Aktualności
Nie powinniśmy próbować na siłę przymuszać dzieci do tego, aby same przerabiały materiał, tylko wskazać im wartościowe książki i tytuły filmów, które pomogą im, przede wszystkim, spędzić dobrze i twórczo ten czas, budować relacje z bliskimi, zrozumieć samych siebie.
Ta wiedza jest bardzo potrzebna. Powstanie Chmielnickiego, równania algebraiczne, budowa pantofelka i życiorys Sokratesa są fascynujące same w sobie, ale nie są ważniejsze od tego, co… najważniejsze. Czyli od wiedzy dotyczącej tego, jak żyć. Dobrze, mądrze, wspólnie i szczęśliwie.
Po pierwsze szukać treści związanych z radzeniem sobie z emocjami, wyjaśniające funkcjonowanie pewnych zjawisk i zależności. W sieci bez problemu można znaleźć genialną animację "Now You Happy Always Maybe", która opowiada o tym, jak ludzie postrzegają szczęście i dlaczego nie jesteśmy w stanie być szczęśliwi cały czas. Absolutnie doskonały jest również film "W głowie się nie mieści", który fantastycznie pokazuje, w jaki sposób działają emocje. Ten film dostał Oscara i uważam, że każdy powinien go obejrzeć, niezależnie od wieku. Ponadto, jako nauczyciel filozofii i etyki, polecam netflixowy serial "Dobre Miejsce", który jest świetnym wprowadzeniem do edukacji filozoficznej, etycznej i po prostu doskonałą trampoliną do myślenia o szczęściu i sensie życia.
Po drugie: książki, filmy, gry, seriale są świetną, coraz bardziej uznawaną powszechnie formą edukacyjną. Proszę chociażby popatrzeć na fantastyczne zbiory TED-Ed. Po trzecie: uważam, że właśnie teraz powinniśmy poświęcić sporo czasu na odpoczynek. W przypadku zagrożenia epidemiologicznego sen i regeneracja to nie sympatyczna sugestia. To konieczność. To podstawa - wraz z dietą i ruchem - prawidłowego funkcjonowania naszego systemu odpornościowego. No i w końcu: teraz jest bardzo dobra okazja do tego, aby poruszać kwestie, które w edukacji mają sens. Zgłębiać wiedzę, która naprawdę pomoże nam w codziennym funkcjonowaniu.
ŹRÓDŁO:
- w oparciu o rozmowę Polsat News z Przemysławem Staroniem
rys.- mapa myśli
Poradnia Psychologiczno - Pedagogicznw Łobzie