Strona główna
Aktualności
29.01.2018
Zmiany w kredycie hipotecznym
Z dniem 22 lipca 2017 weszła w życie „Ustawa z dnia 23 marca 2017r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami”, która wprowadza zmiany dla klientów banków. Klienci mogą liczyć na bezpieczniejszą, szybszą, bardziej uczciwą i wygodniejszą dla siebie obsługę przez bank podczas podejmowania decyzji dotyczącej kredytu hipotecznego.
Jakie zmiany weszły w życie z dniem 22 lipca 2017r:
- Najpóźniej 21 dni od momentu złożenia dokumentów bank ma obowiązek wydania ostatecznej decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu hipotecznego.
- Otrzymasz uzasadnienie decyzji odmownej – każda decyzja odmowna będzie musiała być poparta szczegółowym opisem konkretnych przyczyn odmownym.
- Zakaz udzielenia kredytów powiązanych z walutami obcymi. Banki będą udzielać zobowiązań walutowych jedynie osobom, zarabiającym lub osiągającym większość dochodów w walucie kredytu.
- Banki mają zakaz sprzedawania kredytu wraz z innymi produktami – sprzedaż wiązana. Każdy bank musi oferować „goły” kredyt hipoteczny. Jedyny wyjątek stanowi bezpłatne rachunki ROR, służące do gromadzenia środków pieniężnych na spłatę i obsługę kredytu.
- Bank przedstawi Ci indywidualny formularz informacyjny, który ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji i kredycie hipotecznym. Jeszcze przez złożeniem wniosku o kredyt otrzymasz formularz informacyjny dopasowany do Twoich potrzeb i profilu. Otrzymasz dodatkowo porównanie ofert bez i z dodatkowymi produktami bankowymi. Co najważniejsze przedstawiony formularz będzie wiązał przez 14 dni – jeżeli w tym czasie złożysz wniosek o kredyt, będziesz mieć gwarancję, że w umowie kredytowej znajda się dokładnie te same zapisy.
- Masz 14 dni na odstąpienie od umowy.
- Ograniczenie okresu, w którym można pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu do 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Po upływie tego terminu będzie mógł zwrócić pieniądze bez dodatkowych opłat. Ograniczenie wysokości tej opłaty do 3 proc.
- Pomoc, gdy podwinie Ci się noga. Zobowiązanie banków do restrukturyzacji zadłużenia, jeżeli nie będziesz w stanie spłacić swoich zobowiązań w terminie. Bank może w celu pomocy powrotu na prostą: zawiesić i odroczyć raty, zwiększyć okres kredytowania – zmniejszając w ten sposób miesięczna ratę.
- W sytuacji, gdy spłata rat jest niemożliwa -nowe przepisy do sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką zobowiązują jej właściciele a jak było do tej pory bank. Jeżeli sytuacja zmusi Cię do podjęcia tak radykalnych kroków, otrzymasz min. 6 miesięcy, by znaleźć kupca na zadłużone mieszkanie lub dom.
- Reklama kredytu hipotecznego jak również kredytu konsumenckiego również uległa zmianie. Reklama będzie musiała zawierać: informację na temat RRSO, informację o ryzyku zmiany stopy procentowej, dane takie jak: stopa oprocentowania, całkowita kwota kredytu, okres spłaty, całkowita kwota do zapłaty czy wysokość raty.
- Nie zapłacisz za błędy w badaniu zdolności kredytowej. Wszelkie ryzyko ponosi bank. Po stwierdzeniu takich błędów bank nie będzie mógł wprowadzać zmian w podpisanej przez Ciebie umowie kredytowej ani jej wypowiedzieć.
- Zmiany dotyczą również pośredników i doradców kredytowych. Będzie możliwość zapoznania się z zasadami wynagrodzeń pośredników - prowizji oraz wszystkich innych wynagrodzeniach otrzymanych przez obsługującego nas pośrednika lub agenta. Pośrednicy będą musieli spełniać szereg wymagań dotyczących wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Nazwa „niezależny Doradca” została zastrzeżona dla podmiotów, które nie są powiązane z kredytodawcami i nie otrzymuja od nich wynagrodzenia.