Aktualności
30 czerwca 2018 roku na Boisku Sportowym w Radowie Małym już po raz osiemnasty odbył się Radowski Kociołek – Sydonia. Organizatorem był Urząd Gminy oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym.
To wydarzenie upamiętniające żywot niezwykłej postaci Pomorza Zachodniego. Sydonia von Borck była szlachcianką, którą oskarżono o czary. Najpoważniejszym zarzutem było rzekome rzucenie klątwy na ród Gryfitów. Sydonię w 1620 roku skazano na ścięcie i spalenie. Sylwetka czarownicy zakorzeniła się w folklorze powiatu łobeskiego (a także całego województwa) na tyle, że wydarzenie ją upamiętniające, jest pewnikiem rozpoczynającym wakacje. Organizatorzy i tego roku nie zawiedli, stając na wysokości zadania. Tę jedną z piękniejszych tradycji wspomogła także pogoda, która tego dnia była niezwykle piękna.
Wydarzenie rozpoczął Wakacyjny Turniej o Puchar Starosty Powiatu Łobeskiego, w którym to uczestnicy musieli wykazać się nie lada umiejętnościami piłkarskimi. Jednak to nie koniec atrakcji, w których uczestnicy mogli udowodnić swoją tężyznę fizyczną. Grupa Odtwórstwa Historycznego BELHIRD zachęciła uczestników do wzięcia udziału w turnieju łucznictwa oraz w zabawach i warsztatach rodem ze średniowiecza. Ponadto można było obejrzeć pokaz walk prawdziwych rycerzy! Przenieśli oni przybyłych mieszkańców w realia bohaterki sobotniego wydarzenia. Następnie studio teatralne „KRAK-ART” z Krakowa przedstawiło spektakl pt. „Pan Twardowski”. Historia ta oscylowała na granicy dwóch światów – realnego, okrutnego oraz niezwykle magicznego, a co za tym idzie, fascynującego. Pan Twardowski także został ukazany jako postać mająca konszachty z samym Diabłem. Idealnie wpisało się to w tematykę wydarzenia, a wszyscy słuchacze byli zachwyceni – zarówno ci najmłodsi, jak i nieco starsi.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko pt. „Żywot Sydonii von Borck” przygotowane przez grupę ŚWIATŁOGIEŃ LED&FIRESHOW ze Szczecina. Artyści po raz kolejny zaskoczyli publiczność fenomenalnym połączeniem tańca z żywiołem ognia, dołączając do tego elementy akrobatyki. Przedstawili oni własną, nowoczesną interpretację historii piękniej szlachcianki, traktowanej obecnie jako kobietę odważną i wyjątkową. Tego typu wystąpienia dają nadzieję na kultywowanie bogactwa folkloru. Czerpanie z niego pozwala na utrwalenie m.in. tak tragicznych, a przy tym fascynujących historii. Zachwytom nie było końca, a to jeszcze nie koniec wydarzenia. Pełen emocji dzień zakończyła zabawa taneczna do białego rana, czyli „Sabat na murawie” z zespołem „RE” z Reska.
Podczas wydarzenia można też było skorzystać m.in. z takich atrakcji, jak dmuchańce, malowanie twarzy, przymierzenie stroju rycerskiego, ręczne wykonywanie świec, warsztat tkania, rymarstwo czy loteria. Propozycje te spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i jeszcze większą radością.
XVIII edycja Radowskiego Kociołka zdała egzamin na piątkę z plusem. Organizatorom gratulujemy pomysłowości i tak dobrej organizacji. Tego typu działania sprawiają, że powiat łobeski stawia pewne i wartościowe kroki na szerokiej arenie kulturalnej.
Powyższe zadanie zostało dofinansowane z dotacji Powiatu Łobeskiego.
Zapraszamy również do galerii ŁOBEZ W OBIEKTYWIE (kliknij w nazwę)