Aktualności
W nawiązaniu do pierwszego spotkania włodarzy gmin, które odbyło się 16 stycznia w tut. Starostwie, pragnę przedstawić projekt - nazwa robocza "Wsie tematyczne na szlaku Św. Gwalberta szansą rozwoju agroturystyki w Powiecie Łobeskim”, nad którym rozpoczęłam prace wraz z Wydziałem Oświaty i Promocji.
Pomysł wsi tematycznych powstał w związku z tym, że powiatowy konkurs „Aktywna i Ekologiczna Wieś Powiatu Łobeskiego 2014” chcemy zmodyfikować i wprowadzić do konkursu wsie tematyczne. Planujemy, że wieś tematyczna będzie centrum wszelkich inicjatyw społeczno-gospodarczych. Obecna formuła konkursu przyniosła oczekiwane efekty, poprawiła estetykę wsi i wypromowała wielu liderów. Teraz czas „przejść” na wyższy poziom.
Ideą i celem wsi tematycznych ma być rozwój agroturystyki w powiecie. Dlatego w pierwszym etapie do konkursu będą zaproszone wsie – liderzy konkursów powiatowych z pewnym dorobkiem oraz wsie, które będą aspirować do osiągnięcia statusu wsi tematycznej. Celem będzie stworzenie wsi posiadających określony potencjał jak: kwatera agroturystyczna, podstawowa infrastruktura jak przydomowe oczyszczalnie ścieków lub kanalizacja, chodnik, warsztaty usługowe rękodzieła lub deficytowych usług, odnowiony park, plac zabaw, odnowiony przystanek, ławki, śmietniczki, brukowane alejki itp. Inwestowanie w wieś tematyczną ma dać podstawy do rozwoju kwater i stworzenia ciekawej oferty korzystania z usług agroturystycznych i usług warsztatów.
Wsie tematyczne mają wyróżniać się między sobą, oryginalnością, maja przyciągać mieszkańców Powiatu, gości i turystów. Dlatego w odróżnieniu do innych regionów które postawiły na wsie tematyczne związane z postaciami filmowymi, chcemy w naszym powiecie postawić na nasze hasło, czyli „Powiat Łobeski – Naturalnie!”. Dlatego proponujemy wsie bogate w roślinność, którą można siać, sadzić, przetwarzać, dekorować – jednym słowem zarabiać, czyli stworzyć alternatywne źródła dochodu na wsi.
Będzie do wyboru np. wieś brzozowa i wyrób soku brzozowego, wieś wiklinowa i wyroby z wikliny, wieś gruszowa i przetwory z słynnych gruszek, wieś lawendowa i saszetki lawendowe, wieś nagietkowo-rumiankowa i wyrób suszu ziół, miasto bzów (Łobez) oraz warsztat kowalstwa, tkactwa, haftu, renowacji starych mebli, wyrobu drewnianych zabawek, itp. W zależności od inicjatywy mieszkańców, liderów i możliwości (np. gmina Węgorzyno ma na swoim terenie starą kuźnię). Sadzonki kwiatów i bylin do obsadzania wsi pochodziłyby z produkcji OHP, co z kolei aktywizuje młodzież uczącą się w OHP.
Wsie tematyczne stworzą szlak na którym można spać, odpoczywać, zobaczyć i kupić różne ciekawe rzeczy, które śmiało mogą zastąpić masową produkcję chińską. Chcemy wykorzystać naturalny szlak Św. Gwalberta (rycerza który grabił, ale się nawrócił i był dobrym chrześcijaninem). Z czasem ten szlak może być połączony z Pomorskim Szlakiem Świętego Jakuba prowadzącym do katedry Św. Jakuba w Hiszpanii.
Podsumowując, chcemy opracować wspólnie z Gminami, stowarzyszeniami działającymi na wsiach projekt do perspektywy finansowej 2014-2020. Wg naszej wiedzy będą fundusze na turystykę i nasz projekt wsi tematycznych idealnie wpisywałby się w rozwój turystyki- bazy agroturystycznej.
Szanowni Państwo, pragnę zaprosić Gminy do współpracy, w najbliższych dniach odbędzie się spotkanie grupy inicjatywnej, więc mam nadzieję, będą uczestniczyć w spotkaniu Państwo osobiście lub poprzez swoich przedstawicieli.
Z poważaniem
Grażyna Karpowicz
Wicestarosta Łobeski