Aktualności
W dniu 2 lipca 2016 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu w Łobzie zwołana z okazji obchodów XV-lecia powstania Powiatów: Brzezińskiego, Gołdapskiego, Leskiego, Łobeskiego, Sztumskiego, Węgorzewskiego i Wschowskiego. Podczas sesji przedstawiciele powiatów podsumowali 15 lat istnienia swoich samorządów.
(kliknij na zdjęcia, aby je powiększyć) od lewej: Edmund Kotecki - Starosta Brzeziński, Antoni Downarowicz - Wicestarosta Sztumski, Wiesław Kuzio - Wicestarosta Leski, Andrzej Ciołek - Starosta Gołdapski, Halina Faj - Starosta Węgorzewski, Paweł Marek - Starosta Łobeski, Rudolf Borusiewicz - Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.
Uroczystym punktem porządku obrad było wręczenie odznaczenia „Zasłużony dla Powiatu Łobeskiego”.
Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Łobeskiego” został przyznany Uchwałą Zarządu Powiatu w Łobzie następującym osobom:
HALINA BARBARA SZYMAŃSKA - jest od lat związana z ziemią łobeską, wraz z innymi entuzjastami i społecznikami wywalczyła utworzenie powiatu łobeskiego stając na czele Komitetu Obrony Powiatu Łobeskiego. Jej zasługi w tym zakresie są znane i wielkiej wagi. W okresie walki o powiat piastowała stanowisko Burmistrza Łobza. Następnie w latach 2002-2006 była pierwszym Starostą Łobeskim. Inicjatorka powołania Łobeskiego Centrum Turystyki i wzorcowego Centrum Integracji Społecznej „OD NOWA”. W czasie trwania jej kadencji wykonano pierwsze duże inwestycje drogowe w powiecie (droga Resko-Węgorzyno). W połowie 2006 r. została dyrektorem Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. W latach 2006-2010 i od 2014 r. do chwili obecnej reprezentuje interesy ziemi łobeskiej w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W latach 2010-2014 Radna Powiatu Łobeskiego. W roku 2007 nagrodzona pierwszym SUPERSMOKIEM Powiatu Łobeskiego.
ANTONI GUTKOWSKI - związany z oświatą łobeską, nauczyciel i dyrektor łobeskich szkół z ponad 40-letnim stażem. Od jesieni 2001 r. działając społecznie organizował Starostwo Powiatowe w Łobzie i jednostki organizacyjne Powiatu. Z dniem 1 stycznia 2002 r. czyli w dniu Inauguracji Powstania Powiatu Łobeskiego objął funkcję Osoby Pełniącej Funkcję Organów Powiatu, którą pełnił do maja 2002 r. Radny Powiatu Łobeskiego w latach 2002-2006 i Starosta Łobeski w latach 2006-2010. Jako Starosta doprowadził do wykupienia Szpitala w Resku od Powiatu Stargardzkiego. W roku 2016 otrzymał Smoka Powiatu w kategorii Oświata i Wychowanie, w roku 2010 został uhonorowany statuetką SUPERSMOKA.
ADAM SZATKOWSKI - był Radnym Powiatu Łobeskiego i pełnił funkcję Przewodniczącego I Kadencji Rady Powiatu w latach 2002-2006. Inicjator nadania sztandarów Powiatowej Komendzie Policji i Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Łobzie. Inicjator i organizator powiatowych uroczystości obchodów z okazji Dnia Edukacji, pomysłodawca sesji wyjazdowych Rady Powiatu w Łobzie. W trakcie wieloletniej pracy Pan Adam Szatkowski miał ogromny wkład w rozwój oświaty zwłaszcza na terenie Gminy Resko oraz wychowanie młodych pokoleń. Od 2013 r. honorowy obywatel Gminy Resko. W 2013 Laureat Smoków Powiatu Łobeskiego w kategorii oświata i wychowania
MARIAN PŁÓCIENNIK - działacz gospodarczy; w okresie kierowania Zakładami: Central Soya – PROVIMI aktywnie wspierał działalność społeczną, kulturalną i sportową powiatu łobeskiego. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łobzie w okresie walki o Powiat, aktywnie zaangażowany w Komitecie Obrony Powiatu Łobeskiego. W latach 2002-2006 radny Powiatu Łobeskiego I kadencji. W roku 2004 jako Zarządzający zakładem Provimi Polska Holding sp. z o.o. odebrał pierwszego Smoka Powiatu w kategorii rozwój gospodarczy.
WIESŁAW BERNACKI - Burmistrz Dobrej w latach 1990-2002. Jako Burmistrz Dobrej niewątpliwie ma zasługi w powstaniu Powiatu. To jego postawa przesądziła o przekonaniu społeczności doberskiej o przystąpieniu Gminy Dobra do nowotworzonego Powiatu Łobeskiego. Miało to kluczowe znaczenie dla powstania Powiatu. Pierwszy Wicestarosta Łobeski w latach 2002-2006; w 2006 r. przez kilka miesięcy pełnił obowiązki Starosty Łobeskiego. Od 2007 r. jest Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Łobzie.
TADEUSZ JÓŹWIAK - działacz gospodarczy, od maja do listopada 2002 r. pełnił funkcję organów Powiatu Łobeskiego. Organizował pracę Starostwa i jednostek Powiatowych. Prowadził działania na rzecz dobrej współpracy pomiędzy gminami a nowo utworzonym powiatem. Następnie Radny Powiatu Łobeskiego I kadencji w latach 2002-2006. Pełnił również funkcję pierwszego administratora Agencji Nieruchomości Rolnych, jednostki administracji rządowej ważnej dla rolnictwa w Powiecie Łobeskim.
JAN MICHALCZYSZYN - działacz społeczny. Od ponad 40 lat należy do najbardziej aktywnych działaczy kultury fizycznej w środowisku Powiatu Łobeskiego. Organizator masowych imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców Powiatu łobeskiego. Promujący turystykę wodną na rzece Rega z zachowaniem ekologii. Od początku powstania Powiatu, przez trzy kadencje był Radnym Powiatu Łobeskiego. W roku 2010 został uhonorowany Smokiem Powiatu www kategorii sport i turystyka, w roku 2015 – otrzymał Smoka Powiatu w kategorii oświata i wychowanie.
JÓZEF WYPIJEWSKI - nauczyciel i samorządowiec Gminy Radowo Małe. W latach 1990-2002 Zastępca Wójta; w latach 2002-2014 Wójt Gminy Radowo Małe. Zaangażowany w walkę o utworzenie Powiatu Łobeskiego oraz udzieleniu poparcia społeczności Gminy Radowo Małe związanego z przejściem do nowo tworzonego Powiatu. Aktywnie współpracował z pierwszym zarządem i radnymi Powiatu Łobeskiego.
LESZEK KACZMAREK - działacz gospodarczy; przez kilkadziesiąt lat zarządzał jedną z najstarszych łobeskich firm – Zakładami Przemysłu Ziemniaczanego. Laureat rankingu „100 najlepszych firm Pomorza Zachodniego za rok 2000 i 2001. Zaangażowany w walkę o Powiat, aktywnie wspierał komitet obrony Powiatu. W imieniu Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „NOWAMYL” S.A. w Łobzie odebrał w roku 2006 Smoka Powiatu w kategorii rozwój gospodarczy.
Pośmiertnie, tytuł „Zasłużony dla Powiatu Łobeskiego” przyznano:
JANOWI OLSZEWSKIEMU - urzędnik państwowy i działacz samorządowy. Od lat 80-tych Naczelnik Gminy, następnie Burmistrz Reska. W latach 2006-2007 członek Zarządu Powiatu Łobeskiego. Zbudował Reskie Gimnazjum, które obecnie wraz z liceum tworzy Zespół Szkół. Zaangażowany w powstanie Powiatu Łobeskiego i organizację jego struktur.
MARKOWI ROMEJCE - w latach 80-tych działacz NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Pierwszy Burmistrz Łobza w latach 1990-1994. Zasłużony w walce o utworzenie Powiatu Łobeskiego, jeden z głównych organizatorów akcji społecznej na rzecz powstania Powiatu i blokady torów kolejowych. Pierwszy Burmistrz Łobza wybrany w wyborach powszechnych w latach 2002-2006.*
*opis odznaczonych - Grzegorz Wasilewicz Sekretarz Powiatu
Agnieszka Maśnik