału Filologicznego US została zorganizowana międzynarodowa konferencja pod tym samym tytułem. Referaty wygłosili pracownicy naukowi ze Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Piły oraz pani Brygida Helbig z Berlina, pani Neda Pintariċ z Zagrzebia i pan Wołodimir Dubiczyński Charkowa.
W 2009r. we wrześniu spotkał się z Wicemarszałkiem Senatu panią śp. Krystyną Bochenek i senatorem Zbigniewem Szaleńcem w sprawie podjęcia prac nad ustawą o książce. W dniu 25 marca 2010r. na kolejnym spotkaniu w Senacie, pani śp. Krystyna Bochenek podjęła decyzję, że w połowie maja rozpocznie procedowanie nad naszym projektem Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Niestety 10 kwietnia 2010r. pani Wicemarszałek Krystyna Bochenek ginie w katastrofie pod Smoleńskiem. Prace nad ustawą o książce zostają zawieszone. Dopiero w sierpniu 2015r. Sejmowa Komisja Kultury i Środków przekazu rozpoczyna prace nad projektem ustawy i powołuje Podkomisję Nadzwyczajną w której pracach bierze udział Jerzy Mechliński (cztery posiedzenia).
W przygotowaniu jest kolejna międzynarodowa konferencja naukowa w dniach 10 - 11 października 2016r.z okazji 15 - lecia OSK.
FOTO - VIDEO „ KRZYŚ” s.c. Renata i Marek Pyrczak w Łobziemikroprzedsiębiorstwo, firma zgłoszona przez Piotra Ćwikłę Burmistrza Łobza
Osoby reprezentujące firmę: Renata Pyrczak, Marek Pyrczak
data założenia firmy – 1954 r. (od 2001 r. kontynuują Renata i Marek Pyrczakowie)
Rodzaj prowadzonej działalności: Wielopokoleniowa firma rodzinna, wykonująca usługi fotograficzne oraz wideofilmowanie, założona przez Barbarę i Wiktora Pyrczaków w 1954 r. Zatrudnieni pracownicy to wyłącznie najbliższa rodzina. Oferowane usługi: fotografia studyjna, ślubne reportaże, sesje zdjęciowe, wideofilmowanie i zdjęcia z powietrza dronem. Fotoksiążki, obrazy na płótnie, wydruki wielkogabarytowe, zdjęcia na piance, wydruki termo sublimacyjne na koszulkach, poduszkach, kubkach itp. , sprzedaż ramek, albumów, baterii, kartek okolicznościowych, upominków i biżuterii.
Certyfikaty:
– 1995 r. - Dyplom mistrzowski w zawodzie „fotografowanie”,
– 2008 r. – Certyfikat „Rzetelna Firma”
– 2014 r. – rekomendacja, list referencyjny Nadleśnictwa Świdwin,
– 2014 r. – list referencyjny FHU Tympol, Zbigniew Tymoszczuk
Działalność społeczna: Wsparcie udzielone: Dom Dziecka w Łobzie, ŁKM „Wilk” – Motoserce, Dni Łobza, ŁKB Trucht, WOŚP, Policja – Niebieska Niedziela, Fundacji Święto Radości, ZS im. T. Kościuszki, Stowarzyszenie ROKiS wsi Bełczna, PCK w Łobzie i Świdwinie „Dzieci nasza przyszłość”, Sołectwa Grabowo, Bartek Wierzbicki, Sztab Generalny WP, Caritas, PZW, Gimnazjum w Świdwinie, Forum Ekologiczne Szkół Powiatu Świdwińskiego, Nadleśnictwo Świdwin, Klub „Iskra”, Lato z Węgorzem, Festyn Trzeźwości w Łobzie, Klub Sportowy Kometa, SP 1 i SP2 w Łobzie.
Szczecińska Centrala Nasienna Krzysztof Stepka , Mirosław Dawlud
małe przedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Mirosława Dawluda Dyrektora firmy
Osoby reprezentujące firmę: Krzysztof Stepka – Prezes Zarządu; Mirosław Dawlud - Dyrektor
data założenia firmy – 1956 r. (od 2012 r. Spółka z o.o.)
Rodzaj prowadzonej działalności: Firma posiada 2 tys. ha ziemi ornej, posiada 8 punktów działalności w województwie zachodniopomorskim. Współpracuje z czołowymi firmami na terenie Polski, Niemiec i Holandii.
Certyfikaty: Certyfikaty jakościowe i GMP + B3 oraz REDCET
Działalność społeczna: Wspieramy różne inicjatywy społeczne w regionie i w całym kraju.
Zakład Betoniarsko-Murarski Marian Nowik w Węgorzynie
firma zgłoszona przez Starostę Łobeskiego
data założenia firmy – 1974 r.
Rodzaj prowadzonej działalności: Zakład betoniarsko-murarski.
Długoletnia historia pozwoliła firmie poznać branżę budowlaną od podszewki. Firma wie, czego oczekują klienci, dla których precyzja, jakość i terminowość to wartości kluczowe. Umocniona tradycją wykorzystuje najnowsze narzędzia i najbardziej zaawansowane techniki, by produkty były najlepsze na rynku. Produkcja wielu oferowanych wyrobów jest w pełni zautomatyzowana. Firma używa w pracy wysokiej jakości zachodnich maszyn firmy HENKE. Oferuje także bardzo atrakcyjne ceny. Chociaż firma pochodzi z Węgorzyna w województwie zachodniopomorskim, jej klienci rozsiani są po całej Polsce. Są wśród nich zarówno osoby indywidualne, hurtownie i firmy budowlane, stawiające osiedla wielorodzinne czy budynki przemysłowe. Firma oferuje im transport produktów.
SEC Łobez Sp. z o.o. Ryszard Sola
małe przedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez Grzegorza Kotwickiego Przewodniczącego OT w Łobzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego „LEWIATAN”
Osoby reprezentujące firmę: Ryszard Sola – Prezes Zarządu
data założenia firmy – 1976 r. (obecna nazwa od 2012 r.)
Rodzaj prowadzonej działalności: SEC Łobez Sp. z o.o. zabezpiecza komfort cieplny, poprzez dostawę ciepła systemowego do szkół, przedszkoli, urzędów, banków, instytucji kultury i przede wszystkim dla mieszkańców Łobza.
Certyfikaty: Nagroda Specjalna Starosty Łobeskiego „Smok Powiatu” za rok 2013
Działalność społeczna:SEC Łobez jest firmą współfinansującą różne imprezy organizowane przez stowarzyszenia, szkoły, kluby sportowe, Gminę Łobez, Klub Światowid, imprezy wędkarskie i harcerskie.
Salon Fryzjerski „WIESIA” Wykłady, Szkolenia ACCESS CONSCIOUSNESS Henryka Metza w Łobzie
małe przedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez jej właścicielkę Henrykę Metza
Osoby reprezentujące firmę: Henryka Metza
data założenia firmy – 1979 r.
Rodzaj prowadzonej działalności: Fryzjerstwo damskie, męskie, kosmetyka, manicure, pedicure, detox dla stóp, klinika włosa, pielęgnacja włosów
Certyfikaty:
– 2012 r. - Certyfikat Clients Choice Awards 2011 dla najlepszych salonow wyróżnionych przez klienta „Brylantowej Gwiazdy” ,
– 1999 r. srebrna odznaka za kształcenie uczniów,
– złota odznaka za działalność dla Rzemiosła
– 2012 r. – złoty medal „Zasłużony dla Rzemiosła”
Działalność społeczna: 2004 r. – 2009 r. Starszy Cechu Rzemiosł. Jako Starszy Cechu praca w Zarządzie Izby Rzemieślniczej, praca społeczna z rzemieślnikami w powiecie łobeskim
Restauracja Słowiańska Maciej Kosmala w Węgorzynie
mikroprzedsiębiorstwo; firma zgłoszona przez jej właściciela Macieja Kosmalę
Osoby reprezentujące firmę: Maciej Kosmala
data założenia firmy – 1980 r.
Rodzaj prowadzonej działalności: Firma od chwili powstania działa w zakresie branży gastronomicznej. W latach 1980-2010 zlokalizowana przy ul. 3-go Maja w Węgorzynie, gdzie funkcjonował bar wraz z daniami z grila. Od 1998 r. uruchomiona została Restauracja przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie organizowane są imprezy okolicznościowe i przygotowywany catering. O 2011 r. firma równolegle prowadzi stołówkę szkolną w Węgorzynie.
Certyfikaty:
– Firma nigdy nie ubiegała się o zdobywanie certyfikatów jakości, opierając swój wizerunek na zadowoleniu wielu stałych klientów.
Działalność społeczna: Firma wspiera finansowo lokalne imprezy organizowane przez Gminę Węgorzyno oraz placówki oświatowe.
Wyróżnienie specjalne Starosty Łobeskiego dla
Władysława Szkiecina
byłego mieszkańca Łobza, a najstarszego w Polsce szewca. Po przyjeździe z kresów wschodnich w 1945 r. prowadził zakład szewski w starym ryglowym budynku w centrum miasta, przy ul. Niepodległości 7. Pracował niemal do końca życia. Zmarł 10 września 2012 roku, miał 99 lat.
SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM I LAUREATOM.
Życzymy dalszych sukcesów,
szerokich perspektyw rozwoju
oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.