Aktualności
Odpowiadając na zainteresowania uczniów, opracowałyśmy program innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego i matematyki pod nazwą „Moja przyszłość”. Będzie on realizowany na dodatkowych zajęciach edukacyjnych z uczniami klasy 3a liceum, z grupy matematycznej.
Innowacja o charakterze metodycznym i organizacyjnym zostanie zrealizowana do 31 stycznia 2017 r. Jej główne cele to: rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i matematyką, praktyczne wykorzystanie wiedzy z obu przedmiotów, zaznajomienie uczestników z potrzebami naszego regionu oraz preorientacja zawodowa uczniów. W ramach innowacji przewidziałyśmy następujące działania: wycieczkę do Słubic i Frankfurtu nad Odrą, bloki zajęć z matematyki i języka niemieckiego, spotkanie z burmistrzem Łobza, e-konferencje z ludźmi wykorzystującymi w swojej pracy logikę matematyczną i język niemiecki, a także podsumowujące półroczną pracę spotkanie młodzieży z ich rodzicami i zaproszonymi gośćmi.
Nasze miasto Łobez podjęło współpracę z Kostrzyńsko - Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i pozyskuje już pierwszych inwestorów. Jednym z zamierzeń innowacji jest spojrzenie okiem młodego człowieka na rozwój naszej gminy. Mamy nadzieję, że spostrzeżenia, sugestie i pomysły naszych uczniów (w niedługim czasie absolwentów szkoły) będą pomocne władzom miasta w planowaniu przyszłości młodzieży.
10 września odbyła się już wycieczka do Słubic (Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna) i Frankfurtu nad Odrą. Uczniowie wraz z opiekunkami mieli okazję uczestniczenia w Polsko - Niemieckim Święcie Lata Aurith - Urad 2016 (projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2014-2020). W trakcie tego święta młodzież spotkała się z burmistrzem Cybinki i władzami niemieckimi miast strefy przygranicznej. W Słubicach uczniowie odwiedzili Collegium Polonicum, poznali infrastrukturę uczelni i jej akademików, porozmawiali ze studentem Uniwersytetu Viadrina. We Frankfurcie nad Odrą dotarli na Europejski Uniwersytet Viadrina, zwiedzili miasto, poznali zieloną strefę pasa nadgranicznego (ścieżki rowerowe, park miejski, nowe wały przeciwpowodziowe).
Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie bardzo dobrze posługiwali się językiem niemieckim w czasie pobytu w Aurith i we Frankfurcie. Zebrali także dane statystyczne o zwiedzonym regionie, które posłużą do dalszej pracy w szkole. Nasza młodzież była chwalona przez włodarzy przygranicznych miast, a także innych uczestników Święta Polsko-Niemieckiego. Podkreślano wiedzę naszych licealistów, inteligencję, postawę, a także ciekawe i rzeczowe argumenty przytaczane w trakcie prowadzonych rozmów.
My natomiast miałyśmy okazję poznać pasje i zainteresowania naszych podopiecznych i zetknąć się z ich zachowaniami w innych sytuacjach niż szkolne. Jesteśmy bardzo dumne z naszych uczniów i życzymy im (oraz sobie) dalszej owocnej pracy w ramach rozpoczętej innowacji.
Mirosława Parzygnat i Małgorzata Wojciechowska,
autorki i realizatorki innowacji pedagogicznej