Aktualności
Na drugim posiedzeniu 8 stycznia 2015 r. Kapituła opiniująca wnioski o przyznanie Nagród Specjalnych Starosty Łobeskiego zaproponowała kandydatury do Smoków Powiatu.
Starosta Łobeski Paweł Marek zaakceptował nominacje, które przedstawiamy w poszczególnych kategoriach:
NOMINOWANI W KATEGORII ROZWÓJ GOSPODARCZY:
Wiesław Rymszewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łobez
Zakład Ogólnobudowlany Andrzej Jóźwiakowski Węgorzyno
„Samba” Bożena Kontowicz z Dobrej
NOMINOWANI W KATEGORII OŚWIAT A I WYCHOWANIE:
Stowarzyszenie „Jedynka naszych marzeń” w Łobzie
Wojciech Bajerowicz
Dorota Rola
pozostałe zgłoszenie: Przedszkole Publiczne im. Króla Lwa w Węgorzynie
NOMINOWANI W KATEGORII DZIAŁACZ SPOŁECZNY:
Anna Kobielska
Stowarzyszenie „Współistnienie” Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie
Adam Szatkowski
pozostałe zgłoszenie: Czesław Frost
NOMINOWANI W KATEGORII KULTURA I SZTUKA:
Marek Piotrowicz
Ks. Jerzy Tyrpa
Stowarzyszenie Kresowian „Kuropatniki”
pozostałe zgłoszenia: Ks. Marek Prusiewicz, Stowarzyszenie „Sztuka Życia” z Węgorzyna, Kazimierz Malicki,
Koło Rękodzieła działające przy Centrum Kultury w Resku
NOMINOWANI W KATEGORII SPORT I TURYSTYKA:
TKKF „Błyskawica” w Łobzie
Dariusz Czajka
UKS „ARBOD” w Dobrej
pozostałe zgłoszenia: Bogdan Przybyła, Aneta Zaczkowska-Jaremko
KATEGORIA 1.
ROZWÓJ GOSPODARCZY
WIESŁAW RYMSZEWICZ
Nadleśniczy Nadleśnictwa Łobez
Wnioskodawca: Inicjatywa Społeczna
za następujące osiągnięcia:
Stanowisko Nadleśniczego pełni ponad 27 lat. Kierowane przez niego nadleśnictwo należy do najtrudniejszych w skali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Wykonując bardzo duży zakres zadań gospodarczych zatrudnia około 800 osób.
W ostatnich latach, w celu poprawienia komunikacji mieszkańców regionu łobeskiego, wybudowano 20 km nowych dróg leśnych i wyremontowano ponad 60 km już istniejących. Nadleśnictwo Łobez poza ustawowymi zadaniami wykonało wiele przedsięwzięć w zakresie edukacji ekologicznej (ścieżki spacerowo-dydaktyczne, obiekt edukacyjny przy nadleśnictwie), z którego korzystają dzieci, młodzież szkolna i mieszkańcy powiatu łobeskiego. Nadleśnictwo udostępnia wiele ciekawych terenów przyrodniczo-leśnych włącznie z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym. Utworzyło także wiele szlaków turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Wspiera finansowo i materialnie placówki oświatowe (szkoły, przedszkola, organizacje pożytku publicznego, koła wędkarskie, PTTK Łobez, Ochotnicze Straże Pożarne, sołectwa).
Ze względu na duży udział bogatych siedlisk lasowych i olsowych stanowiących około 93 % powierzchni leśnej nadleśnictwa oraz duży udział lasów na gruntach porolnych w pierwszym pokoleniu lasu w ramach programu zwiększania wskaźnika lesistości kraju z inicjatywy Nadleśniczego przejęto ponad 2400 ha odłogowanych gruntów rolnych.
W przeciągu dwudziesty lat zalesiono około 2250 ha. Prawie 50 procentowy udział lasów na gruntach porolnych o składzie niezgodnym w typem siedliskowym wymusił rozpoczęcie na szeroką skalę procesu przebudowy drzewostanów. Pierwsze przebudowy rozpoczęto już w 1988 roku. Łącznie podsadzono i przebudowano około 5000 ha drzewostanów. Duży nacisk kładzie na połączenie prowadzenia gospodarki leśnej i szeroko rozumianej ochrony przyrody. O atrakcyjności przyrodniczej Nadleśnictwa świadczy fakt włączenia 55% powierzchni Nadleśnictwa do sieci obszarów NATURA 2000.
Nadleśnictwo Łobez z sukcesami korzysta ze środków zewnętrznych czego dowodem są takie przedsięwzięcia jak: „Ochrona gatunków i siedlisk in situ w Nadleśnictwie Łobez i Nadleśnictwie Międzychód” – projekt realizowany w latach 2011-2014 oraz „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych” – projekt realizowany w latach 2012-2013.
Należy podkreślić, że Wiesław Rymszewicz od wielu lat czynnie działa w różnych organizacjach o zasięgu krajowym takich jak: Stowarzyszenie Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Liga Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Leśne oraz o zasięgu regionalnym i lokalnym: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, Okręgowej Radzie Łowieckiej w Szczecinie. Dba o bardzo dobrą współpracę z samorządami terytorialnymi. Ponadto dwukrotnie był członkiem Kolegium Lasów Państwowych a obecnie członkiem Rady Krajowej Ruchu Obrony Lasów Polskich i zespołu doradczego Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Zadania gospodarcze w zarządzanym Nadleśnictwie wykonuje sumiennie i wyróżnia się jako wspaniały nauczyciel dla młodego pokolenia leśników oraz miejscowego społeczeństwa. Wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych za bardzo dobre wyniki w pracy zawodowej. Jest pracownikiem bardzo zaangażowanym i odpowiedzialnym, dbającym o stan lasów. Za swój wkład pracy i oddanie lasom jest szanowany, a także ceniony w swoim środowisku, co potwierdza fakt uhonorowania Złotym Kordelasem Lasów Państwowych przyznanym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
„SAMBA” W DOBREJ - BOŻENA KONTOWICZ
Wnioskodawca: Zarząd Powiatu Łobeskiego
za następujące osiągnięcia:
- utworzenie Firmy od podstaw (funkcjonowanie od 1999 r.) oraz konsekwentne dążenie do jej rozwoju;
- aktywne przeciwdziałanie bezrobociu na terenie Gminy poprzez stały wzrost zatrudnienia;
- organizowanie prac sezonowych jesienią – wzrost zatrudnienia ;
- wspieranie inicjatyw lokalnych podejmowanych przez szkoły z Gminy Dobra;
- sponsorowanie imprez gminnych m.in. „Jarmarku Doberskiego”, imprez charytatywnych oraz organizacji i stowarzyszeń (m.in. M-G LKS „SARMATA” w Dobrej, Klub Honorowych Dawców Krwi w Dobrej, stowarzyszenie kobiet z chorobami onkologicznym „Lila Róż” w Nowogardzie;
- otwartość, kreatywność, rzetelność we współpracy z lokalnym samorządem.
ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY W WĘGORZYNIE
ANDRZEJ JÓŹWIAKOWSKI
Wnioskodawca: Burmistrz Węgorzyna
za następujące osiągnięcia:
Zakład zaczął swoją działalność w lipcu 1984 r. Działa na terenie Gminy Węgorzyno do dnia dzisiejszego i na tę chwilę jest jedną z największych firm budowlanych działających na terenie gminy Węgorzyno. Zakład realizuje zlecenia od indywidualnych zleceniodawców, ale również i od Wspólnot, Gmin i Urzędów. Ma wypracowaną renomę między innymi dzięki swojej rzetelności, doświadczeniu w budowie wielu obiektów i inwestycji na terenie całego powiatu. Znajomość rynku i wymagań zleceniodawców pozwala właścicielowi tworzyć korzystne oferty w przetargach. Zakład zatrudnia od 12 do 20 osób w zależności od realizowanych inwestycji.
Jedną z największych inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Węgorzyno na przełomie lat: 2011-2012 było wybudowanie sklepu "BIEDRONKA" wraz z całą infrastrukturą techniczną i budynkiem przyległym. Oprócz tego zakład wyremontował, odrestaurował i odnowił w latach 2004-2014 wiele obiektów sakralnych takich jak: wieża i elewacja zabytkowego kościoła w Runowie, kościół w Węgorzynie, z budową wieży i zagospodarowaniem terenu wraz z oświetleniem wokół kościoła, wieża i elewacja części kościoła oraz pomieszczenia plebani w Łobzie, pokrycie dachowe z więźbą dachową na kościele w Dobieszewie i Chwarstnie, w 2013 r. i 2014 r. konstrukcja więźby dachowej i pokrycia dachowego na kościele zabytkowym w Gryfinie.
Zakład ma na swojej liście docieplenie wielu budynków wielorodzinnych dla wspólnot mieszkaniowych w Łobzie oraz na terenie powiatu i gminy Węgorzyno. W tym roku również zakład wybudował remizo-świetlicę w Runowie oraz rozpoczął budowę remizy strażackiej w Węgorzynie.
Indywidualni zleceniodawcy również korzystają z doświadczenia i rzetelności zakładu budując i remontując swoje domy oraz różne obiekty handlowo-usługowe. Zakład zajmuje się wypożyczaniem rusztowań dla wykonywania robót na wysokościach oraz współpracuje z wieloma firmami i hurtowniami z terenu powiatu łobeskiego.
KATEGORIA 2.
OŚWIATA I WYCHOWANIE
Stowarzyszenie „JEDYNKA NASZYCH MARZEŃ” W ŁOBZIE
Wnioskodawcy: Burmistrz Łobza
za następujące osiągnięcia:
Stowarzyszenie „Jedynka naszych marzeń” zostało założone przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie w 2012 r. przez nauczycieli, rodziców dzieci uczęszczających do szkoły oraz przyjaciół szkoły.
Celem Stowarzyszenia jest: wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego gminy Łobez, wspieranie demokracji oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym i przede wszystkim działania na rzecz dzieci.
1. 2013 r. (czerwiec) - Stowarzyszenie „Jedynka naszych marzeń” zorganizowało imprezę rekreacyjno-sportową Festyn Rodzinny „Bezpiecznie, zdrowo i bajkowo”, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach wniosku złożonego przez stowarzyszenie. Festyn Rodzinny jest organizowany co roku i wpisał się w kalendarz stałych imprez w szkole. Skupia wokół szkoły dzieci i rodziców, a także przyjaciół szkoły.
2. Stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem „Rodzinnego Kolędowania”, imprezy, która odbywa się corocznie przed świętami Bożego Narodzenia i jest okazją do spotkania i wspólnego spędzenia czasu rodzin i przyjaciół. „Rodzinne kolędowanie” to wspólne występy, śpiewanie kolęd, przedstawienia dzieci i ich rodziców utrzymane w klimacie świątecznym, to także Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym można zakupić ozdoby świąteczne wykonane podczas „Wieczoru z gwiazdką” przez uczniów i ich rodziców.
3. „Wieczór z gwiazdką” to kolejna impreza organizowana przez Stowarzyszenie „Jedynka naszych marzeń”. Podczas wieczoru wykonywane są ozdoby świąteczne. Całość utrzymana jest w klimacie warsztatów otwartych, na które przychodzą nie tylko uczniowie z rodzicami Szkoły Podstawowej nr 1, ale także mieszkańcy Łobza. Wieczór pozwala na wymianę doświadczeń, zdobycie nowych umiejętności, a przede wszystkim łączy pokolenia, które przekazują swoje umiejętności oraz tajniki przygotowań do świąt Bożego Narodzenia młodszym uczestnikom warsztatów. Podczas imprez działania Stowarzyszenia wspiera Rada Rodziców, która organizuje kawiarenkę oraz stoiska ze zdrową żywnością.
4. Członkowie Stowarzyszenia w 2014 r. napisali kolejny wniosek, zabiegając o środki z Unii Europejskiej w ramach działania; wyposażenie małej struktury sportowo-rekreacyjnej, na urządzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie.
5. Stowarzyszenie współpracuje z Centrum Inicjatyw Wiejskich w Łobzie, Urzędem Miasta, Radą Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz innymi stowarzyszeniami i organizacjami. Realizowało zajęcia prowadzone przez Fundację „Siedem ogrodów” w ramach realizacji zadania „Aktywność mieszkańców wsi drogą do społeczeństwa obywatelskiego” finansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Odbyło się 8 czterodniowych turnusów obozu tematycznego poświęconego Epoce Średniowiecza i Renesansu oraz II wojnie światowej, udział w nich wzięło 200 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1w Łobzie. W grudniu b.r. zorganizowana będzie rekonstrukcja historyczna turnieju rycerskiego oraz spotkanie mikołajkowe połączone z wręczaniem paczek dla uczniów SP Nr 1.
6. Od 2014 r. stowarzyszenie współpracuje z Fundacją Lider Wałecki z Wałcza, w celu pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej, między innymi na zajęcia dodatkowe dla dzieci, które pozwolą na wyrównanie szans oraz wzbogacą dzieci w nowe wiadomości i doświadczenia. Działania te odbywają się w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
7. Członkowie stowarzyszenia pracują społecznie. Uczestniczą w warsztatach, przez co pogłębiają swoją wiedzę i zdobywają nowe kwalifikacje, by jeszcze efektywniej pracować na rzecz stowarzyszenia.
DOROTA ROLA
Wnioskodawcy: Burmistrz Reska
za następujące osiągnięcia:
Pani Dorota Rola osiąga doskonałe wyniki w pracy dydaktycznej, potwierdzone wynikami sprawdzianów uczniów klas szóstych. Średnie wyniki szkoły są wyższe od średnich wyników gminy, powiatu, województwa i okręgu:
- Uczennica przygotowywana przez p. Dorotę Rolę uzyskała tytuł finalistki etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514. Od Cedyni do Orszy”, zabrakło 4 punktów, aby uzyskała tytuł laureata. Na podkreślenie zasługuje fakt, ze tak wysoki wynik (w pierwszej dziesiątce) uzyskała dziewczynka z tak małej miejscowości.
- Jest organizatorem Gminnego Konkursu Ortograficznego pn. O pióro Burmistrza Reska, w tym roku odbyła się VII edycja tego konkursu, w którym każdego roku biorą udział uczniowie czterech szkół podstawowych.
- Przygotowała międzynarodową konferencję historyczną na temat: Historia Reska od średniowiecza do współczesności, w której udział wzięli goście z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski. Byli to przedstawiciele środowisk naukowych, wydawnictw, dyrektorzy i przedstawiciele szkół. Przyczyną konferencji było wydanie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech publikacji dotyczącej powiatu reskiego. Współorganizatorem konferencji był Burmistrz Reska. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pt.: Dzieje mieszkańców Reska, w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej i Przedszkola Miejskiego w Resku Przedstawienie plenerowe ukazało życie mieszkańców Reska na przełomie wieków - od momentu panowania rodu Vidantów i Borków aż do współczesności. „Życie mieszkańców Reska” to wspaniała lekcja historii regionalnej, zarówno dla ludzi młodych, jak i starszego pokolenia, Stroje z poszczególnych epok, rekwizyty i żywe zwierzęta odzwierciedliły codzienne życie mieszkańców. Efekty specjalne i elementy scenografii, muzyka wzmocniły właściwy odbiór ówczesnej rzeczywistości. W drugim dniu konferencji referaty wygłosili: Pani dr Vita von Wedel (przedstawiła życie swojej rodziny na ziemiach Pomorza Zachodniego i w Niemczech), Pan dr Paul Stenberg ze Stanów Zjednoczonych, Pan Schmechel, Pan Hanneman, Pan Joachim von Wedel.
- Współorganizuje festyn sportowo - rekreacyjny w czasie wakacji, z którego dochód przeznaczany jest na organizowane przez szkolę wyjazdy dla uczniów do teatru, kina, na basen oraz kilkudniowe wycieczki - w tym roku do Szklarskiej Poręby, Karpacza, Sobieszowa i Skalnego Miasta w Czechach.
- Aktywnie uczestniczy w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego* ukończyła kurs egzaminatora OKE i bierze udział w sprawdzaniu testów kompetencji, zdobytą wiedzą dzieli się z innymi nauczycielami.
- Uczennica przygotowywana przez Panią Dorotę zajęła III miejsce (2007r) w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Węgorzynie,
- Uczniowie przygotowywani przez Panią Dorotę zajmowali: I miejsce w kategorii klas V i VI (2004r)? II w kategorii klas V i VI (2005r)? II miejsce w kategorii klas III i IV (2007r) II miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym, II miejsce w kategorii klas V i VI w Gminnym konkursie Ortograficznym (2008r).
- Pani Dorota Rola prezentuje wysoką kulturę osobistą.
WOJCIECH BAJEROWICZ
Wnioskodawcy: Inicjatywa Społeczna
za następujące osiągnięcia:
Pan Wojciech Bajerowicz urodził się 28 lutego 1932 r. w Poznaniu. W sierpniu 1939 r., kiedy „atmosfera zagrożenia wojną zagęszczała się”, rodzina Bajerowiczów przeniosła się do Białej Podlaskiej w nadziei, że „tak daleko Niemcy nie powinni przecież dojść”. Po powrocie do Poznania, jeszcze w czasie okupacji, poszedł do niemieckiej szkoły elementarnej. Ten okres wspomina pan Bajerowicz jako czas upokorzeń, gdy za wypowiedzenie polskiego słowa dzieci policzkowano. W wyzwolonym Poznaniu nadrabiał braki edukacyjne – od września 1945 r. uczęszczał do polskiej szkoły – od razu zakwalifikowano go do klasy szóstej. Wraz z rodzicami i rodzeństwem przeniósł się pod Lębork. W Lęborku pan Wojciech Bajerowicz ukończył szkołę podstawową, a następnie w 1951 r. gimnazjum. W tym czasie marzył, by zostać pilotem wojskowym. Ukończył najpierw teoretyczny kurs szybowcowy, a potem na kursie praktycznym zaliczył 83 ślizgi i loty. Nie został przyjęty do wojskowej szkoły lotniczej w Dęblinie, ponieważ zdiagnozowano u niego wadę serca. W latach 1951 – 1955 studiował filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Uczestniczył w życiu studenckim jako członek jednego z pierwszych poodwilżowych teatrzyków pn. „Pstrąg”. Nakaz pracy skierował pana Wojciecha do Liceum Ogólnokształcącego w Resku. Tam poznał przyszłą żonę, Teresę – jak sam mówi „pierwszą i ostatnią miłość życia”. Pobrali się w 1956 r. W Resku przyszli na świat dwaj synowie państwa Bajerowiczów: Grzegorz i Piotr, obecnie cenieni lekarze. Polonistę i nauczycielkę wychowania fizycznego połączyła pasja sportowa – piłka ręczna. Drużyna męska z Reska kilkakrotnie zdobywała mistrzostwo województwa, grała w ogólnopolskiej drugiej lidze.
W 1970 r. rodzina Teresy i Wojciecha Bajerowiczów przeniosła się do Łobza, gdzie pan Wojciech został dyrektorem liceum ogólnokształcącego. Od 1 września 1976 r. Państwowe Liceum Ogólnokształcące w Łobzie, na podstawie zarządzenia Kuratorium Szczecińskiego, zostało przemianowane na Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki, który objął: Liceum Ogólnokształcące dzienne, Liceum dla Pracujących i Zasadniczą Szkołę Zawodową. Kierowanie zespołem powierzono także panu Bajerowiczowi. W tym czasie uczniowie liceum zostawali laureatami i finalistami olimpiad, np. polonistycznej, biologicznej, astronomicznej, chemicznej, języka rosyjskiego. Dostawali się na najlepsze polskie uczelnie wyższe i kończyli je ze znakomitymi wynikami. W okresie tym wśród wielu organizacji młodzieżowych, działających na terenie szkoły, szczególnie wyróżniało się harcerstwo, a uroczystości szkolne uświetniały popisy chóru, który był oklaskiwany m.in. podczas I Zjazdu Absolwentów w 1985 r. Pan Bajerowicz „był dyrektorem wymagającym wiele od innych, ale przede wszystkim od siebie. Cechowała go wysoka kultura osobista i to, że był i jest dżentelmenem w każdym calu” – jak wspomina koleżanka z pracy, pani Sabina Bil. Był doskonałym i niekonwencjonalnym nauczycielem. W 1986 r. dyrektor Wojciech Bajerowicz przeszedł na emeryturę. W uznaniu dorobku zawodowego jego wychowankowie, współpracownicy i przyjaciele zorganizowali 21 kwietnia 2012 r. benefis, czcząc w ten sposób 80 urodziny wspaniałego człowieka.
Ten znany i ceniony w środowisku szczecińskim pedagog był także znakomitym poetą i literatem, a po odejściu na emeryturę twórcą i redaktorem miesięcznika „Łobeziak”, wydawanego przez 16 lat. Jego publikacje ukazywały się od lat sześćdziesiątych w „Głosie Nauczycielskim”, „Głosie Szczecińskim”, „Spojrzeniach”, „Ziemi i Morzu”, „Siódmym Głosie Tygodnia”, „Sportowcu”, „Polityce”. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwukrotnie wydrukowano jego teksty w zbiorowych tomach reportaży literackich „W dorzeczu Odry” i „Twarzą w twarz”, m.in. z Ambroziewiczem i Redlińskim. W 1975 r. Wojciech Siemion z tego drugiego tomu wybrał autobiograficzne opowiadanie
W. Bajerowicza „Piąte wesele”, zaadaptował na scenę Teatru Telewizji, wyreżyserował je i sam zagrał w nim. W 1981 r. Wojciech Bajerowicz otrzymał główną nagrodę w bardzo prestiżowym, bo najstarszym w Polsce, świdwińskim konkursie poetyckim im. Jana Śpiewaka. Dostrzegł go także w 1988 r. ogólnopolski miesięcznik „Poezja”, zamieszczając cztery prozy poetyckie: „Grzybobranie”, „Jabłonie”, „Memento” i „Słowik”. Czytelnicy mogli poznać tomik prozy poetyckiej z 1973 r. pt. „Koniec bajki”.
Pan Wojciech Bajerowicz był także przez jedną kadencję przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Łobez.
KATEGORIA 3.
DZIAŁACZ SPOŁECZNY
ADAM SZATKOWSKI
Wnioskodawca: Burmistrz Reska
za następujące osiągnięcia:
Adam Szatkowski pracę na terenie Reska rozpoczął 1 września 1973 roku na stanowisku wychowawcy internatu Liceum Ogólnokształcącego w Resku. W szkole tej do 1979 roku był również nauczycielem przysposobienia obronnego i geografii. W 1976 r. zorganizował Hufiec ZHP, będąc do 1979 r. jego komendantem. Tworzył struktury tej organizacji w szkołach na terenie gminy Resko. Jako komendant hufca organizował m.in. letnie i zimowe akcje wypoczynkowe. Co roku duża grupa dzieci i młodzieży wyjeżdżała na obozy wędrowne, narciarskie, kolonie, obozy żeglarskie, letnie hufce pracy. Zorganizował nad jeziorem w Starej Dobrzycy harcerską stanicę żeglarską, która dysponowała kilkoma żaglówkami. Sprzęt ten umożliwiał podstawowe szkolenie żeglarskie, jego uczestnikami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Resku. Dzięki staraniom Adama Szatkowskiego Szczep Harcerski przy Szkole Podstawowej otrzymał sztandar. Został on ufundowany przez miejscowe zakłady pracy i osoby prywatne. Swoim przykładem i zaangażowaniem pozyskał do pracy harcerskiej wielu nauczycieli, umożliwiając im zdobywanie stopni instruktorskich i kwalifikacji do prowadzenia specjalistycznych drużyn ZHP.
Stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół objął 1 sierpnia 1979 r. Organizował nową strukturę szkoły w nowej siedzibie. Wzrastająca liczba dzieci w szkole podstawowej wymagała zapewnienia większej liczby pomieszczeń dydaktycznych. Powstały one przez adaptację w obiektach po internatach, przedszkolach.
Jako Gminny Dyrektor Szkół, później Inspektor ds. Oświaty, poprawił bazę lokalową szkół w Starogardzie, Łosośnicy i Łabuniu Wielkim drogą adaptacji i rozbudowy. Zagospodarował obiekty poszkolne w Lubieniu Dolnym, Gardzinie, Iglicach, Ługowinie na mieszkania nauczycielskie. Zdobył fundusze i wykupił 12 mieszkań w Resku, Łosośnicy, Starogardzie z przeznaczeniem dla nauczycieli.
Kierowana przez Adama Szatkowskiego szkoła wyróżniała się licznymi osiągnięciami dydaktycznymi i sportowymi. W szkole funkcjonowały klasy o rozszerzonym programie sportowym tzw. klasy sportowe z piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. Szkoła była organizatorem imprez, zawodów i rozgrywek na poziomie międzyszkolnym, powiatowym i wojewódzkim, a także z udziałem drużyn zagranicznych. Całoroczna praca była podsumowywana w wielu formach np. Tygodnia Ekologicznego, Dnia Ziemi, Dnia Lasu, wystaw plastycznych. Adam Szatkowski szczególną troską otaczał funkcjonujące w szkole organizacje w tym: Samorząd Uczniowski, Spółdzielnię Uczniowską a także zespoły taneczne i wokalne. W szkole redagowana była gazetka uczniowska ”Głos Budy” (istnieje do dzisiaj na poziomie gimnazjum), a redakcje uzyskiwały wyróżnienia w konkursach gazetek szkolnych Kuriera Szczecińskiego. Szczególną uwagę przywiązywał do współpracy z rodzicami, którzy byli współorganizatorami działań wychowawczych, współredaktorami dokumentów szkolnych, pt.: „Model absolwenta szkoły”, „Wewnątrzszkolny system oceniania”, programów wychowawczych i profilaktycznych.
Jako dyrektor szkoły podstawowej rozwijał pracę wychowawczą wokół Patrona Szkoły mjra Henryka Sucharskiego, nawiązując kontakty z Westerplatczykami i ich rodzinami, organizując spotkania na terenie szkoły. Urządził Salę Tradycji Szkoły, wykonał tablicę patrona, makietę obrony Westerplatte, zorganizował turnieje sportowe szkół noszących imiona Henryka Sucharskiego, wprowadził do ceremoniału szkoły Hymn i Rotę Ślubowania. Jest inicjatorem powołania w 1990 roku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klub Szkół Westerplatte. Od chwili powstania do dnia dzisiejszego pełni funkcję prezesa. Stowarzyszenie skupia aktualnie 52 szkoły z terenu całej Polski. Posiada własny hymn, sztandar, logo, wydawnictwa, stronę internetową. Klub jest miejscem współpracy szkół noszących imię obrońców Westerplatte w zakresie programów wychowawczych, turystyki szkolnej. Członkowie klubu spotykają się na Ogólnopolskich Sympozjach - w roku 2013 już po raz 30. Organizator 3 spotkań klubowych na terenie Reska: inicjującego powstanie Klubu, II i XXIV z bazą noclegową w Kołobrzegu..
Współpracuje z instytucjami państwowymi jak: IPN, Muzeum II Wojny Światowej, Związkami Kombatantów z władzami samorządowymi Gdańska i około 50 samorządami na terenie których mieszkali Westerplatczycy lub znajdują się ich groby. Dyrekcjami muzeów regionalnych: Legionowa, Skierniewic, Otwocka, Kartuz, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu- Łambinowicach. Szczególną rolę przywiązywał do współpracy z Westerplatczykami, byli uczestnikami Sympozjów Klubowych, spotykali się z uczniami podczas prelekcji, wspomnień na terenie szkół. Reprezentował klub na licznych ich pogrzebach. Po śmierci Westerplatczyków Adam Szatkowski podjął współpracę z ich rodzinami. Otacza pamięcią groby Westerplatczyków, umieszcza na nich informacje tzw. Znaki Pamięci. Organizuje spotkania rodzin westerplatczyków w Gdańsku z okazji rocznic wybuchu II Wojny Światowej. Osobiście współpracuje z historykiem dr. Andrzejem Drzycimskim z Gdańska, ustalając we współpracy z rodzinami i gminami miejsca mogił westerplatczyków. Prace te zaowocują wydawnictwem książkowym.
Za pracę w klubie uhonorowany:
- Medalem Honoris Gratia przez Prezydenta Krakowa.
- Odznaką 200-lecia 4 Pułku Piechoty przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków Czwartego Pułku Piechoty w Kielcach.
- Złotym Krzyżem Obrońców Kresów Wschodnich II RP
- przez Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Piłsudskiego Zarząd Główny w Poznaniu i Związek Inwalidów Wojennych RP Zarząd Oddziału w Opolu.
Od 1999 roku jako dyrektor Zespołu Szkół zorganizował gimnazjum, uczestniczył w pracach projektowych nowego obiektu szkolnego i hali sportowej przy ul. Prusa 2, a po oddaniu do użytku, jako dyrektor gimnazjum - urządził je. Dzięki jego staraniom pierwszy rocznik absolwentów gimnazjum kończy szkołę w jednolitych strojach - togach. Togi w liczbie 150 sztuk są własnością szkoły, stanowiąc strój galowy gimnazjalisty. Zorganizował kampanię - Patron Szkoły, angażując w nią całą społeczność szkoły jak również mieszkańców i instytucje Reska. Gimnazjum otrzymało imię Kazimierza Górskiego, sztandar, hymn, tablicę patrona, a uroczystość nadania imienia odbyła się z udziałem syna trenera - Dariusza Górskiego, zawodników „Orłów Górskiego” - Lesław Ćmikiewicza i Henryka Wawrowskiego oraz delegacji szkół im. K. Górskiego: z Widuchowej i Gościna.
Dbał, aby tradycja i historia szkół, którymi kierował nie uległy zapomnieniu.
Inicjator, współautor wydawnictw opisujących historię szkolnictwa:
1. Biuletyn 50-lecie szkolnictwa podstawowego w Resku - 1995 rok,
2. Biuletyn 60-lecia szkolnictwa podstawowego w Resku - lata 1945-2005,
3. 10 lat minęło…Historia Gimnazjum w Resku 1999-2009.
Praca szkoły dokumentowana była w formie: kronik, zbiorów publikacji prasowych, prac uczniowskich, zdjęć, filmów. Absolwenci gimnazjum są eksponowani na rocznikowych tablach, umieszczanych na szkolnych korytarzach.
Na terenie Reska organizator uroczystości patriotycznych –rocznicowych, capstrzyków, akademii, wystaw, przeglądów piosenki patriotycznej, spotkań z kombatantami, Sybirakami i historykami; szkolnych przeglądów teatralnych.
Pomysłodawca i organizator atrakcyjnych imprez wyjazdowych dla całej szkoły liczącej kilkaset uczniów: przejazd kolejką wąskotorową do Stołążka na Dzień Dziecka, przejazdy pociągiem do Szczecina z okazji Dnia Teatru, do Kołobrzegu na święto Powitania Wiosny. Jak również w ramach rekolekcji szkolnych, autokarowe wycieczki - pielgrzymki po regionie zachodniopomorskim. Wycieczek po Polsce i Europie dla uczniów i pracowników szkół.
Organizator współpracy polsko -niemieckiej, w ramach Euroregionu Pomerania - Gminy Resko z Gminą Ducherow w formach: wymiana młodzieży szkolnej, wspólne projekty edukacyjne, kulturalne, sportowe, turystyczne.
Adam Szatkowski jako dyrektor efektywnie mobilizował kadrę pedagogiczną do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a tym samym jakości pracy i wyników dydaktycznych szkoły. Organizował pracę szkoły na wysokim poziomie, starając się aby uczniowie osiągali sukcesy szkolne w nauczaniu i wychowaniu. Pozyskiwał środki na organizację dodatkowych zajęć dla uczniów gimnazjum na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich, co zaowocowało uzyskaniem przez nich wyższych wyników na egzaminie gimnazjalnym; z funduszy Unii Europejskiej Kapitał Ludzki na Projekt „Zainwestuj czas - zwróci się z zyskiem” i Projekt „Moje Gimnazjum - moja szansa”. Stwarzał uczniom warunki do rozwijania zainteresowań i uzdolnień, poprzez organizację szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych, dostosowując godziny odwozu uczniów dojeżdżających do domu. Umożliwiał uczniom uczestnictwo w konkursach i zawodach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim, gdzie uzyskiwali lokaty finalistów i laureatów promując szkołę, gminę i powiat.
Za pracę pedagogiczną został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
Za pracę społeczną na rzecz Regionu Zachodniopomorskiego:
- „Krzyżem za zasługi dla ZHP”
- „Brązowym Medalem za zasługi dla obronności kraju”
- Odznaką „Gryfa Pomorskiego”
- Odznaką „Przyjaciela Dziecka”
Działalność społeczna to funkcja radnego gminy przez dwie kadencje - w jednej członek zarządu, delegat do Sejmiku Wojewódzkiego. Inicjator i organizator imprezy „Noc Świętojańska” w gminie Resko. Autor programów i organizator „Dożynek” gminnych, regionalnych i powiatowych. Przewodniczący komitetu i koordynator obchodów 700-lecia nadania praw miejskich miastu. Inicjator, współautor okazjonalnego wydawnictwa jubileuszowego pt. Resko 700 lat Informacje Krajoznawcze.
Radny powiatowy w Gryficach i Łobzie. Przewodniczący Rady Powiatu I Kadencji w Łobzie. Inicjator fundacji sztandarów dla Komend Powiatowych Policji i Straży Pożarnej.
Adam Szatkowski w ciągu lat pracy zawodowej, w tym trzydziestu dwóch na stanowisku dyrektora szkoły, potrafił połączyć wykonywanie codziennych obowiązków z wielką pasją i oddaniem młodzieży i współpracownikom. Obecnie również chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem. Jest autorytetem w sprawach oświaty na naszym terenie. W środowisku reskim uznany jako kreatywny nauczyciel, dyrektor, organizator, społecznik i menadżer.
Z okazji 725-lecia nadania praw miejskich dla Reska otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Resko.
ANNA KOBIELSKA
Wnioskodawcy: Burmistrz Węgorzyna
za następujące osiągnięcia:
Działaczka społeczna od 2004 roku, pracownica świetlicy wiejskiej w Mieszewie i w Zwierzynku, dzięki której organizowanych jest wiele imprez, akcji i festynów. Współorganizatorka Polsko Niemieckiego Lata z Węgorzem, na którym w roku 2014 przedstawiła wspaniały pokaz Eko Mody. Wspólnie z dziećmi przygotowała wspaniałe stroje, które mogli oglądać uczestnicy Lata z Węgorzem. Współorganizator Festynu Charytatywnego, który organizowany jest na terenie Gminy Węgorzyno. Podczas tego Festynu Pani Anna prowadzi loterię, z której dochód w całości przekazuje na cel charytatywny. Wielki społecznik i osoba motywująca ludzi do działania. Dzięki jej zaangażowaniu, ciężkiej pracy, uczestnictwu w wielu imprezach Sołectwo Mieszewo zdobyło w 2013 roku podczas Dożynek Gminnych miano „Najaktywniejszego sołectwa w Gminie Węgorzyno", a w roku 2014 to samo Sołectwo zdobyło II miejsce. W roku 2014 dzięki staraniom Anny miejscowość Mieszewo została nominowana do Konkursu „Aktywna i Ekologiczna wieś powiatu łobeskiego" i dostała wyróżnienie. Została doceniona jest praca, zaangażowanie i widoczne efekty we wsi.
Dzięki swojemu zaangażowaniu i pracy w świetlicy wiejskiej w Zwierzynku doprowadziła do większej motywacji mieszkańców, co przyczyniło się do uzyskania przez sołectwo Zwierzynek IV miejsca w roku 2013 w konkursie na Aktywne sołectwo, a w roku 2014 uzyskania III miejsca. Organizatorka ponad 20 małych imprez rocznie w swoim lokalnym środowisku oraz współorganizator kilku dużych imprez w Gminie Węgorzyno. Organizowała wiele akcji, np. „Wkręć się", która polegała na zbieraniu zakrętek dla chorej dziewczynki. Akcja ze zbieraniem surowców wtórnych „Segreguj śmieci bo świat się nam rozleci" trwa do dziś. Wspaniałe prace robione przez dzieci są pokazywane na wielu imprezach gminnych jak „Turniej piłki
nożnej w Zwierzynku", Perły Regionu - V Festiwal Inicjatyw Wiejskich w Węgorzynie. Prace wykonane przez Anię i jej podopiecznych dotarły nawet do Gminy Uckerland, która zaprzyjaźniona jest z Gminą Węgorzyno. Bierze udział w wielu imprezach na terenie powiatu łobeskiego, jak: Jarmark Doberski, Łobeska Baba Wielkanocna, odpust parafialny w Karwowie. Anna Kobielska to osoba, dla której są ważne również wartości patriotyczne. Chętnie angażuje się w akcje narodowościowe, jak np.: Narodowe Czytanie w 2013 organizowane w Węgorzynie. W dniu Kanonizacji Jana Pawła II zorganizowała spotkanie i poczęstunek z kremówkami. Zorganizowała akcję „Wywieś flagę razem z nami". Pani Ania jest także Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszewa, które reaktywowała po długim czasie uśpienia. Organizuje wycieczki dla dzieci i młodzieży, które opłacane są głównie z pieniędzy zabranych ze sprzedaży rękodzielniczych wyrobów. Swoje rękodzielnicze wyroby nie tylko sprzedaje, wysyła je również na konkursy: Palma wielkanocna Przytoń, Łobeska Baba Wielkanocna Łobez, Dożynki Powiatowe. Pani Ania swoim działaniem i otwartością pociągnęła za sobą wielu mieszkańców, którzy zaczęli działać na korzyść swojej miejscowości. Pani Anna jest wielkim społecznikiem. Jej pogoda ducha i optymizm życiowy zaraża wielu i dla wielu jest wzorem do naśladowania.
STOWARZYSZENIE „WSPÓŁISTNIENIE”
CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ „OD NOWA”
Wnioskodawcy: Burmistrz Łobza
Za następujące osiągnięcia:
Prowadzenie od 2005r. Centrum Integracji Społecznej
Centrum działa na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnych z 13 czerwca 2003 r. (Dz. U. Nr 122, poz. 1143 z dnia 14 lipca 2003). Zawiera ona m.in. zasady tworzenia i działalności Centrów Integracji Społecznej, definiuje pojęcie wykluczenia społecznego, wreszcie określa warunki uczestnictwa.
Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie prowadzi swoją działalność począwszy od 01 września 2005 r. Obecnie trwa VII edycja Centrum. Od początku istnienia, swoimi działaniami obejmuje 5 Gmin Powiatu Łobeskiego (Łobez, Dobra, Resko, Węgorzyno, Radowo Małe), co w tym okresie rozwoju inicjatyw CIS, było swoistą innowacją.
Wg art. 1 ustawy, Centrum obejmuje swoimi działaniami osoby zagrożone lub dotknięte wykluczeniem społecznym to osoby, które z powodu swojej sytuacji życiowej nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Konsekwencją tego jest ograniczone uczestnictwo w podstawowych sferach życia: rodzinnego, społecznego i zawodowego. W szczególności ustawa dotyczy: bezrobotnych pozostających bez pracy, co najmniej 12 miesięcy, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, uchodźców, osób niepełnosprawnych.
Centrum, w kwestii rekrutacji do programu, współpracuje z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej i Powiatowym Urzędem Pracy w Łobzie. W kwestii organizacji praktyk zawodowych Centrum współpracuje z przedsiębiorcami z całego powiatu.
Zgodnie z założeniami ustawy, Centrum Integracji Społecznej swoją działalność prowadzi na dwóch płaszczyznach, tj. reintegracji społecznej i zawodowej. Specjaliści zatrudnieni w Centrum pracują nad wzmocnieniem i ustabilizowaniem wizerunku i samooceny uczestników, przywracaniem im świadomości bycia potrzebnym, umożliwianie im nabycia umiejętności samodzielnego zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych sobie i swoim rodzinom oraz przekazywanie swoim bliskim odpowiednich wzorców zachowań. Powyższe efekty uzyskuje się dzięki grupowym oraz indywidualnym spotkaniom z zakresu reintegracji społecznej, w których, oprócz uczestników, w miarę potrzeb, korzystali również członkowie ich rodzin. Niekiedy specjaliści pracują z uczestnikiem w jego miejscu zamieszkania, co dodatkowo wzmacnia jego pozycję w oczach członków rodziny. Zajęcia te skutkują poprawa wizerunku uczestników, umożliwiają odnalezienie się w otaczający ich środowisku, zmieniają nastawienie do otoczenia. W Stowarzyszeniu zatrudnieni są: psycholog, doradcy zawodowi, pracownik socjalny, pedagog, doradca społeczny, doradca rodzinny, terapeuta rodzinny, radca prawny.
Dodatkowo, w ramach zajęć organizowane są zajęcia klubu pracy prowadzone przez doradców zawodowych, dzięki którym uczestnicy maja okazję zapoznać się z aktualnymi potrzebami rynku pracy, nauczyć się redagowania dokumentów aplikacyjnych oraz odpowiedniego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas zajęć z Klubu Pracy uczestnicy odbywają wizyty u potencjalnych pracodawców i zapoznają się z warunkami zatrudnienia i pracy.
Ponadto, z myślą o rozwijaniu umiejętności i zdobywaniu nowej wiedzy przez uczestników, prowadzone są warsztaty, szkolenia, kursy, inicjatywy m.in. warsztaty komputerowe, podczas którego zapoznano ich z edytorem tekstu oraz z prostymi programami graficznymi. Szczególna uwaga została poświęcona również wyrobieniu umiejętności poruszania się w Internecie, głównie pod kątem wyszukiwania ofert pracy; Warsztaty obsługi narzędzi biurowych (ksero, gilotyna, laminator, niszczarka, dziurkacze itp.), szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w standardzie BLS, ponieważ zależy nam, aby Uczestnicy potrafili udzielić pomocy i wsparcia w sytuacji zagrożenia życia. Szkolenie z edukacji finansowej, która ma na celu uświadomić Uczestników, co do metod oszczędzania i zarządzania małym budżetem. Warsztaty dbania o własny wizerunek, w tym: makijaż, umiejętność wiązania krawata, savoir – vivre. Kursy zawodowe m.in.: Opiekunka osoby starszej, Kierowca – operator wózków jezdniowych z napędem silnikowym z bezpieczną wymianą butli gazowej, Elektryk do1 kV. Wyjazdy na lokalne spotkania z pracodawcami i giełdy pracy w Szczecinie.
Na zajęcia do Centrum zapraszani są przedstawiciele instytucji: Prokuratury Rejonowej w Łobzie, Komendy Powiatowej Policji w Łobzie, Sadu Rejonowego w Gryficach
– wydziału zamiejscowego w Łobzie, szkół i placówek edukacyjnych, Domu Pomocy Społecznej w Resku, Ośrodków Pomocy Społecznej, przedstawiciele ubezpieczalni, przedsiębiorcy z Polski i zagranicy, którzy przybliżają swoją działalność wychodząc naprzeciw potrzebom Uczestników.
Podczas zajęć z reintegracji zawodowej uczestnicy pod okiem instruktora uczą się wykonywania w grupach zawodowych: rękodzieła artystycznego, gotowania, pielęgnacji i konserwacji terenów zielonych, prac o charakterze remontowo-budowlanym, opieki nad osobą starszą i niepełnosprawną. Część praktyk uczestnicy odbywają u pracodawcy, np.: opieka nad osobą starszą, we współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej czy Domem
Pomocy Społecznej, sklep ogólnobudowlany, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa rolne itp. Reintegracja zawodowa ma za zadanie wzmacniać i rozwijać umiejętności z danego zakresu, często jest jednak nową ścieżką zawodową dla Uczestnika.
Działania w partnerstwach
Stowarzyszenie „Współistnienie” w 2013 r. było inicjatorem założenia partnerstwa „Aktywni-Razem”, w którego skład weszły: Starostwo Powiatowe w Łobzie – współfinansujące kampanię, Gmina Łobez, Gmina Węgorzyno, Gmina Radowo Małe, Gmina Dobra – Gminy współfinansujące kampanię, Centrum Kultury w Resku – współfinansujące kampanię, Łobeski Dom Kultury w Łobzie – udzielający wsparcia technicznego. W ramach partnerstwa zorganizowało kampanię społeczno-edukacyjną pt.: „Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży”. Celem głównym kampanii było: krzewienie społecznie akceptowalnych wartości i ukazywanie walorów zachowywania się zgodnie z literą współczesnego prawa oraz profilaktyka działań o charakterze przestępstw wśród młodzieży. Celami szczegółowymi kampanii były: organizacje sesji edukacyjnych i warsztatów dla: młodzieży, nauczycieli, przedstawicieli jednostek, mieszkańców powiatu łobeskiego, uczestników Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie – w dziedzinie współczesnych zagrożeń związanych z szeroko rozumianą przemocą wśród młodzieży m.in. konsekwencjami prawnymi i społecznymi. Młodzież w trakcie spotkań z autorytetem zdobyła wiedzę i umiejętności związane z radzeniem sobie i zapobieganiem działaniom o charakterze przemocowym w swoim środowisku. Nauczyciele i przedstawiciele jednostek w trakcie spotkań zapoznali się ze współczesnymi przykładami zagrożeń oraz sposobami ich rozpoznawania i zapobiegania. Mieszkańcy (w tym rodziny młodzieży), uczestnicy CIS, w trakcie spotkań zostali zapoznani z perspektywą oddziaływań prawno-obywatelskich na Recz poprawy bezpieczeństwa w środowisku lokalnym. Rodzice zostaną wyposażeni w podstawowa wiedzę dotycząca zapobiegania i wczesnego reagowania w przypadku stosowania przemocy wobec ich dzieci. Spotkanie było także okazją do wielopokoleniowej dyskusji związanej ze zmianami zachodzącymi na przestrzeni pokoleń.
Na terenie poszczególnych 5 gmin odbyło się do 13 spotkań z: uczniami z liceum i gimnazjum z poszczególnych 6 szkół, łącznie ponad 1200 uczniów, kadra pedagogiczną, łącznie ponad 100 osób, z uczestnikami CIS, 60 osób, z mieszkańcami gmin, około 600 osób, łącznie około 2000 osób. Spotkania były prowadzone przez Panią Annę Marię Wesołowską – Sędzię, która jest: doradcą Ministra Sprawiedliwości ds. pokrzywdzonych, członkiem Rady Ekspertów ds. Skrzywdzonego Dziecka Fundacji „Dzieci Niczyje”, współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, jest członkiem Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadzi badania nad przestępczością zorganizowaną oraz Świadkiem Koronnym, autorka książki „Bezpieczeństwo Młodzieży”, prowadząca program „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.
Pozyskiwanie środków z unii europejskiej wzór dla instytucji i organizacji pozarządowych
W latach 2007 r. – 2013 r. Stowarzyszenie „Współistnienie” jako instytucja pozarządowa pozyskała ponad 9,5 mln środków z Unii Europejskiej na działalność związaną za wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i wzrostem potencjału instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Łobeskiego.
W latach 2008-2012 Stowarzyszenie realizowało projekty związane z rozwojem ekonomii społecznej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych mieli okazję wziąć udział w spotkaniach, warsztatach partnerstwa lokalnego, a przede wszystkim w bezpłatnych wizytach studyjnych na terenie całego kraju w najprężniej działających instytucjach wspierających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i działające na rzecz lokalnego rozwoju m.in. „Pensjonat i restauracja u Pana Cogito” w Krakowie, w Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, Stowarzyszeniu niepełnosprawni dla środowiska Ekon w warszawie, Fundacji „Synapsis” Zakład Aktywności Zawodowej w Lesznowoli itp.
Do centrum od wielu lat przyjeżdżają na wizyty studyjne przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji z obszaru ekonomii społecznej i samorządowej np.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołobrzegu, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej ze Szczecina itp.
Nagrody i wyróżnienia oraz wydarzenia
- 11.2014 r. – Wizyta Ministra Pracy i Polityki Społecznej w siedzibie Stowarzyszenia „Współistnienie”/ Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie.
- 10.2014r. – Łukasz Wójcicki za-ca Dyrektora Centrum Integracji Społecznej został powołany na Wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Programowej CIS/KIS podczas IV Zjazdu Konwentu CIS/KIS w Kluczach, jest również członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy.
- 09.2014 r. – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego powołał Dyrektor CIS „Od Nowa” Agnieszkę Kardasz na członka Zachodniopomorskiej Rady działalności Pożytku Publicznego na kadencję 2014-2016.
- 06.2014 r. Stowarzyszenie „Współistnienie” podpisało w 2014 r. porozumienie z Gminą Łobez w sprawie zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowania i wspierania działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy. Pracownik Stowarzyszenia jest członkiem zespołu interdyscyplinarnego.
- 2013 r. – Wyróżnienie w kategorii podmiot ekonomii społecznej 2013 r. w ramach konkursu „Lider Ekonomii Społecznej” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
- 2013 r. – Podziękowania Ministra Pracy i Polityki Społecznej za działalność Centrum z okazji dziesięciolecia funkcjonowania ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym dla prezesa Stowarzyszenia „Współistnienie” i Dyrektora Centrum.
- 2012 r. – Nominacja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS” w kategorii „Najlepszy projektodawca PO KL”.
- 2011 r. – organizacja ogólnopolskich regionalnych Targów Aktywnych Form Pomocy – konferencji w ramach programu „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu” ogłoszonego i dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spotkanie miało na celu prezentację i wymianę doświadczeń gmin, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych oraz innych podmiotów wykorzystujących instrumenty aktywnych form pomocy. Gośćmi byli przedstawiciele 16 województw wytypowanych przez Wydziały polityki Społecznej urzędów Wojewódzkich w porozumieniu z regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Urzędami Pracy. przedstawiciele administracji rządowej – Ministerstwa Pracy u Polityki Społecznej, zaprezentowane między innymi takie instytucje jak: Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, Spółdzielnie Socjalne, Zakłady Aktywności Zawodowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej, programy reintegracji społecznej i zawodowej, wychodzenia z bezdomności, przemocy, wspieranie osób niepełnosprawnych, działalności organizacji pozarządowych, instytucji, projektów na rzecz szeroko rozumianych form pomocy.
- 2008 r. Nagroda Specjalna Ministra Pracy i Polityki Społecznej w dziedzinie pomocy społecznej.
KATEGORIA 4.
KULTURA I SZTUKA
MAREK PIOTROWICZ
Wnioskodawcy: Wójt Radowa Małego
za następujące osiągnięcia:
2001 r.-drugie wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego w kategorii: PORTRET I PIĘKNO;
2002 r.- wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego w kategorii: PORTRET;
2003 r.-wydanie albumu przyrodniczego Fauna i flora województwa zachodniopomorskiego we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ;
2005 r.-wydanie albumu Zachodniopomorskie perły przyrody we współpracy z gminami powiatu łobeskiego;
2005 r.-2010 r.-realizacja filmu przyrodniczego Księga;
projekcje filmowe oraz prelekcje przyrodnicze w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i w Ośrodku Edukacji Leśnej w Kliniskach;
2010 r.- nagroda Grand Prix dla filmu Księga w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Przyrodniczych;
2014 r.-nominacja na przewodniczącego jury Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Przyrodniczych;
KS. JERZY TYRPA
Wnioskodawcy: Burmistrz Łobza
za następujące osiągnięcia:
Ksiądz Jerzy Tyrpa od roku 2011 jest proboszczem Parafii Zajezierze.
Od początku swojej pracy w tej parafii, prowadzi prace remontowe i konserwacyjne kościołów przynależnych do Parafii Zajezierze, pozyskując na ten cel środki finansowe z różnych źródeł. Z wielkim zaangażowaniem i nieustannie szuka możliwości pozyskania kolejnych środków i prowadzi kolejne prace remontowo-konserwacyjne w swej parafii.
1. Kościół Parafialny w Zajezierzu
Pozyskane środki na remonty i konserwację kościoła 471 500 zł, w tym:
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 200 000 zł,
z UE - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 246 000 zł,
z Gminy Łobez 15 000 zł,
ze Starostwa Powiatowego w Łobzie 10 500 zł.
w ramach tych środków wykonano:
- wymianę dachu na kościele, czyszczenie kamienia na ścianach zewnętrznych i uzupełnienie elewacji,
- uzupełnienie tynków wewnątrz, położenie nowej instalacji elektrycznej, malowanie kościoła, położenie nowej posadzki w prezbiterium /płytki/,
- nowy ołtarz i ambona, nowe obrazy na ścianach i nowe nagłośnienie.
2. Kościół w Boninie
Pozyskane środki na remont i modernizację kościoła 117 000 zł ze środków UE – w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (wykorzystanie do III.2015 r.) w ramach tych środków będzie:
- remont ścian zewnętrznych, wymiana okien i drzwi, malowanie kościoła, nowa kostka brukowa wokół kościoła (dojście z dwóch stron),
3. Kościół w Wysiedlu
Pozyskane środki 10 000 zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wydatkowano na położenie nowej kostki wokół kościoła oraz odnowienie czterech figur w ołtarzu głównym.
w październiku złożono wniosek na kwotę 120 000 zł do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odnowę chrzcielnicy i renowację figur pozostałych do odnowienia w ołtarzu głównym. Rozpatrzenie wniosków w lutym 2015 r.
4. Kościół w Zagórzycach
ze środków własnych mieszkańców wykonano: malowanie kościoła, nowe ławki, nowe płytki w prezbiterium i na całym kościele, nowe drzwi dębowe, Drogę Krzyżową i odnowiono dzwonnicę.
5. Kościół w Rynowie
wyremontowano kaplicę ze środków własnych mieszkańców.
STOWARZYSZENIE KRESOWIAN „KUROPATNIKI”
Wnioskodawca: Redaktor Naczelny Tygodnika Łobeskiego
za następujące osiągnięcia:
- Integrację i zachowanie tożsamości narodowej kresowian, poprzez cykliczną organizację zjazdów i spotkań rocznicowych kresowian. organizowanie wyjazdów na tereny wschodnie Ukrainy, zbieranie wspomnień w ramach projektu „Powrót do korzeni”.
- Przełamywanie barier, wzajemny dialog i współpraca polsko-ukraińska przy odbudowie kościoła w Kuropatnikach na Ukrainie.
- Współpraca z młodzieżą w organizacji „żywych lekcji historii”, wznowieniu tradycji święcenia pól.
- Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez organizowanie uroczystych obchodów Dnia Niepodległości.
- Przekazywanie dawnych tradycji i zwyczajów poprzez realizację małych grantów: „Bułeczki z tradycją”, „Dom pachnący chlebem”, „Ziołowa apteka”, „Spotkanie pokoleń”.
- Stowarzyszenie Kresowian „Kuropatniki” swoją działalność promuje powiat łobeski na arenie krajowej i międzynarodowej, czego przykładem jest reportaż Grażyny Preder „Powrót do korzeni” o mieszkańcach Sielskach, nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych oraz odnowiony kościół w Kuropatnikach.
- Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od ponad 12 lat. Zostało założone 11 maja 2002 r., jako Stowarzyszenie zwykłe, pod nazwą Stowarzyszenie Kresowian z Kuropatnik Województwo Tarnopol, a od 18 października jako Stowarzyszenie Kresowian „Kuropatniki”.
KATEGORIA 5.
SPORT I TURYSTYKA
TKKF „BŁYSKAWICA” W ŁOBZIE
Wnioskodawcy: Burmistrz Łobza
za następujące osiągnięcia:
Ognisko TKKF „Błyskawica” Łobez w roku 2014 było organizatorem wielu imprez turystycznych i sportowo-rekreacyjnych. Były to imprezy stałe, wpisane do kalendarza imprez gminnych, powiatowych i regionalnych, jako imprezy cykliczne. Ich uczestnikami są dzieci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Gminy Łobez i powiatu Łobeskiego.
Do najważniejszych imprez organizowanych w 2014 roku należą:
Rajdy piesze po Ziemi Łobeskiej i powiecie łobeskim, Rajdy Turystyki Rowerowej, Rajdy Nordic-Walking, Łobeski Maraton MTB i Rodzinne Zawody Kolarskie, Turnieje Brydża Sportowego, Zawody Wędkarskie, Mistrzostwa Klubów i Kół PZW powiatu łobeskiego, Mistrzostwa Gminy i Powiatu w Tenisie Stołowy, Wojewódzkie Turnieje Piłkarskie dla dzieci z klas I-II oraz im. Stanisława Adamczaka w Piłce Halowej Oldbojów.
Współorganizator imprez sportowych i rekreacyjnych z okazji świat lokalnych, ferii zimowych i wakacji.
DARIUSZ CZAJKA
Wnioskodawca: Powiatowa Rada Sportu w Łobzie oraz Zarząd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
za następujące osiągnięcia:
nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor, animator sportu dzieci i młodzieży w gminie Węgorzyno.
Kolega Dariusz Czajka nieprzerwanie od 18 lat pracuje w Szkole Podstawowej im. K.I. Gałczyńskiego w Węgorzynie w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego. Jednocześnie jest organizatorem i instruktorem zajęć pozalekcyjnych sportowych w czynnie działających szkolnych sekcjach piłki ręcznej i lekkiej atletyki.
Dzięki szczególnemu zaangażowaniu Kolegi Dariusza Czajki w sportowy rozwój dzieci i młodzieży oraz wzorowo i systematycznie prowadzonym zajęciom programowym z wychowania fizycznego, Szkoła Podstawowa w Węgorzynie wpisała się do grona najbardziej usportowionych placówek w powiecie i województwie. W ciągu ostatnich dwóch lat reprezentanci tej szkoły odnieśli bardzo wysokie sukcesy w rozgrywkach międzyszkolnych na szczeblu powiatu, województwa i kraju. Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie sklasyfikował wszystkie 323 szkoły podstawowe biorące udział we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 2013/2014. W tym rankingu Szkoła Podstawowa z Węgorzyna uplasowała się na IV miejscu w skali województwa. Tak wysokiego osiągnięcia sportowego nie notowała jeszcze nigdy żadna placówka z terenu powiatu łobeskiego.
Głównym autorem sukcesów sportowych dzieci z Węgorzyna jest Kolega Dariusz Czajka. Wraz ze swoimi wychowankami - reprezentantami szkoły, w ciągu roku zdobyli:
na szczeblu powiatu –
· 15-krotnie I miejsce i tytuły Mistrza Powiatu Łobeskiego (w tym drużynowo i indywidualnie).
na szczeblu województwa –
· I miejsce, puchar Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i awans do Finałów Ogólnopolskich w Drużynowym Czwórboju Lekkoatletycznym,
· I miejsce, puchar Marszałka Zachodniopomorskiego i awans do Finałów Ogólnopolskich w Biegach Rozstawnych,
· I miejsce i złoty medal indywidualnie Agaty Pieróg w Trójboju Lekkoatletycznym,
· II miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych,
· VII miejsce w Piłce Ręcznej Dziewcząt.
Na szczególne wyróżnienie i uznanie w pracy szkoleniowej i wychowawczej Kolegi Dariusza Czajki zasługują tegoroczne wyniki szkoły osiągnięte w imprezach finałowych mistrzostw Polski,
· Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi - I miejsce uczennicy klasy IV Agatki Pieróg w biegu na 60 m z jednoczesnym ustanowieniem nowego rekordu Polski 11-latków wynikiem 8,24 sekundy.
Uczennica Agata Pieróg została powołana do reprezentacji Polski i startowała w Europejskich Zawodach Dzieci w Lekkiej Atletyce w Warszawie, zajmując w biegu na 60 m I miejsce i złoty medal (nieoficjalne Mistrzostwa Europy Dzieci).
Łącznie w finałowych zawodach Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi wystąpiło aż 16 dziewcząt i chłopców z Węgorzyna, co stanowiło 40 % całej ekipy reprezentacyjnej Powiatu Łobeskiego.
· Ogólnopolski Finał Drużynowego Czwórboju Lekkoatletycznego w Olecku – V miejsce 6-osobowej drużyny dziewczynek (startowało 16 reprezentacji województw),
· Ogólnopolski Finał Biegów Rozstawnych w Łodzi – udział 4-osobowej drużyny dziewczynek w sztafecie 100mx200mx300mx400m.
Informacja dodatkowa: dziewczęta z Węgorzyna osiągnęły w biegu najlepszy wynik zawodów. Jednak minimalny błąd regulaminowy przy zmianie pałeczki w strefie zmian spowodował dyskwalifikację tego zespołu.
Kolega Dariusz Czajka wielokrotnie przyjmował na siebie rolę organizatora i sędziego sportowego zawodów międzyszkolnych o zasięgu powiatu, między innymi:
III Turniej Gwiazdeczek Olimpijskich, mistrzostwa powiatu w piłce ręcznej, mistrzostwa powiatu w piłce siatkowej. Ściśle współpracuje z Międzyszkolnym Klubem Sportowym Olimp w Łobzie.
Wszechstronne działania Kolegi Dariusza Czajki na rzecz prawidłowego rozwoju kultury fizycznej wśród najmłodszych mieszkańców gminy Węgorzyno i powiatu łobeskiego znajdują uzasadnienie w nominacji do Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego „Smoki Powiatu 2014” w kategorii sport i turystyka.
UKS „ARBOD” W DOBREJ
Wnioskodawca: Burmistrz Dobrej
za następujące osiągnięcia:
Klub działa, jako Stowarzyszenie od roku 1997, zarejestrowane w Starostwie Powiatowym w Łobzie. Obecnie jest to klub jednosekcyjny- lekka atletyka, klub posiada Licencję Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki; zawodnicy mają licencje Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od początku swojej działalności w klubie trenowało blisko 250 zawodników. Obecnie w klubie trenuje 20 zawodników, uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Dobra
Klub jest organizatorem dwóch dużych imprez biegowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawodnicy klubu osiągają wyniki, które znajdują się w tabelach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
-2012 r. - 16 klas sportowych
-2013 r. - 12 klas sportowych
-2014 r. - 8 klas sportowych
Zawodnicy klubu zdobywają medale na zawodach mistrzostw powiatu, województwa, makroregionu i ogólnopolskich oraz regionalnych. W ciągu ostatnich 3 lat ich osiągnięcia to:
-2012 r. - 10 medali na zawodach wojewódzkich; łącznie w roku - 85
-2013 r. - 12 medali na zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich; łącznie 105
-2014 r. - 13 medali na zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich; łącznie 89
W latach 2012-2014 troje zawodników klubu było zawodnikami kadry wojewódzkiej młodzików. Natomiast w roku 2011 klub otrzymał Nagrodę Ministra Sportu i Turystyki za organizację imprezy sportowej w Konkursie na upowszechnianie sportu w środowisku wiejskim.
Klub poszukuje dodatkowych środków na swoją działalność, rocznie pozyskuje ok. 4,5-6,0 tysięcy/ ok. 35 % budżetu.
UKS ARBOD rozwija zamiłowania i uzdolnienia młodzieży zamieszkującej naszą gminę a poprzez swoje osiągnięcia promuje gminę Dobra i powiat Łobeski na arenach sportowych całej Polski.
* Opisy sporządzono na podstawie złożonych wniosków.