Nominacje
W dniu 28 stycznia 2019 roku w gabinecie Wicestarosty odbyło się posiedzenie Kapituły opiniującej zgłoszone wnioski do przyznania Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego "Smoki Powiatu".
Kapituła w składzie :
- Krzysztof Gwóźdź – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
- Mariusz Szpryngacz – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
- Agnieszka Maśnik – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
- Józef Bąk – przedstawiciel Komisji Oświaty,
- Zygmunt Bławdziewicz – przedstawiciel Komisji Oświaty,
- Ryszard Sola – przedstawiciel Komisji Budżetu i Gospodarki,
- Zdzisław Urbański – przedstawiciel Komisji Budżetu i Gospodarki,
- Andrzej Gradus – przedstawiciel Komisji Spraw Społecznych,
- Bożena Karmasz – przedstawiciel Komisji Spraw Społecznych.
Oświata i Wychowanie
Bożena Korniluk
Joanna Murat
Barbara Franczuk
Działacz Społeczny
Anna Szymańska
Anna Kobielska
Oliwer Cybulski
Kultura i Sztuka
Jadwiga i Jerzy Mechlińscy
Leszek Adamkowicz
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym
Turystyka
Wiesława Piećko
Robert Wrzeszcz
Elżbieta Jankowska- Kogut
Stowarzyszenie/Instytucja na medal
Ochotnicza Straż Pozarna w Resku
Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Orle i okolic "Żyj Lepiej"
Aktywny Wolontariusz
Bartosz Daśko
Kamil Adamek
Jadwiga Kamińska
KATEGORIA 1.
OŚWIATA I WYCHOWANIE
Bożena Korniluk
Nauczyciel dyplomowany , 36 letni staż pracy w edukacji wczesnoszkolnej, studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika i muzyka. Obecnie nauczyciel muzyki w klasach 4-6 w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie.
Od kilkunastu lat inicjatorka wszystkich szkolnych uroczystości, począwszy od akademii, koncertów, konkursów recytatorskich, plastycznych, muzycznych, przyrodniczych, literackich, np. DEN, Święto Patrona, Jasełka dla dzieci, przedszkolaków, koncerty kolęd, konkursy szkolne, Dzień Dziecka, festyny szkolne, Święto Niezapominajki, Narodowe Czytanie/ reprezentowanie szkoły 2017-2018. Prowadzi lekcje otwarte dla nauczycieli i rodziców.
Reprezentując szkołę, dzieci zdobywały i zdobywają nagrody w konkursach o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Od roku 1992 inspiratorka uzdolnień, szczególnie muzycznych, systematycznie prowadzi zajęcia pozalekcyjne w szkole rozwijając kreatywność i zainteresowania uczniów.
- Założycielka zespołu wokalno- tanecznego Jedyneczki, promującego szkołę, gminę, powiat, województwo, kraj.
- Często nagradzana Nagrodą Dyrektora, dwukrotnie otrzymała Nagrodę Burmistrza.
W 2012 roku nominowana do Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego. - Liczne podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursów, koncertów, uroczystości, np. od Starosty Powiatu, Państwowego Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Burmistrza Łobza, Chociwla, Węgorzyna, Prezesa Stowarzyszenia Pieśni Żołnierskiej w Kołobrzegu, Dyrektora ŁDK
- Udział w akcjach charytatywnych: Święto Radości, WOŚP
- Osiągnięcia uczniów zostały opublikowane w prasie: Głos Szczeciński, Kurier Szczeciński, Niedziela , Głos Pomorza oraz w prasie lokalnej.
- . Osiągnięcia uczniów w konkursach. Trzykrotny laureat na etapie wojewódzkim Amatorskiego Ruchu Artystycznego w kategorii zespołów: lata 2005, 2008, 2014. Nagrodą był pobyt i występ podczas Dni Kultury Województwa Zachodniopomorskiego ,,Cultus Humanus Pomerania”w Połczynie Zdroju. Liczne wyróżnienia solistów i zespołu, ostatnie w 2018 roku, nagroda specjalna dla opiekuna – spotkanie z piosenkarką Danuta Błażewicz, ufundowane przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. XV Edycja konkursu.,, Mój las” organizowana przez Zarząd Wojewódzki Ligi Ochrony Przyrody, 1 i 2 miejsce , awans do etapu centralnego. 2001-2002 - Wyróżnienie w Konkursie Literackim Kuriera Szczecińskiego,, Od wakacji, do wakacji”2001, 3 miejsce w Wielkim Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych w Wierzchowie 2001, Wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki ,,O bursztynową nutkę’’Trzebiatów 2004 , XV Edycja Imprezy Ekologicznej ,,EKO-MIX” Płoty - 2 miejsce w Giełdzie Zespołów i Solistów/2008/, X Olimpiada Ekologiczna Resko 2007 , 1 i 2 miejsce 2007,1 i 2 miejsce oraz wyróżnienie w uczniów w Regionalnym Finale Konkursu Dzień Dziecka z Pieśnią i Piosenką Żołnierską w Kołobrzegu/2015-2017 , Kilkakrotny udział uczniów i wyróżnienie w finale Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego, ostatni konkurs 2018 rok, Liczni laureaci w Powiatowych Festiwalach Kolęd i Pastorałek w Węgorzynie, od 2008 roku/ i Gwiazdka w Dobrej. Jako ostatnie osiągnięcie 1 miejsce i Grand Prix w Węgorzynie i 2 miejsce w Dobrej.2018 rok , Wojewódzki Festiwal Piosenki o Zdrowiu , dwukrotny laureat Przeglądu Wojewódzkiego, awans do Konkursu Ogólnopolskiego w Warszawie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Stargardzie Szczecińskim – 2 miejsce i wyróżnienie , 2007-2008/ , X Regionalny Festiwal Piosenki Przyrodniczej w Kaliszu Pomorskim – wyróżnienie 2016, IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Barwy Lasu 2 miejsce w kategorii klas 1-3 i wyróżnienie w kategorii klas 4-6.
Laureaci Przeglądów Piosenki na szczeblu powiatowym
Współpraca ze Stowarzyszeniem Jedynka Moich Marzeń, udział w Wieczorze z Gwiazdką, Jasełkach, imprezach okolicznościowych/, Stowarzyszenie Regina i Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, wigilia dla mieszkańców gminy, koncerty kolęd, z Urzędem Miasta i Gminy Łobez Dni Łobza, koncerty dla Jubilatów, Dożynki, Jarmark Bożonarodzeniowy, Dzień Dziecka, konkurs ,,Od Amatora do Gwiazdora, nagroda Grand Prix 2017” ,Starostwem Powiatowym, udział w konkursach, koncertach, Powiatowe Spotkania z Pieśnią Patriotyczną, Powiatowe Święto Sportu, Przeglądy ARA , z Radą Osiedla, bale mikołajkowe dla dzieci, Związkiem Sybiraków, koncerty, wigilie, jasełka, Honorowymi Dawcami Krwi, Przedszkolem im. Krasnala Hałabały w Łobzie, Łobeskim Domem Kultury .
- wyróżnienia i nagrody osobiste w Festiwalach Kolęd i Pastorałek w Węgorzynie w kategorii Dorośli, 1 miejsce w kategorii Piosenka Ekologiczna – Resko 2010, zakwalifikowanie się i udział w Gali Piosenki Karnawałowej w Bornym Sulimowie,
- doskonalenie umiejętności języka angielskiego poprzez udział w projekcie ,, Akademia Kompetencji Językowych
- Prowadzenie grup mażoretek przy ŁDK
- Pisanie artykułów do prasy lokalnej promujących osiągnięcia uczniów,
- Udział w projektach unijnych wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą, wymiana międzynarodowa młodzieży- Niemcy , Ukraina , Białoruś
Joanna Murat
Pani Joanna Murat jest dyplomowanym nauczycielem języka polskiego i nauczania zintegrowanego. Jej uczniowie od wielu lat osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. W ostatnich latach średnia z egzaminu gimnazjalnego była zdecydowanie wyższa od średniej uzyskanej przez gimnazjalistów w województwie i okręgu. W latach 2016 i 2018 jej uczniowie zdobyli wynik powyżej średniej kraju. Równie wysoki był rezultat pierwszego sprawdzianu po klasie szóstej szkoły podstawowej - w 2003 r. Poszczycić się może także osiągnięciami w pracy z uczniem zdolnym, o czym świadczy zdobycie przez jej uczennicę w szkole podstawowej tytułu finalistki konkursu z języka polskiego. W gimnazjum zaangażowanie to zaowocowało uzyskaniem przez siedmiu uczniów tytułu finalisty konkursu polonistycznego.
Pani J. Murat opracowała własne programy nauczania pn. Bliżej Teatru - program edukacji teatralnej w gimnazjum oraz Edukacja artystyczna - program dla klas VII szkoły podstawowej. Jest autorką dwóch biuletynów. Pierwszy z nich wiązał się z obchodami 60-lecia szkolnictwa podstawowego w Resku i nosił tytuł: Suplement do biuletynu „ 50-lecie szkolnictwa podstawowego w Resku ", drugi związany był z przygotowaniem uroczystości nadania imienia gimnazjum w Resku. Powstała publikacja nosiła tytuł: 10 lat minęło... Historia Gimnazjum w Resku 1999-2009. Pani Joanna jest również autorką cyklicznych materiałów relacjonujących wydarzenia szkolne i miejskie przez nią przygotowywane, które są sukcesywnie publikowane w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim: Gazeta Kulturalna - maj 2018, regionalnym: Kurier Szczeciński, lokalnym: Tygodnik Łobeski oraz na portalach internetowych: szkolnym i Resko24.pl.
Nauczycielka była w 2016 współorganizatorką przedsięwzięcia wakacyjnego pt. Szekspir - piąta po południu realizowanym wspólnie z Teatrem Lalek Pleciuga w ramach projektu Lato w teatrze. Dwutygodniowe warsztaty dla prawie 50-osobowej grupy uczniów z Reska i Szczecina były zakończone widowiskiem plenerowym na reskim rynku i przy fontannach obok teatru Pleciuga w Szczecinie. Co więcej spektakl ten, był wystawiony w 2016 r. na otwarciu nowego sezonu teatralnego. Doświadczenia z Melpomeną posłużyły do przygotowania uczniów, do przedstawień będących adaptacjami lektur szkolnych. Widowiska były prezentowane na szkolnej scenie oraz dla mieszkańców Reska, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, a także w Zespole Szkół Niepublicznych w Radowie Wielkim.
Od trzech lat zaangażowana jest we współpracę ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie. Propagując na terenie Reska projekt pod nazwą Reska Wiosna Poezji, który jest częścią inicjatywy szczecińskich literatów noszącą nazwę Zachodniopomorska Wiosna Poezji. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie rodzimej twórczości literackiej.
Wiosna Poezji w Resku to cykl imprez, dzięki którym uczniowie i mieszkańcy zostali zainteresowani pięknem słowa w niekonwencjonalny sposób.
Projekt opiera się na spotkaniach z literatami oraz happeningach. Na zaproszenie pani Murat przyjeżdżają poeci ze Szczecina, prezentując swoją twórczość podczas spotkań z uczniami i mieszkańcami. Młodzież występuje w przygotowanym wcześniej repertuarze nie tylko w szkole, ale i na rynku w Resku. Niezwykle nowatorskim pomysłem jest wyświetlanie pierwszego dnia wiosny na murach ratusza wierszy zachodniopomorskich poetów oraz uczniów z reskich szkół. Towarzyszą temu piosenki poetyckie oraz recytacje wybranych utworów. Przedsięwzięcie porównywane jest przez ZLP do akcji przeprowadzanych w dużych miastach takich jak: Warszawa, Wrocław czy Szczecin.
Również za wyjątkowe należy uznać warsztaty filmowe, których głównym celem jest umożliwienie uczniom z Zespołu Szkół w Resku nakręcenie etiud filmowych do tekstów wierszowanych. Zostały one pokazane mieszkańcom naszego miasta oraz wyświetlone w szczecińskim Kinie „Pionier".
Przedsięwzięcia służą promocji naszego miasta, czego wynikiem jest zamieszczenie informacji na temat Reskiej Wiosny Poezji w wydaniu książkowym Przepływający świat słowa; Antologia 2017 str.13.
Związek Literatów Polskich oddział w Szczecinie, doceniając wydarzenia poetyckie mające miejsce w Resku już od trzech lat. poprosił Joannę Murat o relację z nich podczas otwarcia III edycji Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji w marcu 2018 roku. Obecnie trwają przygotowania do inauguracji wojewódzkiej IV edycji Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji. która ma odbyć się w Resku.
Barbara Franczuk
Za udział w upowszechnieniu edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Węgorzyno, opieki żłobkowej oraz za całokształt pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Współtworzyła wspólnie z Gminą Węgorzyno trzy projekty unijne takie jak:
• „Aktywne dzieciństwo szansą na sukces" w ramach działania 9.1.1
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Dzięki temu projektowi, który był realizowany w latach 2009-2012 powstały dwa punkty przedszkolne na terenie Gminy Węgorzyno w Mieszewie i Sielsku, na 30 dzieci z terenów wiejskich, które działają do dnia dzisiejszego i w chwili obecnej prowadzone są przez TPD w Szczecinie.
„Wygenerowanie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w Gminie Węgorzyno poprzez adaptację pomieszczeń w nowo budowanym budynku Przedszkola Publicznego w Węgorzynie" w ramach działania RPZP. 06.07.00
- Program zapewnienia i zwiększa dostęp do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach Kontraktów Samorządowych. Dzięki temu projektowi powstał Żłobek w Węgorzynie na 23 miejsca dla dzieci.
• „Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-4 lata w Gminie Węgorzyno*'. W ramach działania RPZP .08.01.00
- Upowszechnienie edukacji przedszkolnej. Dzięki temu projektowi powstał dodatkowy oddział przedszkolny dla 3 i 4 latko w w Przedszkolu Publicznym w Węgorzynie na 25 dzieci.
Zainaugurowanie organizacji imprezy powiatowej „Święto Przedszkolaka", na którą są zapraszane dzieci przedszkolne z powiatu łobeskiego, celem integracji środowiska przedszkolnego. Impreza cieszy się wielkim uznaniem w środowisku lokalnym czego wyrazem jest osiemnastoletnia tradycja kultywowania tego wydarzenia.
Pani Barbara Franczuk była dyrektorem punktu przedszkolnego i współpracowała w projekcie unijnym pt. „ Dziecko w przedszkolu - rodzic w pracy" 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Łobzie, dzięki któremu na terenie Gminy Węgorzyno w latach 2010-2012 powstał punkt przedszkolny w Cieszynie na 9 dzieci, który działa do chwili obecnej i na dzień dzisiejszy prowadzony jest przez TPD w Szczecinie.
Jej zaangażowanie, współpraca i doświadczenie miało znaczący wpływ na upowszechnienie edukacji przedszkolnej oraz opieki żłobkowej na terenie Gminy Węgorzyno. Przez 25 lat była dyrektorem przedszkola, w tym przez 18 lat w Przedszkolu Publicznym im. Króla Lwa w Węgorzynie. Pod kierownictwem Pani Barbary Franczuk przedszkole zdobyło Certyfikat Jakości „Partnerskie Przedszkole", Jako jedno z nielicznych w Polsce, brało udział w programie „Kraina Dzieci w Europie*' prowadzonym pod kierunkiem Pani Minister Ireny Dzierzgowskiej i Mirelli Nawrot. Dzieci brały udział w różnych konkursach i festiwalach gminnych, powiatowych i ogólnopolskich odnosząc liczne sukcesy. Placówka współpracowała z wieloma instytucjami i zakładami pracy, uczestniczyło w różnych przedsięwzięciach, uroczystościach i imprezach na rzecz środowiska lokalnego. Praca i odniesione sukcesy przedszkola były zawsze oceniane na najwyższym poziomie przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
KATEGORIA 2.
DZIAŁACZ SPOŁECZNY
Anna Szymańska
Pani Anna Szymańska przez koło 20 lat była instruktorem związku harcerstwa polskiego. Z zamiłowania prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży. Jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia Nasza Pasja, które działa na terenie Gminy Resko od grudnia 2013 roku. Siedzibą stowarzyszenia jest Zespół Szkół w Resku przy ulicy Prusa 2. Głównym bodźcem do założenia tego typu Stowarzyszenia była chęć wspierania i pomocy w rozwijaniu pasji młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy - stąd też nazwa „Nasza Pasja". Głównymi celami stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej w zakresie inicjowania, wspierania oraz pomoc w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych. ekologicznych, prozdrowotnych i sportowych na rzecz dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie utrzymuje się przede wszystkim ze składek członkowskich, życzliwości władz lokalnych i hojności sponsorów. Pani Anna Szymańska jest główną inicjatorką wielu imprez dla społeczności lokalnej w Gminie Resko i może pochwalić się kontynuacją takich przedsięwzięć jak:majowa impreza na rynku miejskim EXPO-ZDROWIE skierowana do społeczności lokalnej propagująca zdrowy tryb życia, umożliwiająca wszystkim osobom chętnym zdiagnozowania własnego stanu zdrowia poprzez wykonanie badań na poziom cukru, cholesterolu, zmierzenie wskaźnika BMI, wydolności płuc. konsultacje z rehabilitantami i fizjoterapeutami oraz lekarzami POZ.
sierpniowy Jarmark św. Bartłomieja sięgający tradycją początków ubiegłego wieku mający na celu propagowanie dawnych zwyczajów. Impreza ta odbywa się również w Resku przy Urzędzie Miejskim, na którą zapraszani są mieszkańcy i goście Gminy Resko oraz sprzedawcy.
naturalnych wyrobów i produktów propagujący zdrową żywność. Członkowie Stowarzyszenia przygotowują domowe wyroby cukiernicze i przetwory owocowo - warzywne. W trakcie trwania Jarmarku co roku odbywają się konkursy pt. „Lato zamknięte w słoiki", którego uczestnicy nagradzani są upominkami.
- grudniowa impreza dla dzieci i młodzieży pt. „W poszukiwaniu zielonej choinki". To prawdziwa świąteczno - bajkowa podróż z wieloma atrakcjami i niespodziankami dla dzieci. Atrakcją tej imprezy są stoiska tematyczne, kiermasz świąteczny, loteria fantowa, plac zabaw z wielkimi dmuchańcami, zabawy i gry z animatorami oraz kawiarenka z domowym ciastem. Na kilku stanowiskach można samodzielnie stworzyć przepiękne ozdoby i kartki świąteczne, napisać list do Św. Mikołaja, udekorować pierniczki lub zrobić pachnące mydełka.
Oprócz imprez cyklicznych organizuje akcje charytatywne na rzecz chorych i poszkodowanych, spotkania i prelekcje nt. aktywności osób starszych, pogadanki i pokazy nt. wykorzystywania ziół, zdrowego trybu życia, zbiórki korków i odpadów selektywnych, warsztaty kulinarne i inne.
Swoim zapałem potrafi zmobilizować swoich członków Stowarzyszenia do współpracy z przedsiębiorcami oraz jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego. Doceniając jej efekty lokalni przedsiębiorcy często dofinansowują działalność Stowarzyszenia. Pomimo odniesionych sukcesów w karierze zawodowej i w działalności społecznej pozostała otwarta na problemy ludzi i nie odmawia nikomu pomocy.
Anna Kobielska
Pani Anna Kobielska to bardzo aktywny i pomysłowy sołtys i dlatego lista zorganizowanych akcji, działań, turniejów, szkoleń, warsztatów, inicjatyw jest bardzo długa. Sołectwo Mieszewo podczas Gminnych Dożynek 2018 zajęło II miejsce w konkursie na ..Najaktywniejsze Sołectwo Gminy Węgorzyno" a na szczeblu powiatowym uzyskało I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Powiatu Lobeskiego 2018". Za nagrody pieniężne zdobyte za wyróżnienia w poprzednich latach wykonano tablice informacyjne na Lapidarium, oraz zdjęcia zagospodarowujące mury po PGR -rze znajdującym się w centrum wsi i nawiązują do historii Mieszewa „Mieszewo przed laty". Dla Pani Anny historia sołectwa jest na tyle istotna, że dba o kontakty z potomkami rodu von Dewitz (założycieli Messow- Mieszewa) co jakiś czas organizuje spotkania, podczas których mieszkańcy wzbogacają swoją wiedzę i przekazują ją kolejnym pokoleniom. Również w 2018 r. rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pn. „Granty Sołeckie 2018", w tym jeden grant uzyskało Sołectwo Mieszewo. Zrealizowano projekt "Szachy w plenerze - centrum rekreacji i aktywnego wypoczynku w Mieszewie". W ramach projektu powstała szachownica o wymiarach 8m x 8m. Ponadto do najważniejszych wydarzeń organizowanych przez p. Annę należą: ❖ Akcje:
> „ZAKRĘCONA AKCJA WKRĘĆ SIĘ" - czyli zbieranie nakrętek dla chorych dzieci,
> „DLA JURKA" - pomoc dla mieszkańca Mieszewa, który trafił do ośrodka dla bezdomnych,
> Listy gratulacyjne - z okazji narodzin dziecka.
- Wiązanki pożegnalne - ostatnie pożegnanie mieszkańców Mieszewa,
> Koszyczki Mieszewskie" -produkt regionalny promujący Mieszewo, wręczany podczas m.in. Lobeskiej Baby Wielkanocnej (29.03.2016r.) czy wyjazdu studyjnego do Szwecji. W koszyczkach znajdują się przetwory oraz nalewki przygotowane przez gospodynie naturalnymi metodami wg własnych receptur i miody z mieszewskich pasiek.
> Sprzedaż lal porcelanowych - dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wycieczkę dla dzieci ze świetlicy w Mieszewie i Zwierzynku.
Działania podejmowane na rzecz wsi:
Oczyszczanie pobrzeży jeziora i plaży
> Oczyszczanie terenu części parku dworskiego z samosiejek i dziko rosnących krzewów
> Stworzenie w parku miejsca odpoczynku, spotkań mieszkańców ^ Utworzenie lapidarium
W ramach grantów LGD działania aktywizujące ..Przetwór}', weki metodą tradycyjną bez konserwantów"
Organizacja imprez, które łączą pokolenia, uczą tradycji i historii:
> Aktywne ferie - spotkania z policją, strażą miejską, warsztaty dla dzieci i młodzieży,
> Warsztaty wyplatania z wikliny Rajd Pieszy na Hubertowkę, Warsztaty dla dzieci i młodzieży - robienie palm wielkanocnych, Ekologiczny pierwszy dzień ziemi, Quest Regionalny po Mieszewie > Coroczne imprezy w Mieszewie
> Dzień Seniora, Dzień Rodziny, Coroczny turniej piłki Siatkowej, Sianokosy - sierpem i kosą jak za dawnych lat, Dzień pieczonego ziemniaka, Dożynki, Andrzejki, Zabawa choinkowa, Dzień Babci i Dziadka, Pierwszy Dzień Wiosny, Odpust parafialny, Dzień Ziemi.
❖ Działania promujące sołectwo Mieszewo i gminę Węgorzyno:
> Wystawianie stoiska podczas Gminnych jak i Powiatowych Dożynek
> Wystawianie stoiska podczas Łobeskiej Baby Wielkanocnej w Łobzie
> Rajd rowerowy z Węgorzyna do Mieszewa
> Rajdy Piesze po gm. Węgorzyno,
> Loteria fantowa podczas Festynów Charytatywnych w Węgorzynie
> Stoisko podczas Festynu Trzeźwości w Węgorzynie
Pani Anna Kobielska jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszewa, ponadto pracuje w świetlicy wiejskiej w Mieszewie oraz Zwierzynku, a także bardzo angażuje się w Punkcie Przedszkolnym w Mieszewie. Pani Ania Kobielska to bardzo aktywny i pomysłowy sołtys. Chętnie włącza się i współpracuje z Gminą przy organizacji i realizacji wielu przedsięwzięć. Często jest inicjatorem nowych zadań. P. Anna inspiruje i zachęca do coraz to aktywniejszego działania. Aktywność, pomysłowość i zaangażowanie p. sołtys pozwala na realizację zadań nowych, innowacyjnych i świeżych. Podczas sztandarowej imprezy Polsko-Niemieckie Lato z Węgorzem" prowadzi grę terenową oraz przygotowuje i prezentuje pokaz mody ekologicznej.
Sołtys ma już plany na rozwój sołectwa w najbliższej przyszłości:
❖zagospodarowanie centrum wsi poprzez odtworzenie rozlewiska rzeki Ukleja,
❖stworzenie wioski tematycznej - wioska Swojskiego Jadła; bazując na koszyczkach promujących Mieszewo,
- warsztaty dla dzieci i młodzieży ekologicznej uprawy roślin i jej przetwarzania,
- budowa chodnika z miejscowości do cmentarza i na wjeździe od strony Siedlic,
- wzmocnienie drogi gruntowej prowadzącej do jeziora Okrzeja i poprawienie jej infrastruktury przy współpracy z Nadleśnictwem jako właścicielem plaży,
- wyposażyć świetlicę wiejską w urządzenia, które pozwolą mieszkańcom miło i aktywnie spędzać czas zwłaszcza zimą-stół do bilardu ,tenisa stołowego itp.
- systematycznie zagospodarowywać tereny zielone, aby upiększać i poprawiać estetykę miejscowości
Pani Anna Kobielska mimo, iż jest jednym z młodszych sołtysów to w pełni zasługuje na nagrodzenie jej wysiłku i pracy, która wymaga wiele poświęcenia i czasu. Jako prezes stowarzyszenie aplikuje o wiele dotacji na projekty związane z sołectwem. Ma wiele innowacyjnych i oryginalnych planów związanych z Mieszewem. Aby każdy miał dostęp do aktualnych informacji o działaniach sołtysa prowadzi fanpage na facebooku „Sołectwo Mieszewo** z aktywnymi informacjami.
- https://www, facebook. com/So%C5%82ectwo-Mieszewo-I55'864154536918/?fref^ts
- oraz jako aktywna świetliczanka fanpage na facebooku „Świetlica Zwierzynek-Mieszewo"
- https://www.facebook.com/%C50/o9Awiellica-Zwierzynek-Mieszewo-688889324505567/?fref=ts
Oliwer Cybulski
Oliwer Cybulski jest znanym i cenionym, a przede wszystkim czynnym sportowcem. Działa społecznie na rzecz krzewienia sportu i rekreacji. Skupił wokół siebie grupy amatorów terenowej jazdy rowerowej oraz pasjonatów tenisa ziemnego. Zorganizował działanie tych nieformalnych grup i jako prężne kluby wprowadził do TKKF Błyskawica w Łobzie. Nie tylko prowadzi te kluby, ale także zabiega o tworzenie dogodnych warunków do uprawiania tych dziedzin poprzez integrację różnych środowisk sportowych i społecznych oraz współpracę z władzami i instytucjami. Skuteczny popularyzator aktywnego trybu życia i spędzania wolnego czasu na sportowo.
Sport uprawa, krzewi i organizuje nie dla medali i miejsc na podium, lecz jako sposób spędzania wolnego czasu, rekreacji oraz kreowania inicjatyw i zjawisk społecznych dla zmiany świadomości i sposobu życia i jego jakości w naszym mieście. Dlatego jest to sport amatorski i rekreacja.
Jeden z liderów i wiceprezes stowarzyszenia Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej ..Błyskawica" w Łobzie. Założyciel i szef sekcji rowerów terenowych (MTB). współprowadzi ponadto sekcję tenisa ziemnego ..Łobez Break Point Tenis Club" oraz wspiera sekcję gier zespołowych, a także inne sekcje (np. sekcję rajdów pieszych).
Pomysłodawca i organizator Wyścigu Rowerów Terenowych "Wokół Wzgórza Rolanda". Ceniona i udana impreza od kilku lat jest ważnym punktem gminnego i powiatowego kalendarza sportowego. Udział bierze kilkudziesięciu zawodników z Łobza, powiatu łobeskiego i innych miejscowości naszego województwa. Wyścig znany jest w środowiskach kolarzy MTB poza naszym powiatem. Impreza dzieli się na wyścig główny oraz wyścig dzieci i młodzieży. Wyścig przyczynił się do odnowienia Wzgórza Rolanda i terenów sąsiednich w parku za cmentarzem w Łobzie, w tym. polany leśnej (patelni) -Polany Jahna.
Zabiega o poprawę infrastruktury sportowej w Łobzie i na terenie powiatu łobeskiego. Przyczynił się do odtworzenia kortów tenisowych na stadionie miejskim w Łobzie. Grupa pasjonatów tenisa ziemnego, której liderował O. Cybulski, przekonała władze miasta do projektu odnowy kortów. Członkowie tworzącego się „Łobez Break Point Tenis Club" odbudowali korty własnymi siłami, społecznie. Od tamtej pory życie sportowe tętni na kortach od wiosny do jesieni. W pozostałym okresie, za sprawą O. Cybulskiego, tenis dzieje się na hali widowiskowo-sportowej w Łobzie.
W okresie ferii zimowych O. Cybulski prowadzi społecznie na hali zajęcia i treningi tenisa ziemnego, mające na celu zapoznanie się zainteresowanych z podstawami tej dyscypliny sportu oraz doskonalenie gry. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Organizator udanych i ciekawych imprez sportowych i rekreacyjnych, m.in. rowerowych, tenisa zimnego, piłki nożnej i in. W roku 2018 i w latach poprzednich zorganizował bądź współorganizował ponad 10 imprez dla mieszkańców Łobza, powiatu łobeskiego oraz gości z regionu i kraju. Angażuje się w wiele ważnych przedsięwzięć sportowych „Błyskawicy" oraz innych klubów i stowarzyszeń na terenie powiatu łobeskiego, np.
Piknik Sportowo-Rekreacyjny TKKF
Turniej Tenisa Ziemnego o Mistrzostwo Powiatu Łobeskiego
Łobeska Liga Tenisa Ziemnego
Turnieje Piłki Nożnej Oldbojów.
Uhonorowany w kwietniu 2016 r. na Gali Sportu Powiatu Łobeskiego jako Animator Sportu.
KATEGORIA 3.
KULTURA I SZTUKA
Jadwiga i Jerzy Mechlińscy
J.J Mechlińscy są właścicielami księgarni WSPÓŁCZESNA w Łobzie. Księgarnia jest miejscem upowszechniania kultury w postaci sprzedaży książek : naukowych, historycznych, poezji, beletrystyki, literatury faktu, encyklopedii, leksykonów, dla dzieci, podręczników na wszystkie poziomy nauczania. Oprócz książek sprzedawane są również reprodukcje i wyroby rękodzieła artystycznego. W księgarni odbywały się spotkania autorskie i z właścicielami Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley. Wydawane książki są małymi dziełami sztuki, między innymi oprawione w skórę i ozdobione kamieniami szlachetnymi. Jerzy Mechliński jest wydawcą książki „Historia miasta Labes - Łobez na Pomorzu Zachodnim" w 2009r. i „Łabuź Leona" wspólnie z Żebraczą inicjatywą Wydawniczą Klubu Literackiego „Łabuź" w 2010r. Dużym wydarzeniem było sprowadzenie w roku 2017 wystawy „Z Kaszubsko - Słowiańskich i Polskich Losów Pomorza Zachodniego". Była ona prezentowana w sali wystawowej Biblioteki Miejskiej w Łobzie. Na moje zaproszenie dwukrotnie był w Łobzie z wykładem pt. „Budowanie polskiego regionu na Pomorzu Zachodnim" prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski. W dniu 17.12.2018r. na moje zaproszenie przyjechał do Łobza red. Marek Osajda i zaprezentował swój film o wspaniałej śpiewaczce Irenie Brodzińskiej. Za swoją działalność otrzymałem wyróżnienia :
> GRYF POMORSKI złoty - 29.01.1990r. Prezydium WRN
> MEDAL ZŁOTY ZA DŁOGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - 29.11.2013r. Prezydent RP B. Komorowski
> Odznaka honorowa ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ -6.11.2014r. MKIDN prof. M. Omilanowska
> Odznaka honorowa ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ -7.12.2016r. MKIDN prof. P. Gliński
Leszek Adamkowicz
Leszek Adamkowicz , 55-letni mieszkaniec Łobza. Urodzony w rodzinnej miejscowości (Łobez). Aktywny Członek Młodzieżowej Orkiestry Dętej słynącej z urozmaiconych koncertów na kontynencie Europejskim. Często też wspiera swoim talentem święta państwowe i kościelne w akompaniamencie "Młodzieżowej Orkiestry Dętej". Miłośnik natury, muzyki .
Od dziecka towarzyszy mu muzyka, a od młodzieńczych lat grywał w zespołach. Człowiek o wielu talentach, amatorski śpiewak, muzyk, kierowca obecnie przedstawiciel handlowy. Ale przede wszystkim kochający mąż i ojciec. Od młodzieńczych lat również wielki miłośnik koni. Uczestniczył w wielu zawodach w powożeniu jako luzak w parze ze Zbyszkiem Brzoskowskim na całym świecie. Gdzie zdobywali wysokie pozycje . Jako śpiewak występował z takimi grupami jak Kapela Podwórkowa „paprykarze”; Kapela Łobuziacy oraz „ Sprint Band” . Brał udział w konkursie Muzyków Prawdziwych w filharmonii Szczecińskiej gdzie zdobył wyróżnienie. Leszek jest osobą aktywną muzycznie, mimo iż, jest to muzyka amatorska, kocha to co robi i świetnie mu to wychodzi. We wszystkich pomysłach wspiera go rodzina i bliscy. Przyjacielski, pracowity oraz pomocny to cały ON. To cały Leszek.
Gminne Centrum Kiltury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym jest instytucją , która działa stosunkowo krótko ( 6,5 roku), a mimo to ma już na koncie wiele sukcesów. Jednym z ważniejszych zadań instytucji kultury, świadomości z nią związanej, a co za tym idzie, także .lub przede wszystkim, integracja społeczności. GCK i BP wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, prowadząc skuteczny dialog, którego są:
1. Projekty unijne:
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym było organizatorem wielu projektów, pozyskanych ze środków unijnych. Pierwszy z nich o nazwie „Piękna kobieta to ja" zrealizowany został w okresie 01.04.2013r. - 30.11.2013r. Polegał on na nauce obcinania, modelowania fryzur oraz na warsztatach kosmetycznych, czyli dbanie o wygląd skóry twarzy i paznokci. Był skierowany przede wszystkim dla osób 50+, ale również dla osób młodszych. Kolejny projekt „Daj sobie szansę" trwał od 01.08.2013r. do 31.12.2013 r. Polegał on na nauce i obsłudze komputera oraz Internetu. Ze szkolenia skorzystało 14 osób w wieku 18-25 lat.
Ostatnim projektem unijnym roku 2013 był „Radowski Kociołek - organizacja Dożynek Gminnym 2013 w miejscowości Radowo Małe". Realizacji przedsięwzięcia odbyła się 7.09.2013r. Dożynki są imprezą cykliczną. Mają na celu utrzymanie lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów, ukoronowanie całorocznej, ciężkiej pracy rolników, a przy tym dobrą zabawę.
Dnia 20.09.2014r. odbyło się „Powiatowo - Gminne Święto Chleba w Radowie Małym", polegające na kultywowaniu tradycji obrzędowych dożynek, na które także pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej.
W roku 2015 pierwszym zrealizowanym projektem były warsztaty fotograficzno-dziennikarskie pod nazwą „Gmina Radowo Małe w obiektywie-historia obiektów sakralnych, pałaców i ciekawych miejsc jako źródło tożsamości kulturalnej -organizacja warsztatów fotograficzno-dziennikarskich". Celem przedsięwzięcia była Aktywizacja młodzieży i podniesienie jakości życia społeczności lokalnej oraz promocja lokalnych walorów. W wyniku przeprowadzonego projektu zostały wydrukowane kalendarze i katalogi informacyjne o zabytkach i ciekawych miejscach znajdujących się na terenie Gminy Radowo Małe. Poprzez realizację warsztatów fotograficzno-dziennikarskich uczestnicy nabyli nowe umiejętności i poznali historię obiektów sakralnych, pałaców i ciekawych miejsc, które tworzą historię regionu. W projekcie uczestniczyło 12 osób. Uwieńczeniem przedsięwzięcia był przygotowany wernisaż oraz uroczyste podziękowanie uczestnikom projektu. Dzięki wernisażowi uczestnicy mogli się pochwalić tym czego się nauczyli podczas zajęć. Przeprowadzono 8 spotkań warsztatowych.
2. Warsztaty:
W czerwcu 2014r. odbyły się warsztaty fotograficzne, mające na celu naukę robienia zdjęć w zwolnionym tempie. Technika ta pozwala na uchwycenie w kilku klatkach jednego ujęcia fotograficznego.
01.08.2014r. przeprowadzone zostały warsztaty o nazwie „Dawno temu na wsi od kuchni - warsztaty". W warsztatach tych miała możliwość wziąć udział 40 osobowa grupa z Gminy Radowo Małe, która mogła pojechać na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego HUSKY w Darszycach. Przeprowadzone tam warsztaty polegały na realizacji lekcji historii dziedzictwa kulturowego - zapoznanie się z procesem tworzenia tradycji wiejskiej. Uczestnicy brali czynny udział w warsztatach kulinarnych - co można zrobić z mleka i dobrodziejstw natury w domowych warunkach. Wszyscy uczestnicy: doili krowę, kisili ogórki, przetapiali smalec, smażyli racuchy, piekli kiełbaski, parowali ziemniaki, robili twaróg. W programie nie zabrakło karmienia zwierząt, przejażdżki konikiem i powozem oraz zabaw. Fundusze na wyżej wymieniony projekt pozyskane zostały przez grupę nieformalną „Aktywna Wieś".
W dniach 4.08.2014r. i 05.08.2014r. zrealizowany został projekt pod nazwą „Integracja dorosłych i dzieci w dostępie do komputera i Internetu". Uczestnicy uczyli się obsługi edytora tekstu MS Word, zarządzania plikami i folderami, korzystanie z poczty e-mail, przeglądarki internetowej oraz tabletu z systemem operacyjnym android. Każdy z uczestników nauczył się również obsługi drukarki, pendrive oraz nagrywania płyt CD i DVD.
24.03.2015r. - 25.03.2015r. zostały przeprowadzone warsztaty pod nazwą „Wielkanocne tradycje zdobienia jaj". Wniosek o dofinansowanie działania aktywizującego w ramach partnerstwa z Lokalną Grupą Działania Centrum Inicjatyw Wiejskich złożyła Grupa Nieformalna „Aktywna Wieś". Przeprowadzone zajęcia polegały na realizacji lekcji historii dziedzictwa kulturowego - zapoznanie się z procesem tworzenia tradycji Wielkanocnych. Uczestnicy brali czynny udział w warsztatach rękodzieła - tradycyjne pisanie jaj woskiem, wydrapywanie i barwienie w naturalnych wywarach.
18.06.2015r. odbyły się warsztaty z tkactwa. Warsztaty skierowane były do wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z tkactwem. Przybyłe panie nabyły wiedzę i umiejętności w tkaniu na ramie tkackiej, w technice kilimowej, gobelinowej lub dywanowej.
W dniach 10.06.2016r. i 10.06.2016r. przeprowadzone zostały warsztaty z haftu wstążeczkowego w ramach imprezy Parasol dla Kultury „Łobziuki". W warsztatach wzięło udział 15 pań, które z zainteresowaniem i chęcią uczyły się owej techniki, polegającej na wyszywaniu na płótnie obrazków oraz motywów wstążkami. 05.08.2016r. zrealizowany został wniosek Działania Aktywizującego 2016. Przeprowadzone warsztaty polegały na realizacji lekcji historii dziedzictwa kulturowego, zapoznanie się z procesem tworzenia haftu.
3. W Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Radowie Małym każdego roku od października do maja przeprowadzany jest wachlarz zajęć dla dzieci i dorosłych, w którego skład wchodzą:
- zajęcia kulinarne, na których dzieci uczą się gotować oraz piec różnego rodzaju pyszności,
- zajęcia plastyczne, podczas których nasi milusińscy tworzą prace plastyczne, wykorzystując przy tym różnorakie techniki,
rękodzieło dla dorosłych, na których spotykają się panie i wykonują przepiękne rzeczy ciekawymi technikami np. patchwork, decoupage i wiele innych,
rytmika, gdzie jest czas na fajną zabawę i aktywne spędzenie czasu,
nauka gry na instrumentach oraz zajęcia wokalne, w trakcie których dzieci uczą się grać na instrumentach, które je interesują, a także ćwiczą swój wokal,
zajęcia teatralne, w czasie których nasi mali aktorzy uczą się pracy na scenie
- fitness, gdzie panie wykonują ćwiczenia na różne partie ciała i aktywnie spędzają czas.
Rękodzieło to zajęcia dla pań lubiących tworzyć. Są to cotygodniowe spotkania, podczas których uczestniczki wykonują prace zaplanowane na poprzednich zajęciach. Dzięki tym warsztatom mają możliwość nauki wielu ciekawych rzeczy takich jak szycie na maszynie, zdobieniu prac metodą decoupage, zdobienia jaj, bombek różnymi technikami, patchworkowanie, tworzenie ikon, sianoploty, kultywowanie tradycji wiejskich, kulinarnych specjałów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, świątecznych, rękodzielniczych i wielu, wielu innych. Jest to też czas, w którym mogą oderwać się od spraw przyziemnych, zapomnieć o problemach dnia codziennego i spożytkować popołudnie w miłej i przyjaznej atmosferze. Więc jak najbardziej owe spotkania podciągnąć można pod nazwę Koło Gospodyń Wiejskich.
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna wraz z Urzędem Gminy w Radowie Małym są organizatorami imprez plenerowych takich jak ..Dożynki Gminne" oraz „Radowski Kociołek-Sydonia". Są to spotkania cykliczne, integrujące lokalną społeczność.
Dożynki to Święto Chleba, które ma na celu utrzymanie lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów, ukoronowanie całorocznej, ciężkiej pracy rolników, a przy tym dobrą zabawę. Uroczystość rozpoczyna Msza Święta plenerowa, a tuż po niej Starości Dożynek wręczają na ręce włodarza Gminy Radowo Małe bochen chleba, który dzieli go sprawiedliwie wśród wszystkich przybyłych. W trakcie trwania imprezy jest również czas na rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejsze stoisko dożynkowe, najładniejszy wieniec dożynkowy, piękną posesję, najbardziej zadbaną wieś. Wyżej wymienione konkursy mają na celu kultywowanie oraz popularyzowanie najbardziej wartościowych i żywych tradycji ludowych oraz najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej. Jest to również doskonały czas i miejsce na promocję produktów lokalnych. Podczas Święta Plonów organizowane są zawsze dla chętnych sołectw ..Potyczki Sołeckie", które mają na celu dobrą zabawę i zasady zdrowego współzawodnictwa. Całość przedsięwzięcia jest utrzymana w stylu rustykalnym poprzez występy zespołów ludowych.
Drugą największą lokalną imprezą jest „Radowski Kociołek-Sydonia". Jest to przedsięwzięcie o charakterze historycznym, nad którym patronat sprawuje Starosta Powiatu Łobeskiego. To wydarzenie upamiętniające żywot niezwykłej postaci Pomorza Zachodniego Sydoni Von Borek, urodzonej i zamieszkującej niegdyś w Strzmielu. Oprawę całej uroczystości utrzymaną w stylu średniowiecznym zabezpiecza co roku Grupa Odtwórstwa Historycznego „Belhird" z Białogardu serwując zabawy, konkurencje, mini warsztaty, zbroje oraz pokaz walki. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest zawsze widowisko pt. „Żywot Sydonu von Borek" przygotowane przez grupę ŚWIATŁOGIEŃ LED&FIRESHOW ze Szczecina przedstawienie teatralne przeplatane jest elementami wizualnymi, świetlnymi i ogniowymi oraz elementami akrobatyki .
Nieodłącznym elementem obu gminnych imprez jest organizacja zabawy pod gwiazdami dla mieszkańców.
6. GCKiBP w Radowie Małym jest organizatorem corocznych wydarzeń
okolicznościowych takich jak: Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet,
Dzień Sołtysa, Niezapominajkowy Dzień Matki, Dziecka i Ojca, 11 listopada - Święto
Niepodległości, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Spotkanie z Mikołajem.
Na wyżej wymienione wydarzenia przygotowywane są inscenizacje i montaże słowno-muzyczne, w których biorą udział dzieci uczęszczające na zajęcia teatralne, muzyczne oraz wokalne do GCK. Ponadto organizowane są także:
Akcja Zima, podczas której zapewniamy rozrywkę i zajęcia naszym milusińskim podczas ferii zimowych, organizując:
gry i zabawy,
szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej,
-zajęcia muzyczne, sportowe, manualne, kulinarne
- przedstawienia z zaprzyjaźnionym teatrem KRAK-ART z Krakowa.
Akcja Lato, to czas wakacji, w trakcie których organizujemy:
wycieczki (Międzyzdroje, Ogrody Tematyczne HORTULUS w Dobrzycy, Bałtycki Park Dinozaurów i Safari Wrzosowo, Park Rozrywki - Dziki Zachód Zieleniewo
festyny rodzinne, integrujące mieszkańców Sołectw z terenu Gminy Radowo Małe
koncerty (Rendez Vous z Violetta i koncert piosenek Anny Jantar)
teatrzyki (Blaszany Bębenek z Trzebini oraz KRAK-ART z Krakowa)
wakacyjna przygoda z QUESTEM
warsztaty ORIFLAME
spotkanie z dietetykiem
GCK bierze czynny udział w Organizacji stoisk promujących Gminę Radowo Małe:
- Łobeska Baba Wielkanocna, Powiatowe Dożynki, Łobziuki „Parasol dla Kultury"
Inne:
spotkania autorskie z Panem Wiesławem Drabikiem oraz Panią Dorotą Schrammek, akcja oddawania krwi, warsztaty z sianoplotów, wystawy zdjęć, konkursy (wielkanocne, bożonarodzeniowe, ortograficzne, plastyczne), Krokusowa Rewolucja
7. GCKiBP w Radowie Małym współpracuje z Sołtysami Gminy Radowo Małe, współorganizując :
integracyjne, letnie spotkania w plenerze, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i osób dorosłych, przedstawienia interaktywne, Mikołajki, Andrzejki, Dzień Dziecka
W grudniu 2018 roku przy GCKiBP zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich. Głównym celem ww. Koła gospodyń jest dbałość o kulturę i tradycję regionu.
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym stanowi swojego rodzaju inkubator tradycji i wydarzeń kulturalnych.
KATEGORIA 4.
TURYSTYKA
Wiesława Piećko
Wiesława Piećko jest reżyserem filmowym . Od ponad 20 lat związana z Ziemią Łobeską . Początkowo przyjeżdżała tu jako reportażystka i dziennikarka Telewizji Polskiej. Następnie zamieszkała w Boninie koło Łobza .Dzięki inspiracjom czerpanym ze spotykanych tu ludzi oraz otaczającej to miejsce niezwykłej przyrody powstaje wiele nagradzanych na festiwalach krajowych i zagranicznych filmów dokumentalnych, których jest autorem i producentem.
W 2007 roku temu stanęła na czele Fundacji Bonin działającej w dawnym Zakładzie Treningowym Ogierów , gdzie konie trenowane są od ponad stu lat do dziś.
Decyzją właściciela zabytkowy dwór w Boninie stał się otwarty na potrzeby mieszkańców Ziemi Łobeskiej. Dzięki wyjątkowym walorom historyczno-przyrodniczym siedziba Fundacji, wpisana do Rejestru Zabytków jako zespół dworsko-folwarczno-parkowy, jest ważna w życiu społeczno-kulturalnym i turystycznym powiatu łobeskiego. Realizowanych jest tu wiele cennych inicjatyw kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. W ramach działającej Fundacji Bonin organizowane są spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy oraz liczne pokazy filmowe, w których uczestniczą mieszkańcy powiatu, ale także zaproszeni goście z kraju i z zagranicy. Integralną częścią każdej aktywności jest kultywowanie tradycji jeździeckich oraz historycznych tego miejsca, czyniąc je wyjątkowym na mapie Pomorza Zachodniego i Kraju.
Robert Wrzeszcz
Pan Robert Wrzeszcz jest sołtysem sołectwa Wiewiecko. W skład sołectwa Wiewiecko wchodzi miejscowość Ginawa i Wiewiecko. Mieszkańcy wsi Wiewiecko to bardzo czynna i aktywna wspólnota, która chętnie uczestniczy w życiu społecznym wsi zakładając własne inicjatywy na rzecz podnoszenia estetyki i dbałości o kształtowanie krajobrazu oraz wizerunku przestrzeni wiejskiej. Mieszkańcy promują sołectwo organizując rajdy piesze po ciekawych miejscach w sołectwie. Biorą udział w imprezach organizowanych przez Gminę jak i Powiat. Mieszkańcy zainicjowali naprawę dróg, sami podczas prac społecznych rozplanowywali materiał do naprawy drogi. Wieś przeszła rewitalizację - doposażenie istniejącego placu integracyjnego z boiskiem do piłki nożnej w tym budowa wiaty, postawienie bramek do piłki nożnej, ławek oraz pergoli. Wzdłuż miejscowości przy dr 20 biegnie nowo wybudowany chodnik do przystanków autobusowych. We wsi istnieje nowo założona przez mieszkańców aleja różana. We wsi Wiewiecko nie ma kościoła, sołtys wraz z rodziną wykonał kapliczkę dla mieszkańców w ramach kultu religijnego i pozostawienia śladu przyszłym pokoleniom. Mieszkańcy gromadzą się wspólnie przy niej podczas nabożeństw. Spotkania w tym miejscu mieszkańców to sw7ego rodzaju wyjątkowo atrakcyjne walory integracyjne i kulturotwórcze.
W roku 2018 sołtys dokonał montażu tabliczek z nazwami Góra Zamkowa. Park Dworski, Grodzisko oraz z nr posesji w którym kierunku znajdują się posesji.
Elżbieta Jankowska - Kogut
Elżbieta Jankowska-Kogut jest znanym i cenionym popularyzatorem turystyki i rekreacji na terenie Powiatu Łobeskiego. Regionalistka. Licencjonowany pilot wycieczek turystycznych. Pasjonatka Ziemi Łobeskiej. Tworzone przez E. Jankowską-Kogut wydarzenia zapewniają doskonałą promocję walorów turystyczno-przyrodniczych powiatu łobeskiego.
Od roku 2008 jest animatorką różnorodnych wydarzeń turystycznych, skierowanych do mieszkańców Łobza i powiatu łobeskiego:
rajdów pieszych
rajdów rowerowych
zajęć nordic walking
wycieczek po rzekach (chodzenie po rzece)
warsztatów turystyczno-przyrodniczych.
Wieloletni działacz łobeskich stowarzyszeń, zajmujących się organizowaniem i promowaniem turystyki regionalnej:
członek Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Łobeskiego
członek Zarządu Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Błyskawica"
w Łobzie, w którym szefuje sekcji 'Turystyka piesza' oraz wspomaga inne sekcje.
Ambasadorka Ziemi Łobeskiej. W ramach TKKF Błyskawica Łobez, wspólnie z mężem Adamem Kogutem, organizuje cykliczne rajdy piesze, przyciągające turystów z całego regionu. Poza piechurami z powiatu łobeskiego. przyjeżdżają także mieszkańcy Szczecina, Stargardu, Koszalina, Maszewa, Kamienia Pom., Drawska Pom. i Ińska. W roku 2018 odbyły się:
w lutym - rajd pieszy „Na kąpiel morsów" - udział wzięło 154 osoby
w kwietniu - XIV Wiosenny Rajd Pieszy po Ziemi Łobeskiej „Łabędzie i Kraina Stusiekiernastu Oczek" - udział wzięło 195 osób
w listopadzie - IX rajd pieszy „Ło-Ba-Je" - udział wzięło 123 osoby.
Elżbieta Jankowska-Kogut jest pomysłodawcą i realizatorem pieszych, znakowanych szlaków turystycznych, składających się na sieć szlaków turystycznych.
KATEGORIA 5.
STOWARZYSZENIE / INSTYTUACJA NA MEDAL
Ochotnicza Straż Pożarna Resko
Swoją działalnością zapobiega pożarom oraz współdziała w tym zakresie z Państwowa Strażą Pożarna w Łobzie, organami samorządowymi (starostwem łobeskim, gminą Resko) i innymi podmiotami,
Bierze udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń. Wykonuje zadania wynikające z przepisów o ochronie przeciwpożarowej. Informuje ludność o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi. Upowszechnia, w szczególności wśród członków, kulturę fizyczną i sport oraz prowadzi działalność kulturalną i oświatową w całym powiecie łobeskim. Wspomaga rozwój społeczności lokalnych na terenie gminy, całego powiatu i województwa.
Ochotnicza Straż Pożarna Resko to nieodłączny element lokalnej społeczności. OSP działa na zasadach ustawy o stowarzyszeniach oraz w oparciu o ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Nie jest to etatowa straż pożarna w pełnym tego słowa znaczeniu, więc nowy sprzęt, utrzymanie remizy odbywa się z subwencji MSWiA oraz z dotacji samorządu lokalnego. Pracę i zaangażowanie strażaków z OSP należy docenić tym bardziej, że są to ludzie prowadzący normalne życie, pracujący zawodowo. Na ratowanie innych i gaszenie pożarów poświęcają każdą wolną chwilę. W większości druhowie pracują poza miejscem zamieszkania.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że strażacy - ochotnicy nie tylko wyjeżdżają do zdarzeń na dźwięk syreny ale także muszą się szkolić, ćwiczyć z coraz to nowocześniejszym sprzętem, aby w trakcie działań móc w pełni wykorzystać potencjał ratowniczy posiadanego sprzętu i udzielić profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym.
Aktualnie w OSP Resko zrzeszonych jest 25 członków czynnych, z czego 18 druhów może uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Średnio odnotowuje się od 100 do 150 akcji ratunkowych rocznie. OSP Resko posiada 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Druhowie bardzo często udzielają się społecznie wspierając lokalną ludność, począwszy od udziału w akcjach charytatywnych takich, jak „Łobeska Baba Wielkanocna", „ŁOBZIUKI", 15-lecie Powiatu, Dożynki Powiatowe, wspieranie ogólnopolskiego finału WOSP do czynnego udziału w świętach kościelnych, państwowych i wszystkich imprezach gminnych. Na szczeblu wojewódzkim OSP Resko organizowała kilkakrotnie Wojewódzki Turniej Wiedzy Pożarniczej, Posiedzenia Zarządów Wojewódzkich OSP, pokaz sprzętu pożarniczego dla dzieci społeczności lokalnej w Szczecinie. Druhowie z OSP w Resku również edukują lokalną młodzież odwiedzając przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja czy młodzież ze szkół średnich, w których organizowane są różne „pogadanki".
Bycie strażakiem ochotnikiem to nie praca, to służba dla drugiego człowieka. Strażak z OSP pracuje 24h na dobę, w każdej chwili gotowy jest stawić się na alarm i wyjechać na akcję. Służyć w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej oznacza służyć ludziom, stać na straży bezpieczeństwa oraz działać w myśl strażackiej maksymy: ..Bogu na chwałę, ludziom na pożytek!". Bycie strażakiem zobowiązuje do poświęcania się dla społeczeństwa, jednostki oraz do pracy nad własną osobą. Strażakowi podczas wypełniania powierzonych obowiązków towarzyszy myśl, że wszystko, co robi, robi dla innych, a zdobyte doświadczenie i zaufanie ludzi pozytywnie wpływa na jego osobowość i jeszcze mocniej motywuje do dalszego działania.
Wśród organizacji społecznych działających na terenie gminy, powiatu i województwa na szczególną uwagę zasługuje Ochotnicza Straż Pożarna w Resku. Wyróżnienie strażaków będzie ważnym elementem motywacyjnym do lepszych i skuteczniejszych działań.
Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra
Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra to 7 osobowe stowarzyszenie zwykłe działające na terenie gminy Dobra od ponad roku.
Działania stowarzyszenia tak naprawdę nie oficjalnie zaczęło się już na początku roku, 2016 kiedy został zorganizowany pierwszy piknik Rodzinny w Dobrej, impreza ta doczekała się już drugiej edycji, przy której wspierał nas Starosta Powiatu Lobeskiego.
10 grudnia 2017 r. był dniem, w którym stowarzyszenie zrobiło coś wspaniałego. Współorganizowało akcję charytatywną dla małego Lucka. Udało się im uzbierać nie bagatelną sumę 26 326.50 zł. Dodatkowo zorganizowali zbiórkę pieniędzy w Szkole Podstawowej w Dobrej, która również cieszyła cię bardzo wielkim zainteresowaniem przez dzieci.
W dniu 10 stycznia 2018 roku stowarzyszenie pozyskało cztery zestawy komputerów DELL, które przekazało Szkole Podstawowej w Dobrej im. Polskich Olimpijczyków.
Wzięli udział w akcji PIS,, Książka dla Rodaka " przekazali pokaźną ilość książek na ręce Doberskiego przedstawiciela PIS Kazimierza Łojka.
Jako stowarzyszenie podjęli się zebrania ponad 400 podpisów na wykonanie przejścia przy przedszkolu miejskim. Mimo tak pokaźnego wsparcia nic nie udało się im w tej sprawie zrobić, mimo, że kosztowało ich to sporo pracy.
Przy każdej akcji stowarzyszenie rozdaje ogromną ilość własnoręcznie robionych bransoletek, które zawsze wzbudzają uśmiech na twarzach kobiet. Na specjalną prośbę katechetki ze Szkoły Podstawowej wykonali również własnoręcznie wykonane kolorowe różańce.
14-15 kwietnia 2018 to dzień, w którym stowarzyszenie podjęło inicjatywę związaną z Bankiem Żywności w Nowych Bielicach. Stowarzyszenie rozdało najbardziej potrzebującym 21 ton żywności wartej 98 tyś zł. Przy tej akcji pomagali im radni, sołtysi, nauczyciele ich rodziny z dziećmi. Po raz kolejny widząc szczęście osób obdarowanych stowarzyszenie podjęło kolejną inicjatywę w nowym roku wydawczym. Tym razem rozdali podobną liczbę żywności przed samymi świętami Bożego Narodzenia 18-19 grudnia. Liczba beneficjentów przekroczyła 1200 osób.
Stowarzyszenie również zorganizowało dla mieszkańców dwa spotkania pod nazwą,, Warsztaty Kulinarne", które cieszyły się ogromną frekwencją. Warsztaty uczyły w jaki sposób nie marnować żywności, jakie wspaniałe dania mogą powstać z prostych składników oraz jak szybko można zrobić pyszną przekąskę.
24 czerwca 2018r. odbyła się II Edycja Pikniku Rodzinnego, którego patronatem został Starosta Powiatu Łobeskiego. Przy tej edycji rozbudowano piknik o nazwę,, Bezpieczne wakacje" oraz z tym związane inicjatywy. Policja, Straż Pożarna, Ośrodek Ruchu Drogowego wsparł naszą inicjatywę.
Członkowie Stowarzyszenia wsparli akcję Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat organizowaną przez stowarzyszenie Polites ze Szczecina.
W czasie FIFA WORLD CAP RUSSIA 2018 zorganizowali strefę kibica, dzięki której kilkunastu mieszkańców zbierało się i mogło podziwiać poczynania piłkarskie.
Stowarzyszenie pomaga, wspiera inicjatywy organizowane przez gminę Dobra oraz sołtysów, Jarmark Dobropolski, Noc Świętojańska. Organizacja zabaw dla dzieci oraz konkurencji dla dorosłych to dla nich wielka frajda.
Po prośbie Związków Zawodowych Służby Więziennej w Nowogardzie Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra wsparła organizowaną przez Związki imprezę pod nazwą,, Dzień Dziecka", umilając czas dzieciom jak i dorosłym. Dodatkowo służyli swoim środkiem transportu poprzez przewożenie ławek, stołów, namiotów itp.
W dniu 18.07.2018 Stowarzyszenie przekazało Sołectwu Tucze zestaw stolarki okiennej o wartości 17 763,20 zł. Okna i drzwi zostaną rozdysponowane pomiędzy OSP Tucze, która buduje właśnie nową remizę oraz mieszkańcami całej gminy.
Przy współpracy z Biblioteką Miejskiej w Dobrej stowarzyszenie pomogło w uprzątnięciu Biblioteki Miejskiej. Wynieśli ogromną ilość zniszczonych i niepotrzebnych już książek.
Stowarzyszenie zaprosiło do Filharmonii Szczecińskiej seniorów, aby posłuchać Orkiestry Symfonicznej. Wyjazd pod nazwą,, LimuzynkąDo Filharmonii" został zorganizowany dla 50 osób. Zapewnienia Stowarzyszenia są takie, że to nie pierwszy i ostatni wyjazd zorganizowany w gminie Dobra.
Kolejną akcją, w której stowarzyszenie Łączy Nas Dobra wzięło udział to akcja,, Godzina dla Mieszkańca". Akcja, która miała wzbudzić w mieszkańcach Dobrej uśmiech na twarzy. W dniu 27.10.2018r. Stowarzyszenie rozdawało przepiękne bukiety słoneczników, bransoletki, elementy odblaskowe, kwiaty doniczkowe i mięciutkie maskotki dla najmłodszych. Decyzją Komisji Konkursowej w składzie: Pani Magdalena Błaszczyk - Dyrektor Biura Dialogu
Obywatelskiego Miasta Szczecin, Pani Magdalena Pieczyńska reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Pani Magdalena Samul - Szerwińska z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pani Mira Soerensen i Pani Efi Makamtzi -wolontariuszki europejskie Stowarzyszenie zostało nagrodzone wyróżnieniem.
Wszelkie informacje zawarte w nominacji odnaleźć można na https://www.facebook.com/%C5%81 %C4%85czy-Nas-Dobra-317537635389985/ tam również doniesienia do instytucji z którymi stowarzyszenie podjęło już współpracę. Jednocześnie informuje, że miło było mi pisać o poczynaniach Stowarzyszenia Łączy Nas Dobra. To kilku społeczników, którzy dają od siebie maksimum. Chętnie biorą udział w każdej akcji, niosą pomoc a zapłatą za ich pracę i dobro jest uśmiech, szczęście każdego z nas.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Orle i okolic "Żyj Lepiej"
Stowarzyszenie rozwoju wsi Orle i okolic "Żyj lepiej" zawiązało się w 2012 roku. Założycielami byli Zofia Dużyńska, Jan Zdanowicz i Piotr Jędrzejczak.
Swoją działalność Stowarzyszenie rozpoczęło jednak dużo wcześniej nieformalnie za sprawą Pani Prezes Zofii Dużyńskiej.
Stowarzyszenie od 10 lat organizuje Festyn Dar Serca, w którym uczestniczą dzieci i młodzież z terenu całego powiatu. Uczestnictwo w festynie i wszystkie atrakcje są całkowicie darmowe. W zeszłym roku patronką festynu była Pani Ewa Durska wielokrotna złota medalistka paraolimpiad w pchnięciu kulą. Stowarzyszenie odwiedzili również wolontariusze z Chin, Azerbejdżanu, Rumuni, Niemiec, dzięki uczestnictwu w programie Pomorze Pomoże.
Od kilku lat stowarzyszenie wspiera również (w różnych formach) niepełnosprawne osoby z terenu gminy Radowo Małe.
Drugi rok z rzędu Stowarzyszenie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Masz Głos organizowanej przez Fundacje Batorego. W ubiegłym roku za działalność jako jedyne stowarzyszenie w województwie zachodniopomorskim zostało wyróżnione. Stowarzyszenie organizuje również pomoc żywnościową dla mieszkańców gminy. W zeszłym roku udzielono pomocy na kwotę 300 tyś. zł
Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami lokalnymi o zasięgu krajowym jak WatchdogPolska i Stowarzyszenie Polites.
Stowarzyszenie stawiamy na rozwój obszarów wiejskich i podnoszenie świadomości obywatelskiej mieszkańców.
KATEGORIA 6.
AKTYWNY WOLONTARIUSZ
Bartosz Daśko
Bartosz jest zaangażowany w działalność wolontariatu na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od roku 2014 kwestował w Resku zbierając rokrocznie największą sumę pieniędzy spośród wszystkich wolontariuszy. W roku 2018 postawa Bartka został doceniona w szczególny sposób. Bartosz kwestował wówczas na ulicach Warszawy, został zaproszony, bowiem przez Jurka Owsiaka do Sztabu Głównego WOSP w stolicy. Z Warszawy przywiózł oryginalne autografy głównego dyrygenta orkiestry - Jurka Owsiaka, które przeznaczył na licytację podczas 27. Finału WOŚP w Centrum Kultury w Resku. Podczas Finałów WOSP w Resku brał udział również w programie artystycznym wykonując utwory zespołu Dżem. Wielokrotnie przeznaczał na licytację różne gadżety i wraz z mamą brał aktywny udział w licytacjach.
W szkole, do której Bartek uczęszcza nieustannie włącza się w działalność charytatywną i działalność wolontariatu. Systematycznie zbiera największą ilość plastikowych korków ze wszystkich uczniów Zespołu Szkół, chętnie przekazuje artykuły dla zwierząt ze schroniska w akcji „Paczka dla Ciapka". Pomaga Polakom mieszkającym na wschodzie w ramach akcji Kuratorium Oświaty w Szczecinie „Paka dla Rodaka". Udziela również finansowego wsparcia podopiecznym Domu Dziecka w Gryficach.
Hobby Bartka jest fotografia dlatego też Bartek czynnie uczestniczy w życiu szkoły i gminy zapewniając oprawę fotograficzną różnym uroczystościom. W roku 2018 miał swoją wystawę fotografii w Centrum Kultury w Resku. Na Facebooku prowadzi własny blog https://www.facebook.com/zycieoczaminiepełnospravvneiio/ w którym pokazuje poprzez pryzmat swoich doświadczeń problemy osób niepełnosprawnych.
Jest osobą szczególnie wrażliwą na cierpienie drugiego człowieka, nie potrafi przejść obojętnie wobec potrzebujących pomocy i wsparcia. Podczas częstych pobytów w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest Dobrym Duchem dla wielu małych pacjentów potrzebujących wsparcia, niesie im pomoc i zaraża dobrym humorem i optymizmem. Bartosz to osoba, która zasługuje na wyróżnienie i docenienie, a Smok Powiatu byłby dla niego wielką motywacją do dalszej pracy i nagrodą za to, co już zrobił i nadal robi dla innych.
Kamil Adamek
Kamil Adamek to 33 letni mieszkaniec Dobrej Od 5 lat. Funkcjonariusz Służby Więziennej Zakładu Karnego w Nowogardzie. Od pierwszych dni zaczął udzielać się społecznie w Przedszkolu oraz Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dobrej.
Jako społecznik oficjalnie podjął pierwszą swoją pracę, jako koordynator inicjatywy lokalnej pod nazwą Piknik Rodzinny w Dobrej oraz Turniej piłki nożnej o puchar Burmistrza Dobrej. Do tej inicjatywy zaangażował ponad 25 mieszkańców gminy. W skład, których wchodziła Rada Rodziców Szkoły Podstawowej, Radni Urzędu Miejskiego, Sołtysi oraz mieszkańcy. Uzbierał potrzebną kwotę, aby wszystkie atrakcje na w/w inicjatywie było za darmo, aby dzieci nie były dzielone na bogatsze i biedniejsze, zamki dmuchane, wata cukrowa, ciasto, zorganizował wspólnie napoje, ciepła zupa pomidorowa to tylko kilka atrakcji przy współpracy z innymi osobami. Dokładna relacja z tej imprezy dostępna na https://www.youtube.com/watch?v=dTGdM0qJ3So&t^28s
Impreza zorganizowana przez Kamila Adamka zaowocowała tym, iż kolejne imprezy organizowane przez Gminę Dobra i atrakcje dla dzieci były za darmo.
W roku 2016 Kamil Adamek zostaje przewodniczącym Rady Rodziców w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dobrej. Współpraca z pozostałymi rodzicami to jego domena.
Już od samego początku okazało się, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. Jego pomysły zawsze spotykały się z ogromnym poparciem pozostałych członków Rady Rodziców czy to grona pedagogicznego.
Z jego inicjatywy zostały zapoczątkowane między innym takie inicjatywy w szkole jak, skarbonka na złoto" polegająca na stworzeniu wielkich skarbonek przez każdą klasę i zbieraniu do nich niskich nominałów. Za uzbierane pieniądze dzieci kupowały sobie dowolną rzecz na dzień dziecka, mogły być to lody jak i dofinansowanie wycieczki.
Kolejną inicjatywą podjętą przez Kamila Adamka, jako przewodniczącego Rady Rodziców było pozyskanie ogromnej ilości zabawek, które zasiliły świetlice szkolną oraz miejskie przedszkole. Wartość zabawek firma Primecargo z Goleniowa wyceniła na ponad lOtyś zł. Do dzisiejszego dnia dzieci jak i przedszkolaki korzystają z pozyskanych fantów.
Na zakończenie roku szkolnego, kiedy po raz pierwszy Rada Rodziców uzyskała bardzo wielki zastrzyk gotówki dzięki działaniom Kamila Adamka poprzez prowadzenie oszczędnej gospodarki pieniężnej do szkoły zostały zakupione dwa wielkie stoły do cymbergaja, z których do tej pory korzystają dzieci. Przedszkole zostało doposażone w zestawy głośnikowe wraz z bezprzewodowymi mikrofonami.
W wrześniu 201 lx. po raz kolejny Kamil Adamek zostaje przewodniczącym Rady Rodziców. Bogatszy o doświadczenia z ubiegłego roku szkolnego zaczął prace społeczną na rzecz szkoły i dzieci.
Dzięki znajomością Kamila Adamka Szkoła Podstawowa pozyskała kolejnego Olimpijczyka, jako przyjaciela, którym była Ewa Durska złota medalistka. Był odpowiedzialny za dowóz i jej bezpieczeństwo. Zorganizowane spotkanie z uczniami było dla każdego z nich nowym doświadczeniem.
Kolejnym zadaniem, jakie zainicjował Kamil Adamek to, aby Szkoła Podstawowa wzięła udział w akcji firmy DOMESTOS,, Wzorowa Łazienka". Finalnie przez zaangażowanie Kamila Adamka oraz pozostałej rady rodziców szkoła zajęła 103 miejsce w Polsce. Dzięki czemu szkoła pozyskała roczny zapas produktów marki Domestos.
Spotkania integracyjne pod nazwą^, Kasztany Zbieramy Szkole Pomagamy" zorganizowane dla dzieci i rodziców kończyły się wspólnym ogniskiem. Pokazało to, jaka spora liczba osób ma ochotę robić coś całkiem bezinteresownie, co wzbudziło w Kamilu Adamku pomysł by założyć Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra.
Kamil Adamek zawsze otwarty na pomysły innych np. takie jak malowanie szkoły we wzory matematyczne czy to sprzątanie szkoły. Gotowy do dyspozycji każdego nauczyciela czy to rodzica.
Kiedy jeden z nauczycieli zwrócił się z prośbą o zakupienie mikroskopu Pan Adamek od ręki wziął się do działania. Jako przewodniczący Rady Rodziców pozyskał dwa bardzo wysokiej klasy mikroskopy, z czego jeden z nich był nowy z możliwością wyświetlenia obrazu na rzutniku multimedialnym.
Podobna sytuacja miała miejsce, kiedy to samorząd uczniowski zwrócił się do Rady Rodziców o to, iż jest wielka potrzeba zamontowania stojaków na rowery. Kamil Adamek niezwłocznie zwołał zebranie Rady Rodziców. Zabezpieczone zostały pieniądze na zakup w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły. Po tygodniu przyszły do szkoły nowe dwa stojaki na rowery. Kamil Adamek nie zastanawiając się samemu zamontował betony, do których zostały zamontowane stojaki. Także sam je pomalował kolorową farbą. Kilka dni potrzebowałby stojaki stanęły przed szkołą.
Po wielu próbach stworzenia placu zabaw dla przedszkola miejskiego Kamil Adamek, jako przewodniczący Rady Rodziców pisał do wielu firm o darmowe pozyskanie piaskownicy. Odpowiedziały trzy firmy, które zgodziły się przeznaczyć jedną z piaskownic w zamian za pokrycie kosztów transportu. Bez żadnego sprzeciwu piaskownica została zakupiona za koszt
dostawy jedna piaskownica. Kamil Adamek w swoim wolnym czasie pomalował, skręcił i zamontował przedszkolakom piaskownicę dodatkowo nawiózł piasku. Już po chwili dzieci mogły cieszyć się wielką i nową piaskownicą.
Pomysły, aby wspierać szkołę pod koniec roku szkolnego w zakup rzeczy, dzięki którym umili się dzieciom czas na przerwach z pozyskanych środków zewnętrznych dzięki działaniom Pana Kamila Adamka stały się już tradycją.
W dniu 26.10.2017 roku Kamil Adamek zebrał odpowiednią grupę osób i założył stowarzyszenie zwykłe pod nazwą „ Łączy Nas Dobra". Jednogłośnie został prezesem tego stowarzyszenia.
Jest inicjatorem większości inicjatywy tego stowarzyszenia. Stowarzyszenie działa bardzo prężnie w gminie Dobra i nie tylko. Akcje, jakie podejmują i odpowiedzialność, jaką podejmują mówi sama za siebie. Podjęta współpraca z wszelkimi instytucjami przez Prezesa zapewne będzie skutkowała dalszym rozwojem Stowarzyszenia Łączy Nas Dobra
Zorganizowana impreza przez stowarzyszenie pod nazwą „ II Piknik Rodzinny bezpieczne wakacje" dla ponad 600 uczestników, w czym większość to dzieci wzięła udział Straż Pożarna, Policja oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, r-XXI a patronat nad tą imprezą objął Starosta Powiatu Łobeskiego. Wszelkie atrakcje dla dzieci były darmowe jak i poczęstunek.
Współorganizowana Akcja Charytatywna dla małego Lucka przyniosła wielką pomoc w kwocie ponad 26 tyś zł.
Pozyskane i jednocześnie przekazane komputery dla Szkoły Podstawowej w Dobrej. Stolarka okienna przekazana dla Sołectwa Tucze o wartości ponad 17tyś zł, podpisana umowa z Bankiem Żywności w Nowych Bielicach to na chwile obecną przedsięwzięcie warte 98tyś zł. Takich akcji do czerwca pragnie przeprowadzić stowarzyszenie jeszcze dwie. Przy obecnych danych przekazanych przez OPS Dobra liczba osób, do których trafią paczki żywnościowe to ponad 1200 osób.
Moim skromnym zdaniem nagroda doda skrzydeł Kamilowi Adamkowi do dalszego działania na rzecz prac społecznych. Już jego nominacja pokaże mu, że ktoś zauważył jego małe poczynania. Jest wspaniałym wzorem do naśladowania. Pokazuje, że bezinteresownie i bez wielkiego wkładu pieniężnego można zdziałać wiele dla innych. Zwykły mieszkaniec gminy Dobra, który bez żadnego wstydu czy zawahania wie, w które drzwi zapukać by dotrzeć do celu. By sprawić niewielki uśmiech na twarzach innych osób.
Wszelkie dane pozyskane na temat Kamila Adamka oraz jego działań, jako koordynatora dostępne są na:
https://www.facebook.com/Rada-Rodzic%C3%B3w-Szko%C5%82y-Podstawowei-w-Dobrei-w-latach-20162018-338345873226744/?ref=bookmarks
https://www.facebook.com/%C5%81 %C4%85czv-Nas-Dobra-317537635389985/?ref=bookmarks
https://www.voutube.com/watch?v-dTGdM0qJ3So&t=28s
Jadwiga Kamińska
Pani Jadwiga Kamińska od wielu lat aktywnie działa na rzecz mieszkańców Gminy Węgorzyno. Do najważniejszych osiągnięć na przełomie wielu lat należą:
Utworzenie sztabu ludzi pomagającym innym, który z czasem przekształcił się w zespół interdyscyplinarny przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
Pani Jadwiga była jednym z głównych propagatorów akcji „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach'", która nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa;
Współorganizacja i inicjacja rodzinnych Festynów Trzeźwości, które co roku odbywają się w Węgorzynie;
Pani Kamińska jest również współorganizatorem Spotkań Wigilijnych, które co roku organizowane są w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a których głównym celem jest integracja głównie osób starszych, samotnych i nierzadko schorowanych oraz wspólne celebrowanie tego szczególnego czasu;
Wśród najważniejszych osiągnięć nie może zabraknąć współorganizacji corocznych październikowych Festynów Charytatywnych, z których całkowity dochód przeznaczony jest na leczenie oraz rehabilitację najbardziej potrzebujących dzieci z Gminy Węgorzyno;
Pani Jadwiga jest współpomysłodawcą i współorganizatorem Gminnych Mikołajek, które od wielu lat odbywają się w hali sportowo-widowiskowej w Węgorzynie.
W styczniu 2019 roku w Węgorzynie odbędzie się III Orszak Trzech Króli, czyli żywe jasełka - przemarsz ulicami Węgorzyna, którego Pani Jadwiga Kamińska jest współorganizatorem;
Do najważniejszych osiągnięć należy jeszcze czynna współpraca z Gwardią Narodową i zorganizowanie zgrupowania taktycznego nad jeziorem Cieszyno;
Pani Jadwiga jest również inicjatorem wielu aktywności, w których udział biorą świetlice wiejskie w Gminie Węgorzyno, m.in. rajdy (piesze oraz rowerowe), festyny wiejskie, spotkania integracyjne (zabawy, ogniska), warsztaty artystyczne, wycieczki po terenie Gminy.
* Opisy sporządzono na podstawie złożonych wniosków.