Aktualności
Uczennice kl. IV Technikum Zawodowego w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, uczące się w zawodzie technik hotelarstwa, w drugim tygodniu września wzięły udział w czterodniowym wyjeździe zawodoznawczym do Pragi. Była to nagroda w konkursie Najlepsza klasa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu unijnego „Najlepszy w zawodzie”, który od stycznia 2014 r. realizowała nasza szkoła. Razem z nami pojechali „hotelarze” z III klasy technikum z Połczyna Zdroju.
W drodze do Czech zwiedziliśmy zamek Hotel Hruba Skala oraz spacerowaliśmy trasą turystyczną, podziwiając przepiękne formacje skał wapiennych w Jicińskim Parku Krajobrazowym. Natomiast poznawanie Pragi zaczęliśmy od klasztoru na Strachowie, Zamku Praskiego (byliśmy świadkami zmiany warty przy pałacu prezydenckim) oraz Katedry św. Wita na Hradczanach. Potem przeszliśmy na Stare Miasto mostem Karola, który pięknie ozdobiony barokowymi posągami tętni życiem w dzień i w nocy. Podobno „przynosi on szczęście” wielu turystom. Legenda bowiem głosi, że dotknięcie figury św. Jana Nepomucena zapewnia szczęście. Z przepływającą pod mostem Wełtawą też wiąże się wiele legend i opowieści ludowych. Spacerując uliczkami Pragi byliśmy zaskoczeni, że na każdym kroku spotykamy miejsca, posągi, których trzeba dotknąć „na szczęście”, „na powodzenie w miłości”, „na uniknięcie zdrady”, itp. Oczywiście dotknęliśmy wszystkiego.
Nasza przewodniczka - pół-Polka, pół-Czeszka, pokazała nam kilka ciekawostek, m.in. pracę jednego z awangardowych rzeźbiarzy czeskich, Dawida Černego. Fontanna, którą nazwał „Sikające postacie" umieszczona jest na dziedzińcu muzeum Franza Kafki na Malej Stranie i przedstawia dwóch stojących naprzeciw siebie mężczyzn, którzy oddają mocz na kontur tworzący granice Czech. Spodobały nam się także najwęższa uliczka Pragi z sygnalizacją świetlną oraz mur Johna Lenona. Ściana od lat 80. XX wieku została zapełniona graffiti inspirowanymi postacią legendarnego muzyka i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów. My również złożyliśmy tam swój podpis.
Praga zachwyciła swoją architekturą, niepowtarzalnym klimatem i przyjazną atmosferą. Urokliwe zakątki i miejsca widokowe zrobiły na nas wrażenie. Miasto podobało nam się zarówno w dzień jak i w nocy. Mieliśmy również okazję skosztować tradycyjnej czeskiej kuchni. Niestety słynne knedliczki z wołowiną i sosem pieczeniowym (bez surówki i kompotu) nie przypadły uczniom do gustu.
Trzeci dzień wizyty zawodoznawczej spędziliśmy w Karpaczu. Prawie zdobyliśmy Śnieżkę (mgła przesłoniła świat), zwiedziliśmy Świątynię Wang i zjechaliśmy torem saneczkowym. Właścicielka Rezydencji Markus w Przesiece w Karkonoszach oprowadziła nas po pensjonacie i zapoznała ze specyfiką pracy w hotelarstwie i turystyce. Głównym punktem wyjazdu była jednak wizyta w Hotelu Gołębiewski oraz skorzystanie z atrakcji parku wodnego Tropikana.
Wyjazd do Pragi i Karpacza był cenny zarówno pod względem zawodoznawczym, jak i turystycznym. Atrakcji nie brakowało i na pewno wspomnienia pozostaną na długo. Młodzież spisała się na medal, a zdjęcia najlepiej pokazują, że potrafimy uczyć się i bawić jednocześnie.
Joanna Nikołajczyk|
koordynator projektu
w ZS im. T. Kościuszki w Łobzie