Orzecznictwo
ORZECZNICTWO DO CELÓW POZARENTOWYCH
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest wydawane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności osobie, która ukończyła 16 lat i cechuje się trwałą lub okresową niezdolności a do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującego niezdolność do pracy.
Osoba, która nie ukończyła 16 lat może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.
Dla mieszkańców Powiatu Łobeskiego (na wniosek osoby zainteresowanej oraz przedstawiciela ustawowego tej osoby) orzeka Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Stargardzie Szczecińskim.
Wymagane dokumenty:
- prawidłowo wypełniony wniosek
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się wnioskodawca (zaświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku)
- inne dokumenty, w tym kopie dokumentów medycznych, umożliwiających ocenę stopnia niepełnosprawności.
Wniosek składa się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania właściwym dla danego powiatu.
Mieszkańcy Powiatu Łobeskiego składają taki wniosek do:
Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Skarbowa 1
73 – 110 Stargard Szczeciński
Tel. 91 480 49 03
Powiatowy Zespół wydaje orzeczenia o:
Znacznym stopniu niepełnosprawności – osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą , w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – zalicza się do niego osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych
Lekkim stopniu niepełnosprawności – zalicza się do niego osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Powiatowe Zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności orzekają również o niepełnosprawności dzieci do lat 16. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Posiadanie orzeczenia wydanego przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności pozwala korzystać z następujących form pomocy, bądź uprawnień:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia – możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, np. w zakładach pracy chronionej, w zakładach aktywności zawodowej,
- możliwość korzystania ze szkoleń,
- podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów, przerw w pracy),
- z ulg np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radiowo – telewizyjnych, na podstawie odrębnych przepisów,
- w zakresie rehabilitacji np. możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej,
- z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń,
- spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym.