Aktualności
Mamy zaszczyt zaprosić na coroczne
ŚWIĘCENIE PÓL
do sołectwa SIELSKO
niedziela 5 czerwca 2016 r., godz. 14:00
kościół parafialny w Sielsku
zapraszają: Proboszcz Parafii Sielsko,
Zarząd Stowarzyszenia „Kuropatniki”
Rada Sołecka Sielska
po święceniu pól okazja do wspomnień przy kawie nad stawkiem
Rys historyczny
Święcenie pól według wspomnień mieszkańców Kuropatnik odbywało się w czasie kłoszenia się zboża, czyli koniec maja początek czerwca. Była to swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa, która miała zabezpieczyć obsiane pola. Procesja miała charakter błagalny, by Bóg darował kary, odwrócił choroby, nieurodzaj i różne klęski oraz zesłał swe błogosławieństwo, by nie zabrakło chleba i wszystkiego, co do życia konieczne.
Po Mszy Świętej procesja” na chwałę Boga i ku pożytkowi ludzi” ruszała pod przewodnictwem księdza z krzyżem, obrazami i chorągwiami, ze śpiewem religijnych pieśni, litanii do Wszystkich Świętych. Obchodzono w ten sposób wszystkie okoliczne pola, które ksiądz święcił. Kropiąc święconą wodą obsiane pola, kapłan polecał je na chwałę Bożą obracać i własny pożytek, używając ich uczciwie. Podczas procesji dziewczęta plotły wianuszki z kłosów zbóż i zawieszały na sztandarach. Każdy wchodząc potem do kościoła po wianuszkach na sztandarach wiedział, że w tej miejscowości pola już poświęcono. Przed święceniem pól wyznaczano, kto będzie niósł sztandar podczas procesji, niesienie sztandaru poczytano za wielki zaszczyt i wyznaczano najlepszych gospodarzy.
W swoich wspomnieniach śp., Ks. Franciszek Jastrzębski tak opisuje święcenie pól w Sielsku „Święcenie pól, praktykowane powszechnie na Wschodzie też trzeba było zgłaszać do władzy państwowej. Z początku przez jakiś czas udawało się to, nareszcie, kiedy wybrałem się na święcenie pól, proszony o to przez parafian, znalazłem się na kolegium orzekającym w Łobezie, które mi wymierzyło 2500 zł grzywny, zniżonej wskutek rekursu do 300 zł”.
Po tym wydarzeniu zaprzestano zwyczaju święcenia pól aż do 10 czerwca 2012r., kiedy to nastąpiło wznowienie tradycji święcenia pól. Po ponad 50 latach przerwy tradycja ta znów ożyła w, Sielsku z całym swoim pięknem i dostojeństwem. Zachęcamy do przyjazdu na tę uroczystość do Sielska mieszkańców z innych miejscowości, młodzież oraz uczniów z pobliskich szkół. Święcenie pól to wspaniała lekcja szacunku do Ziemi, ukazania więzi i współzależności, jaka łączy człowieka z naturą i jego Stwórcą. Każdy człowiek ma w swoim sercu wpisane prawo naturalne, które nieodłącznie związane jest z Ziemią, która nie tylko nas żywi, ale także daje poczucie bezpieczeństwa i ukojenia. Święcenie pól to nie tylko przepiękna tradycja, w której człowiek biorąc odpowiedzialność za Ziemię, którą uprawia prosi Boga o pomoc, to także manifestacja polskości i naszego przywiązania do tej Ziemi.